logo

trugen jacn

ÇİN,BU KEZ DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGUR ŞAİR YAZAR VE AYDINLARA BASKI VE ZULME BAŞLADI

ئۇيغۇر ئېلىدا تونۇلغان، ھازىر قەشقەردە ياشاۋاتقان ئاتاقلىق شائىر ۋە يازغۇچى ھاجى مىرزاھىد كېرىمى. (ئورنى ۋە ۋاقتى ئېنىق ئەمەس)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Çin yönetimi Müslüman Uygur Türklerine yönelik baskı,zulüm,işkence, asimilasyon dini,kültürel ve etnik soykırım uygulamalarının şiddetini günden güne artırarak sürdürüyor,
Doğu Türkistan’da ünlü bir şair ve yazar olan ve kaleme  aldığı  Uygur Türklerinin tarihi geçmişini konu alan romanları ile tanınan 80 yaşındaki Mirzahit Kerimi’nin yaşadığı Kaşgar şehrindeki evine  Çin işgal polisleri tarafından 2 kez baskın yapıldığı Kur’ani kerim,dini kitaplar ile ünlü edibin daha önce yazarak neşrettiği tarihi romanları ile şiir kitaplarına el konularak götürüldüğü açıklandı,
Çin işgal Yönetiminin Doğu Türkistan genelinde edebiyat , sanat ve kültür sahasında  “ 3 Türlü Güçlere Karşı Koyma “ adı altında  yürüttüğü kampanyada ilk olarak tarihi,edebi ve ideolojik olarak “Sorunlu Olduğu” belirlenen şair,yazar ve sanat,edebiyat ve Uygur Türkleri kültürüne ait eserlerin,şiir kitapları,tarihi romanları  yeniden gözden geçirme  ve yeniden değerlendirme işlemi başlattıkları bildiriliyor.

Kutadgu Bilig
Özgür Asya Radyosu Tokyo muhabiri Dr.Hacı Kutluk Kadiri’ye konu ile ilgili olarak konuşan ve halen Kaşgar’da ikamet eden 80 yaşındaki Mirzahit Kerimi şunları söyledi ; “ Evim bu yakınlarda Kaşgar Emniyet Müdürlüğü yetkililerince 2 kez aramaya tabı tutuldu. Daha önce yayınlanan ve evimdeki kitaplığımda bulunan “Yusuf Has Hacip- Cudalık=Ayrılık- Mirza Abubekir(16.yüzyıl Tarihçisi)- Sultan Said Han-Sultan Abdurreşit Han” adlı tarihi romanlar başta okuduğum kur’ani Kerim ve dini kitaplarıma el konularak götürdüler.bu tarihi eser ve romanların neden el konulduğu ve evinden alındığı konusunda  bana  her hangi bir açıklamada bulunmadılar.”şeklinde konuştu.

Kaşgar Polisi Bilgi Vermeyi Reddetti
Ayrıca radyo Muhabiri Tanınmış şair ve Edip Kerimi, evinde bulunan Ku’ani Kerim,dini kitaplara el konulması  ve  maruz kaldığı bu muamele hakkında bilgi almak için Kaşgar Emniyet müdürlüğüne telefon ettiğini ancak, Polis yetkililerinin  “ Bu olaydan kendilerinin haberdar olmadıklarını” ileri sürdüğünü  ve daha fazla konuşamayacağını bildirerek telefonu kapattığını ifade etti.
Şair ve Yazar Kerimi’nin  yıllarca çalıştığı Kaşgar Uygur Neşriyatında görevli bir Çinili kadın ise, bu konudaki soruları  cevaplama   yetkisi bulunmadığını bildirerek “ Bu konu çok nazik bir mesele. Bu konuyu Emniyet Müdürlüğüne sormanız gerekir.” Şeklinde  konuştuğunu bildirdi.

ئۇيغۇر ئېلىدا تونۇلغان، ھازىر قەشقەردە ياشاۋاتقان ئاتاقلىق شائىر ۋە يازغۇچى ھاجى مىرزاھىد كېرىمى. (ئورنى ۋە ۋاقتى ئېنىق ئەمەس)
Mirzahit Kerimi Kimdir ?
1937 yılında Kaşgar’da dünyaya gelen Mirzahit Kerimi ilk.orta ve Lise öğrenimini Kaşgar’da tamamladı.1957 yılında Urumçi Üniversitesi edebiyat Fakültezine kayıt oldu. 1959 yılında daha öğrenci iken,” Gizli Doğu Türkistan Teşkilatı kurmak- Yerel milliyetçilik Yapmak ” suçlamaları ile tutuklandı ve 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1972 yılında hapisten çıktıktan sonra da 7 yıl süre ile polis gözetiminde yaşadı.1980 yılından sonraki  siyasi değişimden  sonra Kaşgar 6.Nolu Lise’ye Uygur Dili ve edebiyatı öğretmeni olarak atandı. Daha sonraki yıllarda ise,Kaşgar Uygur Neşriyatında  çalıştı.
Doğu Türkistan’da tanınmış şair -yazar ve eğitimci olan Mirzahit Kerimi “Sandık İçindeki Bebek = Sanduk İçidiki Buvak” adlı şiir kitabı ile  ülke genelinde tanınmış olup, Uygur Türklerinin saygı ve sevgisine nail olmuş nadir şair ve ediplerden birisidir.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
531 Kez Görüntülendi.