logo

trugen jacn
11 Mart 2014

DUK BAŞKANI KANADA PARLAMENTOSUNDA KONUŞTU.

rabiye-qadir-xanim-kanada-parlamintida-uyghur-mesilisidin-guwaliq-bermekte.jpg

Hamit Göktürk

           Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir,Kanada  Dış İşleri Bakanlığının  daveti üzerine  geçen hafta Kanada’ya  ziyarette bulundu. Rabia Kadır , DUK. sabık Başkan  Yrd. Mehmet Tohtı Kökyar ve Kanada Uygurlar  Birliği Derneği başkanı Kayyum Masimov ile ile Kanada Parlementosunu ziyaret etti ve  Uygur   gündemi ile toplanan özel oturumda konuştu.

Uluslar arası Af Örgütü Kanada şubesi Başkanın de katıldığı  özel oturumda  Doğu Türkistan’da insan hakları ihlalleri ile Çin işgal yönetiminin  assimilasyon politikası hakkında bilimsel verilere dayanan ve  ayrıntılı bilgiler verdi ve Kanadalı Parmanterlerin Uygurlar ve Doğu Türkistan ilgili ilgili sorularını cevaplandırdı

Soru    ; Doğu Türkistan’daki Çinli Nüfusun Sayısı nedir ?

Cevap : Çin işgalının başladığı 1949’da Doğu Türkistan’daki Çinli nüfus oranı % 2 mertebesinde iken,bu oran günümüzde % 55’e yükselmiştir. Ülkenin tarihi sakinleri  olan Uygurlar ise,azınlık durumuna düşürülmüştür.Çin Doğu Türkistan’ın  etnik demogragisini Çinililer lehine değiştirmek için sürekli  ve toplu halde Çinli göçmen transferi yapmayı sürdürüyor.

Soru  : Çin’de ve Doğu Türkistan’da yatırım yapan Kanada Şirketlerinin  Uygurlar için faydası  oluyor mu ?

Cevap   : Doğu Türkistan’da yatırım yapan Kanada Şirketlerinin bu yatırımlarının Uygurlar için hiçbir faydası olmamaktadır.Çünkü,yatırım Şirketlerinde çalışanların tamamı etnik Çinlilerden oluşmakta.Uygurlar istihdamda dışlanıyor.Eğer Kanada Hükümeti  Uygurlara yardımcı ve destek olmak istiyorlarsa,Şirketler işe alımlarda Uygurların de  istıhdamını şart koşması gerekir.Ancak,Kanada şirketleri  Uygurlara bu şekilde  destek olabilirler,diye düşünüyorum.

Soru : Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da organ ticaretine göz yumduğu yolunda bilgiler geliyor.Bu konuda bilginiz var mi ?

Cevap  : Bu konuda bazı bilgilere sahibim.Son yıllarda Doğu Türkistan’da  bin 5 yüz  Uygur  çocuk ve gencinin  kaybolduğu biliniyor. Bunların Çinli organ mafyası tarafından kaçırılıp öldürüldüğünü ve organlarının fahiş fiyatlarla pazarlandığını tahmin ediyorum.

Soru : Çin Hükümeti Çin’de 56 Millet yaşadığını iddia ediyor.Çin yönetimi niçin  diğer milletleri değil de, Uygurları bastırıyor ve öldürüyor ? Bunun sebepleri sizce nedir ?

Cevap  : Çin Uygurlardan başka bütün azınlık olarak tanımladığı milletleri dilini,dinini,örf adet,gelenek ve göreneklerini asimile ederek yok etti.Tamamını Çinlileştirdiler.Uygurlar ise,nüfus olarak onlardan çok çok fazladır. Ayrıca,milli,dini ve kültürel değerleri  Çinlilere karşı  koyabilecek derecede  güçlüdür.Ayrıca,Doğu Türkistan  jeostratejik ve jeopolitik bakımdan son derece önemli bir ülkedir.Çin’in batıya açılan kapısıdır.Çin Orta Asya ülkelerine egemen olma arzularının önünde Uygurları engel olarak görmektedir. Ayrıca, yer altı ve yerüstü zenginlik kaynakları bakımından de Çin için çok önemlidir.Enerji yollarının düğüm noktasında bulunmakta.Uygurların olan bu servetleri  onlara vermemek ve tamamını kendileri gasbetmek için onları yok etmek istemektedir. Esas neden bunlardır.

Soru  :  Son Kunming olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz ? Bu olayları Uygurların gerçekleştirdiği söyleniyor ?

Cevap   :  Dünya Uygur Kurultayı  bu olaya bir terör saldırısı olarak bakmıyor.Çünkü, Çin yönetimi Uygurlara Anavatanları Doğu Türkistan’da ve Çin’de yaşama hakkı vermemekte. Uygurlar bu tür olaylara mecbur bırakılıyorlar.

Yaklaşık 2 saat devam eden Parlamentodakı toplantıdan sonra Kanada Dış İşleri Bakanlığını ziyaret eden DUK. Heyeti  yetkililerle görüşmelerde bulundu.

Daha sonra Kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyen Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia kadır Kanada ziyaretini değerlendiren açıklamalar yaptı. Kanada Uygur Derneği yöneticilerini  verimli çalışmalarından dolayı kutlayan  Kadir, Demokrasi,adalet ve insanı değerleri önemseyen Kanada Hükümetine Uygurlara sığınma hakkı tanıması ve  onlara kucak açmasından dolayı minnettar olduğunu ifade etti.Bunun sürdürülmesini ümit ettiğini dile getirdi.

Kaynak : rfa.org ve ajanslar

Etiketler: »

Share
930 Kez Görüntülendi.