logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI İCRA KURULU BAŞKANI İSA TRUMAN ÖZGÜRLÜK MADALYASINI ALDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

ABD. merkezli  Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı tarafından ABD’ eski Başkanları Hanri Truman ve Ronald Regan adına ihdas edilen  2016 yılı Truman-Regan Özgürlük Madalyası  Dünya Uygur kurultayı İcra Kurulu Başkanı    Dolkun İsa’ya  ABD.’nin başkenti Washington’da düzenlenen bir törenle  kendisine  takdim edildi.

Truman-Regan Özgürlük Madalyası’nın  takdim edilmesi için 30 Mart 2016 günü başkent Washington’daki Kongre binasında bir tören düzenlendi. Tören’e uluslar arası İnsan Hakları kuruluşlarının temsilcileri ile bazı İnsan hakaları aktivistleri ile Dünya Uygur Kurultayı’nın  bazı yetkilileri ile  ABD’de yaşayan bir kısım  Doğu Türkistanlı gurup  iştirak etti.

DUK  İcra Kurulu Başkanı Dolkun İsa,kendisine tevdi edilecek Madalya’yı almak ve madalya  takdim törenine katılmak üzere   yaşadığı Almanya’ya Washington’a geldi.

Tören 30 Mart 2016  Çarşamba günü Kongre binasında bir salon’da başladı. Törenin açılışında konuşunda konuşan Komunizm karabanalarını Anma Vakfı başkanı Le Edwards, şöyle konuştu, ” Dolkun İsa’nın Uygur halkının  hürriyeti ve gasbedilen insani hakları için yıllardan beri  sürekli müdadele veriyor. Biz Vakıf olarak bu çalışmaları takdirle karşılıyoruz ve kendisine Truman-Regan Özgürlük Ödülü’nu vermekten son derece mutluluk duyuyoruz.”şeklinde konuştu.

Daha sonra madalya Vakıf Başkanı Le Edwards tarafından  Dolkun İsa’ya tevdi edildi.

DUK İcra Komitesi Başkanı Dolkun İsa  madalyasını aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi,” Bu   özgürlük  madalyasını bana layık gören Sayın Vakfı’mıza  müteşekkirim.Bana verilen bu madalya Doğu Türkistan’da  insan hakları, özgürlük,demokrasi için ağır bedeller ödemekte olan mazlum ve kahraman halkıma verilmiştir.” şeklinde konuştu.

Truman-Reagan Özgürlük Ödülü 1993 yılından beri verilimekte olup,şimdiye kadar her yıl 2-4 kişi arasında değişen sayıda kişilere veriliyordu,Bu yılki ödül ise yalnızca Dolkun İsa’nın layik görülmesi ile dikkatı çekiyor .Ayrıca,bu Ödülü’ün  Çin devlet başakanı Xi Jingping’in ABD.’ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde Dolkun  İsa&ya verilmesi dikkatı cekiyor ve anlamlı bulunuyor.

Truman-Regan Özgürlük ödülü   1993 ylından beri verilmekte olup, şimdiye kadar Çek Cumhurbaşkanı Veclav Havel ,Katolik aleminin Ruhanı Lideri Papa John Pool, ÇKP. iktidarına karşı olan Çinli rejim muhalifleri Yang Jiyenli,Çing Guvangçing  ve  Wi Cingxing  ile eski ABD.Savunma bakanı Donald Rumsfield’ verilmişti.

Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı : 1993 yılında kurulmuş olup,harcamalarının ve ödül  giderlerinin federal bütçeden karşılanaması yasası  Başakan Çlinton tarafından 1993 yılında imzalanmıştır. Ödüller  bu yıldan itibaren verilmektedir.

Vakfın Amacı : Komünizm tehlikesine karşı ABD.halkını bilinçlendirmek,onun cinayetlerini halka anlatmak ayrıca Komünizmin zulmüne maruz kalmakta olan yaklaşık 100 milyon mağdur  insan kitlesine yönelik çalışmalar yapmaktır.

Truman-Reagan  Özgürlük Madalyası Sahibi Dolkun İsa 

Dolkun İsa da hayatını Doğu Türkistan mücadelesine adayan biz Uygur Türklerinin  cesur  bir kahramanıdır.1986 yılında Urumçi’de başlayan “Tenritağ Okuguciler Hareketi = Tanridğ Öğrenciler hareketi ile başlayan mücadelesini 1994-1996 yılları arasında Türkiye’de ve o tarihten sonra yerleştiği Almanya’da Avrupa Doğu Türkistan Birliği Derneği, kurucularından olduğu Dünya Uygur Gençler Kurultayı  daha sonra  ise, Dünya Uygur Kurultayı’nda  Yurutme Kurulu Başkanı olarak, başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Kendisi işgalcı   Çin’in hedefindedir. Memleketi Aksu’daki Ailesi Çin işgal yönetimi tarafından sürekli baskı ve tehdit ve şantajlara maruz kalmakta ve onların yur dışına çıkışları de yasaklanmıştır. Türkiye’ye tahsil amacı ile gelmek isteyen bir Yeğeni,öğrenci vizesi gönderilmiş olmasına rağmen, pasaportuna el konulduğu için ülkemize gelememiştir.
Sayın Dolkun İsa DUK Genel başkanı Rabia Kadir Hanım ile birlikte yaklaşık  10 yıldan beri  örnek bir şekilde  birlik,beraberlik,iş ve gönül birliği içerisinde el ele vererek çok önemli hizmetler yapmıştır. Doğu Türkistan davasını “İşgalcı Çin’in bütün engel ve sinsi entrikalarına rağmen – Uluslar arası bir meselesi haline getirmeye büyük  gayret göstermiş ve göstermeye devam etmektedir.

Tebrik ve Teşekkür :  Truman-Reagan Özgürlük  ödülüne layık görülen ve özgürlük madalyasını bugün alan DUK.Yürütme Komitesi başkanı Sayın Dolkun İsa’yı en içten dileklerimizle kutlarız. Kendisine ailece sağlık.esenlik ve huzuru içerisinde Doğu Türkistan davası için nice güzel  ve kalıcı hizmetler yapmasını   Allah’tan niyaz ediyoruz.(UYHAM)

Etiketler: » » » » »
Share
1380 Kez Görüntülendi.