logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI KÜÇÜK YASİN : ANNEMİN KOKUSUNU VE YEMEĞİNİ ÇOK ÖZLEDİM

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki Nazi Kamaplarında hapsettiği Anne ve babasını çok özleyen küçük Yasın onları çok özlediğini göz yaşları içinde anlattı. Küçük Yasin 3 yıldır göremediği Annesi için ; ” Onun kokusunuve yemeklerini çok özledim” derken babası için “Ona Baba diye sarılmak istiyorum ” sözleri ile onlara olan hasret ve özlemini dile getirdi.

Doğu Türkistanlı Yasin: Annemin kokusunu çok özledim!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgalci Çin’in baskı,zulum ve soykırım cinayetlerinden kaçabilen Doğu Türkisanlı aileler Türkiye başta AB. ülkelerine sığınıyorlar. Onlar kendi kimlikleriyle yaşayabilecekleri diğer farklı ülkelere de göç ediyor. Yüzbinlerce Müslüman Türk Çin Komünist rejimi tarafından yürütülen asimilasyon faaliyetleri kapsamında kamplara mahkum edildi. Ölümün ve sistematik baskıların pençesinde  zor yıllar geçiren Doğu Türkistan halkından bir çok aile parçalandı.

Bu mağdurlardan biri de DoğuTürkistan’ın Gulca kentinden olan  Muhtar ailesi. Babası Nurmehmet, annesi Heyirnisa’dan haber alamayan 11 yaşındaki Yasin 3 senedir göremediği ana ve babasının hasret ve özlemini çektiği video kaydı ile sosyal medya üzerinden dile getirdi. Türkiye’de ablasının himayesinde ve yanında ile hayata tutunmaya çalışan Yasin’in  anne ve babasının Doğu Türkistan’daki yüzlerce Çin Nazi Kamplarından birinde tutuldukları belirtiliyor.

Küçük Yasin ve ablası anne ve babalarının o kamptan sağ çıkma ihtimali olmadığını ve kendilerine yapılan işkencelere dayanamayarak hayatlarını kaybedebileceklerinden çok endişe ettiklerini söylüyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
425 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ