logo

trugen jacn
29 Ağustos 2016

DOĞU TÜRKİSTAN’IN BAŞKENTI URUMÇI YAKINLARINDA 3 BİN YILLIK BİR SUNAK BULUNDU

1ancient-Uygur-tarih-UyghurToday_com

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi yakınlarında 3 bin yıl öncesine tarihlenen bir sunak bulunduğu açıklandı.
Kazakistan merkezli  Uyghurtoday (Bugünkü Uygurlar)adlı  internet sitesinin bir Rus haber sitesine dayandırdığı habere göre Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı arkeologlar Urumçı yakınılarındaki Tanrı dağlarının eteklerinde  genç tunç çağına ait olduğu tahmin edilen bir dizi daire şeklindeki işaretlerden yola çıkarak yaptıkları arkeolojik kazılarda bir sunak kalıntısının keşfedildiği ve bu buluşun ise “İnanılmaz ve Müthiş”  olarak nitelendirildiğini bildirdi. Yapılan inceleme ve araştırımalarda Sunak’ın yapım tarihinin 3 bin öncesine tarihlenebileceği bilgisi de yer aldı.

4ancient-Uygur-tarih-UyghurToday_com

Sunak’ın bulunduğu yapı kalıntıları belli bir sırayla bir plato üzerinde yuvarlak şekilde   dizili olduğu ve çevresine  kayaların yerleştirilmiş durumda bulunduğu  bildirildi.   Sunak’ın bulunduğu yuvarlak mekanın  (dairenin) dış çapının  ise, 114 metre   olduğu  açıklandı.

Bilim insanları Sunak’ın bulunduğu yerde çok katlı yüksek yapıların olabileceği kanısına vardıklarını bildirdiler. Sunak’ın bu bölge’de bulunmasının ,burasının geçmişte   kalabalık ve büyük  bir  yerleşim bölgesi  olduğunu Sunak’ın ise,şehir merkezinde konumlandırılmış  olabileceğini tahmin ettiklerini  açıkladılar.

Arkeologlar sunağın ve çevresinde bulunan kalıntıların  keşfi ile bu bölge’de göçebe topluluklar ile birlikte  yerleşik ve  şehir  kültürüne   sahip  insanların da yaşamış olduklarının çok kuvvetli bir ihtimal olduğu hakkında hemfikir olduklarını belirtiyorlar.

3ancient-Uygur-tarih-UyghurToday_com
Çin işgal yönetimi,Doğu Türkistan’da 10 bin öncesine tarihlenen ve bu ülke  ve insanlık tarihinde çığır açabilecek yeni  arkeolojik buluntuların bilim dünyasına açıklanmasına izin vermiyor. 4 bin öncesine ait Kiruvan güzeli mumyası, Kurt işaretli kaya resimleri ve Teklemakan kumluğunda bulunan yüzlerce mumya ve buluntuları devlet sırrı statüsüne alarak gizlediği biliniyor.

İşgalcı Çin yönetiminin bu tutumunun  ırkı  kıskançlık,haset ve  Çin faşizmi temeli ile ancak izah edilebileceğini,Çin kültüründen daha eski olan bu eserlerin uluslar arası toplum ve bilim dünyasına  açıklanmamasının esas sebebi olduğu bildiriliyor.Çin’deki Çin şövenizmine dayalı  tarih anlayışına göre,bütün kültürlerin kaynağının Çin kültürü olduğu diğer bütün kültürlerin bu Çin kültüründen  türediği algısı  devletin  eseslı  ve resmi  eğitim  sisteminin temelini oluşturduğu bu Çin ırkçılığına dayalı sistemin hala ısrarla uygulanmakta olduğu biliniyor.

Amerikalı ünlü tarihçi ve Arkeolog W.Mogan Doğu Türkistan’ın Tarım bölgesi için  ” DÜNYA MEDENİYETİNİN SIRRI TEKLAMAKAN KUMLUĞUNDA SAKLIDIR.NE ZAMAN BU SIR AÇIĞA ÇIKAR,O ZAMAN DÜNYA MEDENİYETININ SIRRI  DE ÇÖZÜLÜR VE YENİDEN YAZILIR:”  sözleri ile Doğu Türkistan’ın  insanlık tarihi için önemine  vurgu yapmıştı.

2ancient-Uygur-tarih-UyghurToday_com

Kaynak: http://uyghurtoday.com/2016/08/13/ryadom-s-g-urumchi-najden-altar-vozrastom-v-3-tys-let/ (https://regnum.ru/)

Etiketler: » » » » »
Share
1978 Kez Görüntülendi.