logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜ 5.DÜNYA KAZAK KURULTAYI’NDA GÜNDEME GETİRİLDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

22-25 Haziran 2017 tarihleri arasında Kazakistan’in başkenti Astana’da yapılmakta olan 5.Dünya Kazakları Kurultayı’nda Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı ve zulümleri Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in huzurunda Doğu Türkistanlı bir Kazak Türkü tarafından gündeme getirildi.

Doğu Türkistan’dan Çin istilası öncesi Hindistan’a ve 1953 yılında Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak getirilip Niğde’de Kazak Türkleri  için kurulan Altay Köyüne yerleştirilen bir Kazak Türkü ailenin evladı olan Ömürhan  Altun, yaşadığı Almanya’dan Kurultay  delegesi olarak Astane’deki Kazak Kurultayı’na katıldı. Kurultay’da söz alarak konuşan Ömürhan Altun,Çin’in Uygur Türklerinden sonra sonra Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerine de baskı ve zulme başladığını belirterek Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü bizzat Kurultayı yöneten Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nasarbayev’in huzurunda dile getirdiği bildirildi. Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerinin pasaportlarına ve Kazakistan devletinin verdiği Yeşil Kartlarına el koyduklarını anlatan Ömürhan Altun,Devlet Başkanından bu konuda kazakistan devleti olarak Çin yönetimi nezedinde gerekli girişimlerde bulunulmasını istedi.

Nazarbayev : Bu Konuda Gerekli Girişimler yapılması için Talimat Vereceğim

Doğu Türkistan kökenli ve Dünya Kazak Kurultayı’nnın Almanya delegesi olan Kazak Türkü Ömürhan Altun’nun şikayetlerini sahnede Başkanlığını yaptığı Kurultayda dikkatle dinleyen Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev ise Ömürhan Altun’nun konuşmasını şöyle cevaplandırdı ; ” Kazakların Pasaportlarına ve Kazakistan’in verdiği yeşil kartalara el konulduğunu sizlerin şikayetleriniz üzerine yeni haberdar oluyorum.Dış İşleri Bakanlığı’na talimat vereceğim ve Çin yönetimi nezdinde bu olumsuzlukların giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.” sözleri ile cevaplandırdı.

Uzmanlar, 5.Dünya Kazak Kurultayı delegesi Sayın Ömürhan Altun’un Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerine yaptığı baskı ve zulmü  Devlet Başkanı Nazanbayev’in  bizzat huzurunda gündeme getirmesinin çok önemli bir olay  ve gelişme olduğu ifade ediyorlar. Karultaya bursa escort başkanlık eden Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in Ömürhan Altun’un şikayetine cevaplandırırken, Çin’in iddia ettiği yönde yanı Doğu Türkistan’daki sözde aşırıcılar ve terörist tanımlamasını kullanarak   geçtiğimiz hafta Astana’da ağırladığı Çin’in Faşist kafalı Lideri Xi’nin söylemlerini tekrar etmiş  ve bu suretle Çin’i deztekliyor olsa da Kazakistan’in stratejik müttefiği  ve ŞİÖ.içindeti en önemli destekçisi ve  üyesi olarak bu şikayeti araştıracağını söylemesinin bile çok önemli bir gelişme olduğu noktasında birleşiyorlar.

(25 kez)

قازاقسىتاندا ئۆتكۈزىلىۋاتقان 5ـنۆۋەتلىك دۇنيا قازاقلىرى قۇرۇلتىيىدا، گېرمانىيەدىن قۇرۇلتايغا قاتناشقان بىر قازاق خىتاي ھۆكۈمېتىنىڭ شەرقىي تۈركىستاندىكى قازاقلارنىڭ پاسپورت ۋە قازاقىستان ئېقامەتلىرىنى قانۇنسىز يېغىۋېلىپ بېرىۋاتقانلىقىنى ئېيتقان. نەزەربايېۋ بۇ ئشتىن خەۋەرسىز ئىكەنلىكىنى ئەمما تاشقى ئىشلار مىنىستىرلىگى ئارقىلىق بۇ ئىشنى سۈرۈشتۈردىغانلىقىنى ئېيتقان.

Abdusalam Niyas paylaştı: 23 Haziran 2017 Cuma

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1551 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ