logo

trugen jacn
31 Ağustos 2017

DEVLETİMİZDEN TUTUKLU ABDULKADİR YAPÇAN’IN SERBEST BIRAKILMASINI TALEP EDİYORUZ

Mehmet Emin HAZRET

Bugün 30 Ağustos  2017 Zafer bayramı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı  Külliyesinde  düzenlenen 30 Ağustos  Safer Bayramını  kutlama töreninde konuşurken, Türkiye Cumhuriyeti devletimizin  güçlünün yayında değil, mazlumun yanında yer alacağını bir kez daha tekrarlamıştır. Cumhurbaşkanımızın bu sözleri   biz mazlum Doğu Türkistanlılar için bir ümit ve  teselli kaynağı olmuştur.

Bugün Doğu Türkistan  Çin yönetimince tam bir cehenneme dönüştürülmüştür.   Uygur Türkleri   bir asrı aşkın  esaret   tarihimizin hiçbir döneminde bugünkü gibi büyük acı, ıstırap dolu bir hayat ile karşılaşmamış  ve  yok olma tehlikesi  ile   karşılaşmamıştır.  Türk-İslam  dünyası ve  insanlık alemi tarafından  hiç bir zaman bugünkü gibi sahipsiz  bırakılmamış ve  kendi kaderine terk edilmemiştir.  Bir çok Müslüman  ülkeler, kendi  topraklarında  eğitim, ticaret ve benzeri  sebepler ile   yasal  olarak ikamet eden ve  yaşamakta olan Uygur Türklerini adeta bir birileri ile yarışırcasına  Çine teslim etmektedirler. Son 3 ay içinde Çin’in baskısı ile Mısır’daki tutuklama  ve Çin’e teslim etme   furyasından kaçıp Mısır’dan Türkiye’ye gelen yüzlerce Uygur öğrenci vardır. Geçtiğimiz  hafta Kazakistan’da eğitimini sürdüren Doğu Türkistanlı 15 Kazak Türkü öğrenci Türkiye’ye gelip sığındı. Kazakistan’daki Çin baskısından gelen bu ilk kafilenin önümüzdeki  günlerce diğerlerinin  takip  edeceği söylenmektedir.  Çünkü, Kazakistan ve Kırgizistan’a öğrenim için gelen  Doğu Türkistanlı Kazak ve Kırgiz Türkü öğrenciler,  Çin yönetimi tarafından ülkelerine geri dönmeleri istenmektedir. Dönenler ise daha  sınır kapılarında tutuklanmakta  ve  ceza evine konmaktadır. Gelmeyenlerin anne, babası  hapsedilerek  rehin alınmaktadır. Kazakistan ve Kırgızistan’da  can  güvenliklerinin tehlikeye düştüğünü hisseden Doğu Türkistanlı Kazak, Kırgız öğrenciler Türkiye’ye  gelerek kendilerini emniyete almaya başlamışlardır. (Uygur öğrenciler daha önce Çinlilerin isteği üzerine Çine teslim edildikleri  için bu ülkede öğrenim gören  Doğu Türkistanlı Uygur öğrenci  bulunmamaktadır)

Türkiye,  tüm Türk ve İslam dünyasından gelen  mazlum ve mağdurlar ve öğrenciler, tüccar ve mazlum sığınmacılar için güvenli bir ülkedir ve  bizim nazarımızda ve bütün dünya’da güvenli bir ülkedir.   Ancak, geçen 2016 yılında tam bugün   (30 ağustos 2016)  İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistanlıların önde gelen cemaat erbaplarından  Abdulkadir Yapçan, Çin yönetiminin  şikayeti  ve üzerine  tutuklanmıştır.   Abdulkadir Yapçan 15 yıldır Türkiye’de ikamet etmektedir. Eşi ve kızı Türk vatandaşıdır. 2002 yılından bu yana Türkiye’de bulunan Yapçan  bir ara Maltepe cezaevine konulmuştur.  30  eylül 2016 tarihinde Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğince öğleden sonra yapılan duruşma sonunda suçsuz olduğuna  hükmedilmiş   ve serbest bırakılmıştır. Ancak, 31 eylül  2016 Cuma günü akşam saatlerinde  evinde tekrar gözaltına alınmıştır. Kendisi  o tarihten beri  yanı tam bir yıldır,  İç İşleri Bakanlığı’na bağlı   Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bağlı Kırklareli Göçmen Geri Gönderme Merkezi’nde tutulmaktadır.

Abdulkadir Yapçan

Abdulkadir Yapçan Doğu Türkistan’da 15 yaşında  daha öğrenci iken Çin polislerince “siyasi suçlu” olarak tutuklanmıştır. Yapçan toplam 9 yıl Çin cezaevlerinde  kalmış ve fiziki ve manevi işkence görmüş bir Doğu Türkistanlı  aydındır. Abdulkadir Yapçan’ın  suçsuz olduğu Mahkeme Kararı ile  tesbit edilmişken Doğu Türkistanlıların Allah’tan sonra yer yüzünde yegane  ilham,ümit  kaynağı ve yegane sığınağı   Türkiye’mizde  bir yıldan beri tutuklu kalması  biz Doğu Türkistanlılara  istırap  vermekte ve  kalplerimizde  büyük yara açmaktadır. Abdulkadir  Yapçan Çin zindanlarında büyük  zulüm ve işkenceler görmüş bu nedenle  sağlığı ağır  derecede zarara uğramış bir kardeşimizdir. Suçsuzluğu Türk Yargısınca ispatlanmış iken,  tutuklu kalması  biz Doğu Türkistanlıları çok, ama çok üzmektedir. Tarihten beri daima  güçlülerin  değil,  haklıların ve mazlumların yanında yer alan ülkemizde  Abdulkadir Yapçan’ın bir an önce   hürriyetine kavuşturulmasını diliyoruz.  Cumhurbaşkanımız sayın  Recep Tayip Erdoğan Cenapları başta olmak üzere ilgili  bütün Türk devlet  ve Hükümet  yetkilileri  ve büyüklerimizden  30 Ağustos Zafer ve  kurtuluş  bayramı   ve Müslüman alemi olarak   idrak edeceğimiz mübarek kurban bayramı arefesinde    Çin’in mazlum ve mağduru  tutuklu Abdulkadir Yapçan’ın serbest bırakılmasını özellikle  istirham ediyoruz.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1507 Kez Görüntülendi.