logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA BİR MİLYARLIK YENİ BİR PETROL REZERVİ BULDUĞUNU AÇIKLADI

Çinde petrol rezervi keşfedildi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da bir milyar ton civarında olduğu  tahmin edilen yeni bir petrol rezervi bulunduğu açıklandı.
Çin   işgal  yönetimi’nin   Doğu Türkistan’da  Türklerinin  öz ve  tabi  hakkı olan  ve   bu ülke topraklarından   elde edilen    petrol.doğal gaz Uranyum, Volfrom,kömür ve diğer   zengin yeraltı  zenginlikleri ve yer üstü kaynaklarını  çıkarmak ve bu zenginlikleri talan ederek Çin’e taşımak için kurulan yüzlerce şirketi bulunuyor. Bunların en büyükleri ise,   Çin’in  dev petrol  Arama ve üreticisi  olan Petrol China adlı petrol şirketi’dir.Bu ve benzeri şirketlerin asli görevi   Çin işgal ordusunun himaye ve korumasında Doğu Türkistan’dan elde ettikleri bu zenginlikleri merkezi Çin’e taşımak ve Doğu Türkistan’ı sömürmek olduğu  açık ve net olarak biliniyor.

DOğu TÜrkistan'da bulunan petrol bölgesi resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çin’in resmi açıklamalarına dayanarak bu yeni petrol rezervini haber yapan Türk basının  büyük bir çoğunluğu güya bu bir milyar tonluk rezervin Çin’de bulunduğu  yazmış bulunuyor.Halbuki bulunan petrol rezervi Doğu Türkistan’ın kuzeyindeki Cungarya havzasının Çince Mahu ( Uygur Türkçesi …. ?) bölgesi’nde bulunmuştur.

Çin’de iş başındaki  ÇKP iktidarının  güdümündeki resmi yayın  organı  Uluslararası Radyosu’nun haberine göre,  Doğu Türkistan’daki bu Çin Sömürge çarkına bağlı Çin şirketinin Doğu Türkistan’dan  2016-2017 döneminde 1 milyon 380 bin ton petrol ürettiği ve   bu rakamı  2016-2020 döneminde 6 milyon tona ulaştırmayı  hedeflediği  iddia ediliyor.

Uzmanlar  Doğu Türkistan’dan elde edildiği iddia edilen bu rakamların   özellikle çok  düşük gösterildiğini belirtiyorlar.Çin’in resmi açıklamalarına göre Doğu Türkistan’dan elde edilen Doğal gaz ve petrol’un merkezi Çin’in güney sahil bölgelerinde yaşayan  400 milyon Çinli’nin  enerji üretimi, sanayi,ısıtma ve diğer ihtiyaçlarını karşıladığı  bildirilmişti.

DOğu TÜrkistan'da bulunan petrol bölgesi resimleri ile ilgili görsel sonucu

Doğu Türkistan Petrol,Doğal Gaz ve Maden Zengini Bir Ülke

Türkiye’deki Çin  Büyükelçiliğinin   2009 yılında Türkçe olarak  yayınladığı    “Xinjiang’in Bugünkü Durumu” adlı bir kitapta Çin genelinde elde edilen 164 elementten 148’nin  Doğu Türkistan’dan elde edildiği bilgisi yere alıyor.Ayrıca, o tarihteki  rakam ve bilgilere göre bölgede  tahmin edilen doğal gaz rezervinin 2,2  trilyon ton ve petrol rezervinin ise 120 milyar ton olduğu açıklanmıştı. Ayrıca,kömür,Uranyum,Volfrom gibi silah  ve nükleer çalışmalarda kullanılan stratejik madenler ile ,gümüş.Platin ve diğer  değerli maden rezervlerinin de yüksek rakamlarda olduğu bilgisine yer verilmişti.

DOğu Türkistan’dan elede edilen bütün bu zenginlikler sadece ve sadece etnik Çinliler için olup, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin  evlerinde doğal gaz yoktur.Pişirme ve ısınma kömür veya odun ile yapılmaktadır. Çin genelinde  yakıt ve petrol ürünlerinin en pahalı olduğu bölge de yine  DOğu Türkistan’dır.Doğu Türkistan’ın bu doğal zenginlikleri bu ülkenin  etnik Çinlilerin lehine   demografik  yapının değiştirilmesi için  bir araç olarak kullanılmaktadır.

Kaynak : Hürriyet, Yeni Akit.Haber-7 ve diğer gazete ve Ajanslar 

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1149 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ