logo

trugen jacn
05 Şubat 2015
Genel

DOST GÖRÜNEN DÜŞMANLARIN(ÇİN-HİNDİSTAN- RUSYA’NIN) İŞBİRLİĞİ

putin-cinping-modi

        Rusya, Çin ve Hindistan dışişleri bakanlarının Pekin’de yaptığı zirvenin ortak bildirisi yayınlandı

Üç ülkenin bakanları çeşitli alanlarda işbirliği ve dünya siyasetinin gündemi en çok meşgul eden konularını Pekin’de masaya yatırdı. Bakanların görüşmeleri sonrası yapılan basın toplantısında Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, uluslararası siyasette solo değil, koro ile söylenen şarkılar dinlemek istediklerini fakat bu koroyu Ukrayna, Suriye, Afganistan ve diğer ülkelerdeki çatışmaların bozduğunu söyledi.

Wang Rusya ve Hindistan ile yeni bir İpek Yolu inşaatı için ekonomik alanda “tek yol-tek kuvvet” ilkesi çerçevesinde işbirliğine hazır olduklarını açıkladı. Çinli bakana göre Orta ve Doğu Asya ülkelerinden geçecek olan ve yeni yüzyılda yeni içerik ile doldurulması gereken bu yolun Çin’i Avrupa ülkelerine bağlaması gerekiyor.

Çinli Bakan, şu ifadeleri kullandı:

“Biz Büyük İpek Yolu geleneğini devam ettirmek ve onu yeni mahiyet ile doldurmak istiyoruz. Bu işte tüm uluslararası kuruluşlar ve özellikle en büyük komşularımız olan Rusya ve Hindistan ile ortak çaba içinde olmaya hazırız. 21’inci yüzyılda sadece Çin’in değil tüm ortaklarımız ortak şarkıyı koro halinde söyleyebilmeli.”

Üç ülke dışişleri bakanının anlaştığı beş yıllık plan enerji, tarım, altyapı ve inovasyon alanlarında işbirliğini öngörüyor. Ayrıca Çin, Venezüela petrol işletmesi dahil dünya maden kaynaklarına, Peru bakır sanayi işletmesine, Arjantin ve Brezilya’da tarım işletmesine yatırım yapmak istiyor. Pekin hükümeti şimdiden OPEC üyeleri olan ve düşen petrol fiyatlarından ekonomisi zora giren Venezuela’ya 20 milyar ve Ekvador’a 7,5 milyar dolar kredi tahsisini onayladı.

Üç ülke dışişleri bakanlarının BRICS’i de güçlendirme konusunda anlaştıkları bildirildi.

Ancak,Hindistan Çin sınırında askeri yığınak,silahlı çatışmalar devam ediyor.

Rusya en yeni silah teknolojisini Hindistan’a,eski silahları Çine satıyor.Rusya Çinin diğer düşmanı Vietnam’ı silahlandırmak sureti ile Çini çevriliyor.

Çin,1962.yılı Hindistan ile 1969-70 yıllarda Ruslar ile,1979.yılı Vietnam ile savaşa girmiştir ve şuan da Rusya ve Hindistan dan toprak talebinde bulunmaktadır.

Dünyada en çok silah depolayan 3 büyük nükleer güç,ticari anlaşmalar ile bir birine karşı kamufle olmaya çalışıyorlar.

KAYNAK : dünyabülteni.net.

Etiketler: » » » »
Share
2071 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER