logo

trugen jacn

YÜREK SÖZLERİNDEN OLUŞAN BİR ESER: “BİR DRAM – KIRK KELAM : DOĞU TÜRKİSTAN ! “

Hamit GÖKTÜRK (hgokturk50@gmail.com)
1949 yılından beri Komünist Çin işgalı altında bulunan Müslüman – Türk Ülkesi Doğu Türkistanlı mazlum kardeşlerinin dert,elem ve istıraplarına karşı yüreklerinin derinliklerinden  fışkıran  duygularından oluşan 40 Doğu Türkistan gönüllüsü’nün yazıları “Bir Dram-Kırık Kelam : Doğu Türkistan “ adı ile kitaplaştırılarak  yayınlandı. Kitap, çeşitli meslek gurupları ile Üniversite öğrencisi olan   gönüldaşlarımız ve  Doğu Türkistan dostları,  mazlum Doğu Türkistanlı Kardeşlerinin içinde bulundukları zor ve bir o kadar istırap dolu dramlarına   imani,Vicdanı ve insanı  bağlamda duygularının satırlara dökülmesi ile oluşuyor.
Trabzon  merkezli “40’lar Kulübü Yayınevi” sahibi sayın Yunus Çoşkun Bey’in Yayın Yenetmenliğini üstlendiği eserin editörü Zeynep Kır,Kapak tasarımı(SN tasarım) Sümeyye Nur yılmaz ve düzeltmeler(Teshih)  ise, Zeynep Kelkitli tarafından yapılmış. Medya ve iletişim sorumlusu ise Hanife Palta. Trabzon’da  yayına hazırlanan kitap İstanbul’da Kenan Ofset tarafından basılmış ve geçtiğimiz hafta dağıtımına başlanmıştır.
Doğu Türkistan ; işgalın başladığı tarihten beri devam eden,ancak son bir yıldır ülke, bir açık hava hapishanesi haline dönüştürülmüştür. Evler,mahalleler,kentler ve hatta bütün ülke Çin  ayrımcılık ve ırkçılığı uygulaması  sonucu sadece Müslüman Türklerin kapatıldığı ve 2.dünya Savaşı öncesinde Hitler’in Faşist Almanyasını   NAZİ  filimleri hatırlatan Gettolara dönüştürülmüş durumda. İnsanlarımızın  dini ibadetleri başta olmak üzere kendilerine özgü İslami ve milli hayatlarının 24 saat süre ile gözetildiği sokakların Çin devlet terörü ile adeta bir savaş alanına çevrildiği bir cenkgah’a evrilmiştir. Ana – babaları Terbiyeleş Merkezleri adı verilen Çin Nazi Kamplarına kapatıldığı için masum  yavrular  sokalara sahipsiz ve kesmesiz teredilmekte ve daha sonra  bu durum bahane edilerek assimile edilerek Han Çinlisine dönüştürülmek üzere Çin’e kaçırılmakta,  Doğu Türkistan’da Çin işgal yönetiminin günden güne şiddetini arttırarak sürdürdüğü  bir birinden  beter,çok kötü, feci  baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile ülkenin ve Kardeşlerimizin bu  dramatik durumuna sessiz ve kayıtsız kalmayan Doğu Türkistan gönüllüsü 40 Dost ve Kardeşimiz yüreklerinin derinliklerinden fışkıran bu kutsal isyan ve cesur haykırş ;   Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesi  tarihinin  kayıtlarına altın harflarla yazılmış  bulunuyor.
Eser,188 sayfadan oluşmakta olup, şu çarpıcı  ön sözle başlıyor ;
Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile ;
Allah’ın selamı onun Sevgili Habibi Hazreti Muhammed SAV.Efendimizin Üzerine Olsun !
Dün,bugün ve yarın Müslümanlara karşı zulüm belli coğrafyalarda yaklaşık 60 yıldır devam etmektedir. Bu coğrafyalardan  biri de Çin’in sömürgesi altında olan Esir Türk Yurdu Doğu Türkistan’dır.Türkiye dışında en fazla Türk’ün yaşadığı yer; katledilen milyonlarca Müslüman ve sessiz kalan dünya ………
İbadet ve yaşama özgürlüğünün olmadığı,oruç tutunca öldürüldüğü hatta oruca bile gerek kalmadan Müslüman Türk Olmanın öldürülmek  için yeterli sebep olduğu yerdir burası.

Halkı imanından ve dininden vazgeçirmek için maddi ve manevi her türlü yol kullanan Çin Şövenizmi devam ediyor.Acının dini,rengi,ırkı olmaz.Yardıma ihtiyaç olduğunda yardım ettiğimizde,çocukların hep güldüğü dünya’da yaşadığımızda tam olmayı başaracağız.Ama o zamana kadar ise hep yarım’ız.
40’lar Kulübü olarak zulmü durduramıyorsak da ,en azından duyurmak için 40 yazarımızın kaleminden bu eserle karşısınızdayız.”

40 gönüldaş yazarımızdan biri olan sayın Bora Özden’ın “Direnişte Bir Parçamız ; Doğu Türkistan “ başlıklı  ve kitabın 20.sayfasından başlayan yazısından mahsun kalplerimize teselli olan,  ümit ve ilham bahşeden şu can alıcı bir parçayı bilgilerinize sunuyoruz   ;

“…….. Velhasıl görev bizimdir.Önden gitme ve örnek olma sorumluluğuAnadolu halkının omuzlarındadır. Ümit ediyoruz ki; Hilal ile Yıldız ait olduğu yerde dalgalanmaya başladığında,onun temsil ettiği değerler kazanmış olacak ve tasavvur ettiğimiz adalet  tekrar hüküm sürecektir.”
Doğu Türkistan Türklerinin hayat –mamat savaşı verdiği,içte ve dışta en zor ve sıkıntılı günlerini yaşadığı bu netamalı bir süreçte bu çok değerli kitabı yayınlayarak bizlere büyük teselli,ilham ve güç veren 40’lar Kulübü Yayınevi’ne ve onun çok değerli Sahibi Yunus Çoşkun Bey’e minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz,
Ayrıca,Doğu Türkistan dostları ve gönüldaşları olan  bir birlerinden değerli kocaman yürekli, imanlı ve vicdanlı çok kıymetli ve aziz 40 Doğu Türkistan dostu yazar Kardeşlerimize de en derin ve kalbi teşekkürlerimizi iletiyoruz.İyi ki sizler vee benzerleriniz hala mevcutsunuz. Sizlere var oldukça bu dava sönmez ve ecdatlarımız sıcak kanları pahasına bizlere vatan olarak bırakan,  Kutsal İslam dinizimiz ile ilk kez şereflendiğimiz ve ilk Müslüman Türk Devleti  Azizane Kaşgar’ın başkenti olduğu Karahanlı Devletimizin ana toprakları Doğu Türkistan Allah Taala’nın lütfu ve keremi ile mutlaka ama mutlaka hür ve bağımsız olacaktır İNŞAALAH,

Unutmayın,Doğu Türkistan’da İşgalcı Faşist Çin’in baskı ve zulmü altındaMüslüman Türk  kalabilmek için  var olma  mücadelesi  vermekte olan Mazlum ve Mağdur Uygur Türkü Kardeşleriniz sizlerin bu içten, yürekli  ve cesur satırlarınıza  minnet göz yaşları ile dua etmektedirler.

Kitabın Temin Edilebileceği Yer : 40’lar Kulübü Yayınevi Irfanlı Mh.Fatih Caddesi No.2/8 D.3 Of-TRABZON
İletişim : Yunus Coşkun 0542.576 18 56 –  www.40lar.com

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1488 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ