logo

trugen jacn

DR ZENZ: UYGUR BÖLGESİNDEKİ ETNİK SOYKIRIMDAN ÇKP LİDERİ Xİ BİZZAT SORUMLUDUR!

 ÇKP yönetiminin  işgalindeki Doğu Türkistan’da 2016 yılından beri  açtığı Çin tipi Nazi Kamplarının açığa çıkarılmasına öncülük eden ve  Çin’in soykırım suçlarının ayrıntılarını ortaya çıkarmak için çalışan Doğu Türkistanlıların dostu Alman asıllı Uzman, araştırmacı  Dr.Adrian Zenz  İtalya/Roma merkezli Bitter Winter(Acı Kış)dergisine konuştu.  Aynı zamanda Uygur insan hakları aktivisti de olan Dr.Zenz, ÇKP İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki etnik soykırım cinayetlerinin tek sorumlusunun ÇKP  Genel Sekreteri  ve Çin devlet başkanı Xİ Jingping’in  bizzat kendisinin  olduğunu açıkladı.Yeni Rapor: 20 Yıl Sonra 4,5 Milyon Uygur Yok Olacak 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İşgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da açtığı yüzlerce Çin tipi Toplama kampları ile ÇKP’nin Uygurlara yönelik baskı, zulüm,etnik ayırımcılık ve ırkı soykırım cinayetleri üzerinde önemli çalışmaları ile öne çıkan Alman asıllı  Araştırmacı ve insan hakları aktivisti Dr.Adrian Zenz,Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik soykırım uygulamalarının esas ve baş sorumlusunun ÇKP.Genel Sekreteri ve Çin Devlet Başkanı Xi Cingping’in  bizzat kendisinin olduğunu açıkladı.

Dr. Zenz Roma merkezli Bitter Winter(Acı Kış) adlı dergiye verdiği raportajinda şunları söyledi  : “Çin’in Uygur bölgesinde  2016’dan beri kurduğu çok geniş ve devasa  Yasa dışı Toplama  Kampları  Kompleksleri  ağının  tek sorumlusu ve suçlusu, ÇKP. hiyerarşisinin zirvesindeki Genel Sekreter ve Devlet  Başkan  Xi Jingping’in   bizzat  kendisidir.  Ben geçtiğimiz hafta Londra’daki Uygur Soykırımı Mahkemesinin 2.celsesinde verdiğim  tanıklık ifadem ve  sunduğum kanıt ve belgeler eşliğinde   bu iddiamı  dile getirdim. Başkan Xi’nin Urumçi’deki acımasız   Temsilcisi ÇKP. Politbüro  Üyesi ve Uygur Bölgesi ÇKP Genel Sekreteri olan Cen Çuenggou da en az patronu Xi kadar sorumlu olduğunu düşünüyorum.

Çin’in Urumçi’deki İşgal yönetiminin daha alt düzeydeki yetkililerin  zulüm ve soykırım  suçları konusunda  yetkilerinin sınırlarını  aşmış olabileceği ve ülkedeki en yüksek makamın(ÇKP.) bilgisi olmadan  acımasız vahşet uygulamalarını  gerçekleştirmiş olabileceğine  asla ihtimal vermiyorum. Elbette ki  buna   dair gerçekçi sonuçların  konuyu   takip eden araştırmacılar  tarafından  ortaya çıkarılacaktır.

Mahkemenin Heyeti adına Mahkeme Başkanı  Prof.Dr. Nice’nin   Başkan Xi’nin   azınlıklara yönelik  politikaları uyarınca gerçekleştirilen  bu ve benzeri suistimalleri bilip bilememe ihtimalı  sorulduğunda, bütün bu insanlık dışı icraatların bizzat  Başkan Xi’nin   kendisi tarafından emredildiğini  düşündüğümü belirttim. Ayrıca,Çin Lideri Xi’nin  hiç şüphesiz bütün bu kötülüklerin planlayıcısı ve uygulayıcısı  olduğunu   Merkezi hükümetin, Politbüro’nun en az üçüncü ve dördüncü seviyelerine kadar olan tüm yetkililerinin Uygur bölgesinde   neler  olup bittiğini hakkında  tam olarak bildiğini ifade ettim.  Sir Geoffrey Nice, QC, Adrian Zenz'e hitap ediyor.

Sir Geoffrey Nice, QC, Adrian Zenz’e hitap ediyor.

Çin hükümetinin web sitelerinin ve ülkenin kendi devlet medyasının dikkatli bir analizi, Nisan 2014’e kadar “aşırılıkçılık”la mücadele etmek için Xi adına arsızca özel tesisler inşa etme niyetini doğrulayan sayısız referansı ortaya çıkardı. XUAR valisi Shohrat Zakir’in 2019’da Xi’nin Sincan çalışmasının “çekirdeğini” oluşturduğunu doğruladığı gibi, Başkan Xi onların kalbinde oturuyor . China Daily tarafından bildirildiği gibi , “genel hedefe odaklanan, ‘kombine boks’ta’ iyi oynanan “ Genel Sekreter Xi Jinping’in önemli talimatlarının” “kararlı bir şekilde uygulanması” (sic) sert kemikleri kemirmeye cüret etti. , zorlu savaşlar verdi ve reform, kalkınma ve istikrar konularında bir dizi sorunu çözdü.”

Zenz’e göre, Başkan Xi Jinping bölgeyi ziyareti sırasında zemini hazırladı ve “kesinlikle merhamet göstermeden” “terörizm, aşırılıkçılık ve ayrılıkçılığa karşı topyekün mücadele” talep etti. İslami radikalizmi bir virüse benzetti ve ortadan kaldırılmasının “acılı, müdahaleci bir tedavi dönemi” gerektireceğini kaydetti ( New York Times , 16 Kasım 2019, sızdırılan “ Sincan Belgeleri” hakkındaki rapor ).

Bunu, 2015’te aşırılıktan kurtulmaya ilişkin en üst düzey yasa tasarısı ve uygulama için Chen’e aktarılan etnik muhalefetle mücadele tedbirleri izledi. Zenz, “Bütün bunların mimarı Chen değil, Xi’ydi” dedi.

Şimdi, daha önce analiz edilmemiş ÇHC merkezi hükümeti ve eyalet medyası, kritik Mart 2017 “XUAR Aşırılaştırmayı Önleme Yönetmeliği” ([新疆维吾尔自治区去极端化条例], Xinjiang Weiwuer zizhiqu qu jiduanhua tiaoli) ve Ekim ayı ile ilgili açıklamaları içeriyor. Zenz, 2018 revizyonunun birkaç önemli merkezi hükümet kurumunun bu kilit mevzuatın taslağının hazırlanmasına yakından ve doğrudan dahil olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Panel üyesi Nicholas Vetch, Adrian Zenz'e Soykırım sözleşmesinin 2. maddesini ve Chen Quanguo'nun Sincan valisi olarak atanmasının soykırım yapma “niyetinin” göstergesi olup olmayacağını soruyor.
Panel üyesi Nicholas Vetch, Adrian Zenz’e Soykırım sözleşmesinin 2. maddesini ve Chen Quanguo’nun Sincan valisi olarak atanmasının soykırım işleme “niyetinin” göstergesi olup olmayacağını soruyor .

Yeniden eğitimin önünü açan politbüro mevzuatı 2017’de başladı ve 2018’de tamamen meşrulaştırıldı ve daimi komite, Xinjiang yetkililerinin Ağustos 2018’de Pekin’e yaptığı özel ziyaretin ardından revizyon ve değişikliklere tam onay verdi. Ekim revizyonu emredildi. Mesleki Beceriler Eğitim ve Öğretim Merkezlerinin kurulması , diğer adıyla eğitim kampları aracılığıyla dönüşüm , aslında yüksek güvenlikli gözaltı kampları için bir devlet örtmecesi.

Bölgeye önemli sayıda Han yerleştirerek etnik azınlıkların nüfusunu “büyük ölçüde azaltmak” için müteakip mevzuat, kitlesel bir kısırlaştırma hareketiyle birlikte bölgede 2,6-4,5 milyon arasında daha az Uygur olacağını tahmin eden Zenz’e göre bunu izledi. 2040’a kadar.

Eylül 2020’de düzenlenen üst düzey bir Merkez Sincan Çalışma Sempozyumu’nda Xi Jinping , “Parti Merkez Komitesinin güçlü liderliğini” ve “Ulusların ortak mücadelesinin sonucunu” öven “Gerçekler, ulusumuzun çalışmasının başarılı olduğunu tamamen kanıtladı” dedi. tüm parti”, uzun süredir bu işin içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

“Buna uzun süre uyulması gerekiyor,” diye vurguladı.

“ Sincan’da İslam’ın Çinleştirilmesi yönüne bağlı kalmalı ve dinin sağlıklı gelişimini gerçekleştirmeliyiz. İdeoloji alanında iyi bir iş çıkarmak ve kültürel canlanma projesini yürütmek gerekiyor” dedi.

Zenz, Xi’nin kendi isteği gibi bu tür radikal önlemleri meşrulaştırma planlarının merkezi hükümet tarafından kışkırtıldığına tekrar tekrar atıfta bulunduğunu ortaya çıkardı. Gözden geçirilmiş düzenlemelerin yayınlanmasından bir ay sonra, XUAR Halkın Siyasi Danışma Konferansı başkanı Nurlan Abdumanjin, Mesleki Beceriler Eğitimi ve Öğretim çalışmasının meşruluğunu vurguladı ve “ ÇKP Merkez Komitesinin Sincan’ı yönetme stratejisini Yoldaş ile birlikte uygulamak için önemli bir önlem” olduklarını söyledi. Çekirdekte Xi Jinping .”

Sincan Üniversitesi’nden sekiz öğretim görevlisi , kampları incelemek üzere gönderildi ve Kasım 2018’deki müteakip raporları , “’merkezleri’ iyi huylu olarak tasvir etmek için zaman kaybetmedi ve koşullarını tanımlamak için hiçbir çaba göstermedi, bunun yerine ‘acil zorunluluklarına’ odaklandı. Zenz’e göre, aşırılıktan arındırma çalışmasının başarılması.

“Herkes, Mesleki Beceriler Eğitim ve Öğretim Merkezlerinin kurulmasının , ÇKP Merkez Komitesinin Sincan’ı yönetme stratejisini uygulamak için Özerk Bölge Parti Komitesi tarafından alınan önemli bir önlem olduğuna inanıyor ” dediler.

Zenz, Shohrat Zakir’in “yerel bir çözüm olarak toplama kamplarını özenle hazırlanmış çerçevesinin” sorumluluğu merkezi hükümetten uzaklaştırdığını ve böylece daha üsttekilerin uluslararası yaptırımlardan kaçınmasına izin verdiğini ileri sürüyor.

Zenz, “En mantıklı sonuç, bu kampanyanın sorumluluğunun ve dolayısıyla suçun öncelikle merkezi hükümete, özellikle de Politbüro Daimi Komitesine ait olduğudur,” diye bitiriyor. “Chen Quanguo, yeniden eğitim hapsetme dürtüsünün kesin olarak uygulanmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuş olsa da, rolü muhtemelen en iyi, merkezi hükümet politika kararlarının yaratıcısı değil, uygulayıcısı olarak değerlendirilir.

Xi Jinping, sözde “Tiger Chair”ın kamplarda işkence aleti olarak kullanılması emrini vermiş olabilir mi? Adrian Zenz'in panelistleri tarafından Xi Jinping'in Xinjiang'ın vahşetindeki suç ortaklığına ilişkin kanıtı sırasında sorulan sorulardan biri. (Fotoğraf İnsan Hakları İzleme Örgütü web sitesinden).
Resim 4: Xi Jinping , sözde “Tiger Chair”ın kamplarda işkence aleti olarak kullanılması emrini vermiş olabilir mi? Adrian Zenz’in panelistleri tarafından Xi Jinping’in Sincan’ın vahşetindeki suç ortaklığına ilişkin kanıtı sırasında sorulan sorulardan biri . (Fotoğraf İnsan Hakları İzleme Örgütü web sitesinden).

Bulgularının sonuçları hakkında sorgulanan Zenz, Sincan’daki vahşetlerin sistematik olarak önceden tasarlandığı ve militarist bir hassasiyetle yürütüldüğü sonucuna vardı . İlk günlerde deneylerle başlayan planlar, merkezi hükümet tarafından planlanarak ve acımasız yönetim tarzı kadroları demir yumrukla yöneten Chen Quanguo tarafından kontrol edilerek dramatik bir şekilde uygulandı ve büyütüldü. 2016-2017 yılları arasında ikiye katlanan ve %70-80’i Pekin’den gelen devasa bir güvenlik bütçesiyle desteklenerek koşulsuz uygulama talep edildi. Bu, Pekin’in samimi bilgisi ve rızası olmadan hayata geçirilemezdi, dedi.

Zenz, başlangıçta tahmin ettiğinden daha kötü olan kendi bulguları karşısında şok oldu. Belirtilen aşırılıkçılık amacını ele almak için alınan önlemlerin %90-95’inin aşırı olduğunu ve suç faaliyeti kanıtı olmayanları hedef aldığını tahmin etti. Sadece, hapsetme sırasındaki şiddetli psikolojik zorlama, fiziksel kısıtlama ve bedensel cezaların bile merkezi hükümet tarafından onaylanması gerektiği sonucuna varabildi.

Chen’in atanmasının, “merkezi hükümetin politikalarını yükseltme isteği ve niyetiyle doğrudan örtüştüğünü” düşündü. Merkezi hükümetin niyetini değerlendirmede önemli bir rol oynadığını söyledi.

Kaynak : https://bitterwinter.org/now-we-know-xinjiang-xi-jinping-is-responsible/?fbclid= 

Share
293 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ