logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİNVİRÜSÜ COVİD-19 SALGINI TEKRAR BAŞLADI. VAK’A SAYISI 17 OLDU

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan ( Uygur Özerk Bölgesi) İşgal yönetimi Sağlık Komisyonu tarafından yapılan en son açıklamaya göre, dün gece yarısından bugün saat 12:00’ye kadar bölgede 5 yeni Çinvirüsü vakası tespit edildiği bildirildi. Ayrıca 8 de asemptomatik vaka belirlendi. Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan genelinde açtığı yüzlerce Çin tipi Toplama kamplarında tutulan ve milyorlarca kişi olduğu tahmin edilen Uygur Türklerine Çinvirüsü Covid-19 salgını bulaştığı takdirde toplu ölümlere neden olabileceğinden endişe ediliyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi kentinde önceki gün 1 koronavirüs vakası tespit edilmiş ve 3 asemptomatik vaka belirlenmişti.

Böylece bölgedeki toplam vaka sayısı 6’ya, asemptomatik vaka sayısı ise 11’e çıktı. Vakaların hepsi Urumçi kentinde bulunuyor.

Toplam 135 kişi tıbbi gözlem altında tutuluyor.

URUMÇİ’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Dünden itibaren Urumçi’de sokağa çıkma yasağı uygulandığı, marketlerde rafların boşaldığı ve insanların sokağa çıkma yasağı dolaysıyla gida teminde sıkıntılar çıktığı gelen bilgiler arasında.

Urumçi’deki yeni vakalar sonrasında 600’den fazla uçuşun ve şehirdeki metroların iptal edildiği bildiriliyor. 

Urumçi ve Kaşgar’da koronavirüs kısıtlamalarının başlayacağı ifade edilirken, Kaşgar’da şehirden giriş ve çıkışların sınırlandırıldığı açıklandı.

Kaynak : https://www.karar.com/dogu-turkistanda-koronavirus-vaka-sayisi-17ye-yukseldi-1575320?fbclid=IwAR

Share
233 Kez Görüntülendi.