logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR ?

ABD’nin bölgeye dair emperyal çıkarlarını öne sürerek Çin zulmünü görmezden gelmek her şeyden önce insanlığa ve  vicdana ihanettir.

Doğu Türkistan’da neler oluyor?

Mehmet TOPRAK

Başta Avrasyacılar olmak üzere birtakım kimseler Türkistan üzerinden yürütülen kampanyaların bir CIA projesi olduğunu iddia ediyorlar. Bu faaliyetlerin Türkiye’yi zor duruma düşüreceğini ABD’ye hizmet edeceğini söylüyorlar. ABD’nin bölgeye dair emperyal çıkarlarını öne sürerek Çin zulmünü görmezden gelmek her şeyden önce insanlığa, vicdana ihanettir.

Çin için Doğu Türkistan neden vazgeçilmez?

Gelin önce Çin’in bölgeye olan ilgisinin nedenlerine inelim. Çin’in düşmanlarından korunmak için sınırlarına inşa ettiği setler ile beş bin km uzunluğundaki Taklaman Çölü, Batı ile ticareti arasındaki en büyük engeldi. Devasa duvarlar ile Taklaman Çölü arasında yer alan Doğu Türkistan ise Çin’in Batı’ya açılan tek kapısıydı. Bu kapıyı aralamak için 1750 yılında Doğu Türkistan’ı işgal eden Çin, 1949 yılından bugüne bölgede kesintisiz hakimiyetini sürdürüyor.

Doğu Türkistan’ın Çin nezdinde vazgeçilmez kılan tek sebep jeo-stratejik önemi değil,aynı zamanda sahip olduğu zengin yeraltı kaynaklarıdır. Küreselleşen dünyanın fabrikasına dönüşen Çin için enerji kaynakları hayati önem arzediyor. Çin’deki toplam 148 maden çeşidinin 118’i Doğu Türkistan’da bulunuyor. Bölgede bugüne kadar açılan 5 bin maden ocağı Çin’dekilerin toplam yüzde 85’ine tekabül ediyor.2017 yılında Cungar havzasında 1 milyar ton petrol rezervi yatağı keşfedildi.

Çin niçin Uygur Müslümanlarını asimile etmek istiyor?

Komünist Çin devleti 200 yılı aşan işgaline rağmen Uygurlara baş eğdiremedi. Bu direncin temeli gördükleri İslamiyet’ten Uygur Türklerini uzaklaştırmak için her türlü baskı ve yasağı fütursuzca uyguluyorlar. En büyük zulümler ise Komünist Diktatör Mao’nun Kültür Devrimi sürecinde yaşandı. Camiler yıkıldı, toplu ibadet yasaklandı, Kur’an Kursları kapatıldı ve bölgeye yerleştirilen Çinliler ile Müslüman nüfusun önü alınmaya çalışıldı. 1953 nüfus sayımında, nüfusun %75’ini Uygurlular, % 6’sını Han Çinlileri oluştururken bugün oranları % 47’ye yükseldi. Devasa toplama kamplarında “yeniden eğitim” bahanesiyle zorla tutulan milyonlarca Müslüman Uygur Türk’ü dinlerinden ve dillerinden uzaklaştırılmak için her türlü asimilasyona tabi tutuluyor. Siyonist İsrail’in işgal ettiği topraklarda Filistinlilere sindirmek için uyguladığı her türlü gayri insani yaptırımı Çin de Uygurlara reva görüyor.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Peki Ne Yapmalı?

ABD, zengin yeraltı kaynakları üzerinde bulunan, jeo-stratejik öneme haiz olan Doğu Türkistan’da kendi çıkarları uğruna dezenformasyondan tutun, mevcut marjinal örgütleri manipüle etmeye kadar her türlü kirli aracı kullanmaktan geri durmayacak. Ama bunların hiçbiri Çin’in Müslüman Uygur Türklerine zulmettiği gerçeğini gölgeleyemez. ABD’nin yalanlarına asla alet olmayacağız. Ancak, Çin’in gaddarlığı karşısında her zamanMüslüman kardeşlerimizin yanında olacağız. Zorla gasp edilen hakları iade edilene, özgürce yaşayacakları bir hayata kavuşuncaya dek bu haklı mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olacağız.

Kaynak :  http://www.akasyam.com/mobil/dogu-turkistanda-neler-oluyor-165214/Mehmet Toprak / Diriliş Postası

Etiketler: » » » » » » »
Share
458 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ