logo

trugen jacn
15 Temmuz 2014

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YİNE ŞİDDET : AKSU’DA 6 ÇİNLİ GÖÇMEN ÖLDÜRÜLDÜ.

uchturpan-imamlirim-yezisi-gumandar.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Doğu Türkistan’in tarihi ve kadim şehirlerinden Aksu Vilayetine bağlı Kırgizistan sınırındaki Uçturfan İlçesi’nin İmamlarım(İmamlarım)köyünde
6 etnik Çinli göçmen’in boğazı kesilerek öldürüldüğü ve bir Çinli göçmen’in ise,bıçak darbeleri ile ağır yaralandığı bildiriliyor.
BU şiddet olay Çin’in sosyal Medyasında yayınlanan ve Aksu Emniyet Müdürlüğüne ait olduğu bildirilen bir yakalama emrinin yer alması ile açığa çıktığı bildiriliyor. Yakalama emrinde yer alan bilgileri göre,olay İmamlarım Köyüne Çin’den gelerek Uygur Köylülere ait tarlaları Çin işgal yönetiminin dayatma ve zorlaması ile ellerinden alan Çinli göçmenlere,bu köy ve civar köylerden oldukları iddia edilen 7 zanlı tarafından kesici aletlerle saldırı yapıldığı ve aynı aileden 6 kişi’nin boğazı kesilerek öldürüldüğü ve bir kişinin ise,ağır yaralandığı,saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen gurubun bu Çinlilere ait 2 adet otomobil’e el koyarak suratle köyden uzaklaştıkları belirtildi.Yakalama emirnede bölge ‘de yaşayan herkesin tekrar böyle saldırılara uğramaması için dikkatlı olmaları ve isimleri belirtilen zanlıların yakalanabilmesi için güvenlik güçlerine yardımcı olunması ihtar edildi.
ABD.merkezli Hür Asya Radyosu muhabiri Şöhret Huşur’un olay bölgesi’nden edindiği bilgilere göre,öldürülen bu etnik Çinli göçmenler yakın tarihlerde bölgeye yerleştirilen ve mülkiyeti bölgenin Uygur sakinlerine ait toplam 425 Mo(280 dönüm) tarlayı işgal yönetiminden satın aldıkları ve bölge insanlarını gündelikçi işçi olarak çalıştırırak üretim yaptıkları belirtildi.
Yakalama emri çıkarılan ve zanlı oldukları iddia edilenlerin resimleri ile birlikte bastırılan ile tüm bölgeye asılan ilanlara göre ; zanlıların Uçturfan İlçesinin Arçatağ,Akyar ve Yeni Mahalle kentlerinden olduğu bilgisi yer aldı.
Muhabirin telefonla ulaştığı Kent Polis Merkezi yetkilisi öldürme olayını doğrulamış ve olayın de İmamlarım köyünde meydana geldiğini teyit etmiştir. Bölge halkından bazılarının Çin yönetiminin bölgenin Uygur sakinlerini toplayarak tehdit ettikleri ve zanlıların yakalanabilmesi için güvenlikgüçleri ile işbirliği yapmalarını,aksi takdirde kendilerinin de cezalandırılacaklarını bildirdiğini ifade etmiştir. Bölge sakinlerinden bazıları ise. Olayın Uçturfan’ın 7.Kent ve 2.mahallesinde vuku bulduğunu söyleyerek yukarıda bilgileri doğrulamışlardır.
Kent’in tek yetkilisi olan Komünist Partisi Sekreteri ‘nin muhabire yaptığı açıklama şöyle : “ Saldırı Olayı saat 03-04 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir.Kent Polis Merkezi sabah 09,oo’da olayı haber almış ve bize de saat 13,oo civarında haber verdiler.Biz Kent konseyi ile toplantı halinde idik.Derhal ev araması ve çevrede emniyet ve ara faaliyetlerine başladık ve emniyet tedbirleri en üst düzeye çıkardık.50 Kişilik Karma ekip 2 guruba bölünerek olayın meydana geldiği köyün bütün evlerini tek tek aramaya tabi tuttuk.Arama ve şüphelileri tutuklama işlemine hala devam ediyoruz. Şimdiye kadar Zanlılardan 3 kişi tutuklandı Ve biri ise,vurularak ölü geçirildi.Zanlıların isimleri Çince yazılmış ve 2 sayfadan oluşuyor.Bunları Uygurca’ya tercüme ederek sokaklara asıyoruz. Kaçan diğer 3 zanlının bu köyde veya diğer civar bölgelerde saklandığını tahmin ediyoruz.Ciddi şekilde bunları de ele geçirmek için çalışıyoruz.Zanlılardan 2’si bu köy nufüsuna kayıtlıdır.Diğerleri ise bilinmiyor.Ölen Çinliler 2005’de merkezi Çinden getirilip bölge’ye yerleştirilmişlerdir. Bunlar İmamlarım köyünden 280 dönüm tarla satın alarak tarım ile uğraşmakta idiler.”
Zanlıların resimlerinin yer aldığı Sokak ilanındaki bilgilere göre Yakalama emri çıkarılan zanlıların isimleri şöyle ; Abdulhekim Abdulhamit ( 30) Abdullah Abdurrahim(20) Ahmet Kari Mahmut(27) Aziz Cumak(30)Tahir İsa(25)Yusuf Kenci(33) VE Merdan Tursun ( 18)

Kaynak  : rfa.org ve Ajanslar

Etiketler: »
Share
877 Kez Görüntülendi.