logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN PLATFORMU’NDAN TÜRKİYE VE İNSANLIK ALEMİNE ÇİN SOYKIRIMI İÇİN ÇAĞRI

Doğu Türkistan  Teşkilatları başta onlarca TSK.kuruluşlarının oluşturduğu “DOĞU TÜRKESTAN PLATFORKU ” Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlallerine karşı Türkiye genelinde  bir çok etkinlikler düzenledi.Platform, ortak bir Bildiri kaleme alarak Türkiye başta Türk-İslam dünyası ile İnsanlık alemine Çin’in Doğu Türkistan’daki  etnik soykırımı durdurması için harekete geçmeleri çağrısında bulundu yaptı.

https://twitter.com/ihhinsaniyardim/status/1377569605443543040?s=20

Resim

https://twitter.com/ihhinsaniyardim/status/1377569605443543040?s=20

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA AMERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine karşı İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve bazı sivil toplum kuruluşları Türkiye genelinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına çeşitli şehirlerden çok sayıda kişi katıldı.

STK'lardan Türkiye genelinde Doğu Türkistan açıklaması

 

İHH tarafından Twitter’da basın açıklamalarının görsellerinin yer aldığı bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda “Şaka Değil Soykırım! Doğu Türkistan’da yaşanan zulüm ve insan hakları ihlalleri için Türkiye genelinde STK’larla birlikte etkinlik ve basın açıklamaları gerçekleştirdik” ifadeleri yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yönelik gerçekleştirdiği baskı, dünya kamuoyunda tepki toplamıştı. Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri yakınlarının Doğu Türkistan’daki kamplarda tutulduğunu belirtmiş ve burada işkence gördüklerinden endişelendiğine dair açıklamalarda bulunarak Türkiye’den ve dünyadan yardım istemişlerdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere Çin’e Doğu Türkistan’da uyguladığı insan hakları ihlallerine son vermesi için yaptırım kararı almıştı.

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ