logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN NAZİZMİNİN ŞİDDETİ ARTIYOR : DİN ADAMLARI HAPSEDİLİYOR

Xitay saqchiliri kochida

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Pekin’in geçtiğimiz yıl  Urumçi’ye ÇKP.Sekreteri olarak atadığı  Tibet canisi ve Çin Nazi’si Çin Çuvenggou’nin Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm asimilasyon dini ve ırki soykırım uygulamaları artarak devam ediyor.Çin işgal yönetimi geçtiğimiz yılın sonlarında resmi görevi olmayan din adamlarını “Yabanı Mollalar = Yava Ahunlar” olarak tanımlamış ve bu kişileri “ Çok  Sıkı  ve dikkatli olarak  gözetilmesi gereken 6 unsurlaradan biri olarak ilan etmişti. Ancak,bu yılın ortalarından itibaren Çin’in 21.,yüzyıldaki NAZİ Kamplarının ülke genelinde yaygınlaştırılması üzerine bu Yabani Mollaların yanında ÇKP.’nin güdümündeki din işleri idaseresine  bağlı olarak çalışan resmi Mollalar da “ Dikkat edilimesi ve Darbe Vurulması Gereken Zararlı Unsurlar” kategorisine dahil edilmeye başlandı.
Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre Kaşgar’ın Şaptul(Şeftalı) kenti’nin önde gelen din adamalarından Alim Hasan başta olmak üzere onlarca dini kişiler tutuklanarak bu Çin Nazi kamplarına kapatıldığı açıklandı. Din adamı Alim Hasan’ın daha sonra 7 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bilidirildi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Hoten’in Karakaş İlçesinin Yava(Yaban) Kentin’de mevcut 70 din adamından en az yarısına çeşitli suçlar isnat edildiği ve “ Gizli Tirbiyeleş Merkez”lerine hapsedildiği de belirtildi.Yava kentine bağlı 22 köyde toplam 30 bin 500  kişinin yaşadığı ve her köyde 2-4 kişilik resmi din grevlisinin bulunduğuğu bildirildi.Ancak,bu din görevlilerinin % 70 kadarının “Gizli Eğitim Merkez’lerinde “Terbiye “edilmekte olduğunu bildirildi.

Yava Kenti Güvenlik Yetkilisinin bildirdiğine göre Terbiyeleş Merkezine kapatılan  din adamlarının daha önce yıllarda serbest bırakılan ancak daha sonra yasaklanan bazı eylem ve dini faaliyetlerde bulunduğu için hapsedildikilerini de açıkladı.

çİNİN eĞİTİM mERKEZLERİ RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Korla’da “Sosyalizm Enstitüsü”Acıldı
Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki dogal gaz ve petrol Üretim ve Dağıtım  Merkezi olarak bilinen Korla’da “Gizli Terbiyeleş Merkezleri” bütnyesinde ilk kez “ Sosyalizm Enstitüsü “ açıldığı ve buraya getirilen 60 din adamına Çin dili öğrenimine tabi tutulduğu belirtiliyor. Konu ile ilgili olarak adı geçen radyoya konuşan Korla’nın Karayulgun kenti Ara Buğra ÇKP.Yerel Sekreteri Korla’da ilk kez açılan “Sosyalizm Enstitüsü”’nün bu bölge’de bulunan 4 “Mesleki,Siyasi ve ideolojik Eğitim Merkezlerinden” biri olduğunu,burada eğitim verilen Uygur din adamları Çin dilini mükemmel öğrendikleri takdirde Çin devletinin yasa ve talimatlarının yerine getirilmesi yönünde yanlış yapmayacaklarının düşünüldüğünü öne sürdü.
Dikkatle İzlenmesi Gereken 6 Meslek Sahibi Kişiler
Çin işgal yönetimi geçtiğimiz yılın başlarında ülke genelinde aşağıda belirtilen l 5 meeslek erbabı için “Dikkat edilmesi ve izlenmesi Gereken Kişiler” tanımlaması yapmış ve bu konuda özel bir yönetmelik çıkarmıştı,Bu mesleklerden bazıları ise, şunlardan oluşuyor ;
1. Eski mahkum ve tutuklular
2. Resmi görevli olmayan din adamları
3. İzinsiz olarak hacca gidenler
4. Kadın Cenaze Yıkayıcılar

A Uyghur woman carries a toddler as children play near a cage protecting Chinese paramilitary policemen on duty in Urumqi, May 1, 2014.

Bu kişiler geçtiğimiz yılda açılan Sözde Özerk Bölge  Halk Kurultayı ile  Pekin’de açılan Genel Halk Kurultayı esnasında tutuklanmış ve daha sonra bir kısmı serbest bırakılmıştı. Ancak,bu yılın başlarında Pekin’in Urumçi’ye atadığı Çin Nazisi Çinçuvengou’nun Doğu Türkistan genelinde bir biri ardı sıra açtiği Çin Nazi Kampları olan “ Meseleki,Siyasi ve İdeolojik Eğitim Merkezleri”’ne kapatıldıkları bildiriliyor.

çİNİN eĞİTİM mERKEZLERİ RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1560 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ