logo

trugen jacn

Dr.DALAY’DAN ÇARPICI YORUM:TÜRKİYE’NİN,ÇİN İLE İLİŞKİLERİNDE KANTARIN TOPU KAÇMIŞTIR

Galip Dalay'dan Türkiye-Çin ilişkilerine çarpıcı yorum: Türkiye kantarın topuzunu kaçırdı | Bi'Karar Ver

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Karar Tv.’den Elif Çakır ve Yıldıray Oğur, haftanın ilk 3 günü Bi’Karar Ver’de yazılı, görsel ve dijital medyada öne çıkan haberleri yorumladı.

Karar Tv.com’da Haftanın ilk konuğu Dış Politika Uzmanı Galip Dalay oldu.Dr.Dalay Türkiye Çin ilişkileri ile Doğu Türkistan’ın durumunu de gündeme getirerek yorumladı

Türk Akademisyen Dr.Galip Dalay Karar Tv.Com’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dr.Dalay,Türkiye’nin Çin ile olan ilişkilerinde dengeleme politikası konusunda kantarın topuzunu kaçırdığını bildirdi. Türkiye,Avrupa ülkelerini yerden yere vururken, Çin yönetimi Uygurlara yönelik baskı ve zulüm uygulamaları Soykırım olarak ilan edilerek soykırım politikası sebebiyle için uluslararası toplumda en ağır şekilde kınanıyor ve tedbirler alınıyor.Türkiye’nin ise,Çin’in Türklere yönelik soykırım uygulamalarını kınamak bir yana, adeta bir savunma mekanizması görüntüsü sergilediğini belirtti.

“Doğu Türkistan Konusunda Türkiye’nin Tepkisi Mısır İle Aynı Düzeyde

Özellikle Türkiye-Çin ilişkileri hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Dalay, şunları söyledi: “Uygur Türkleri konusunda en düşük ses çıkaran hatta çıkarmayan ülkelerden biri Türkiye. Ki Cumhuriyet tarihinin en milliyetçi koalisyonu olmasına rağmen, bugün Uygur Türkleri konusunda garip bir resim var. Mısır ile Türkiye’nin tepki düzeyi aynı.

Dengeleme politikası konusunda kantarın topuzu kaçtı. İktidar Avrupa ülkelerini yerden yere vurabiliyorken, Çin’de uluslararası kamuoyunca kabul edilen soykırıma ses çıkarmak bir yana, adeta bir savunma mekanizması görüntüsü var.” sözleri ile değerlendirdi.

https://youtu.be/IXdO4gJ4Erg

https://youtu.be/IXdO4gJ4Erg

KAYNAK : https://www.karar.com/galip-dalay-bikarar-vere-konuk-oluyor-1606401

Share
318 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ