logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI İNSAN HAKLARI AKTİVİSTİ BİLEŞOĞLU’NA 7 YIL SİYASET YASAĞI GETİRİLDİ

Serikcan Bileşoğlu Doğu Türkistan’da doğup büyüyen vicdanlı bir kazak Türkü,Kendisi 2000’lı yılların başında Kazakistan’a göç ederek bu Ülke vatandaşı olmuştur. 2017’de Alma-Ata’da kurduğu Atayurt Kazak İnsan Hakları Teşkilatını kurdu. Çin İşgal yönetiminin ana vatanındaki soykırım cinayetlerinden kaçarak Kazakistan’a sığınan Kazak,Uygur,Kırgiz ve tüm mağdurlara sahip çıkıyor ve onların haklarını savunuyordu. Ayrıca,Kazakisitan Vatandaşlarının Çin Nazi Kamplarından kurtarılması için büyük çaba gösterdi ve onlarca kişinin bu ölüm Kamplarınıdan kurtarılarak Kazakistan’a gelmesini sağladı.Ancak,bütün bu faaliyetleri İşgalcı Çin’i rahatsız etti.Kazakistan yönetimine baskı yaparak geçtiğimiz Mart ayında gizlice evinden kaçırıldı. Günler sonra kendisinin başkent Nur Sultan(Astane)’de olduğu bildirildi. Aylarca hapiste ve daha sonra ev hapsinde tutuldu. Bağımsız ve egemen Kazakistan yargısı kendisini mahkum etmek için idarenin açtığı davada suç unsuru bulamadı ve serbest bıraktı. Dana sonra Kazakistan yönetiminin baskısı ve idari tasarrufu ile Yargı, kendisini Kazakistan’da 7 yıl siyaset yapamama yasağı getirdi.

Serikjan Bilaş

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD’nin radyo kanalı National Public Radio’nın haberinde Kazak Türkü aktivist Serikjan Bilaş’ın Kazakistan’daki yargılamasına yer verildi.

Doğu Türkistan doğumlu Kazak Türkü Serikjan Bilaş Çin’e karşı cihat ilan etmekten ötürü nefret suçu ile yargılanıyordu.

Yargılama neticesinde hakkında 7 yıl siyasetten uzaklaştırma cezası verilen Serikjan Bilaş, yetkililer kendisine ya 7 yıl hapis cezası ya da suçlamayı kabul şartıyla 7 yıl siyasi yasaklılığı teklif ettiler, ailesini tercih ettim, istediği her mesleği yapabilirim ancak siyasi faaliyette bulunmam yasak, ruhumu kaybettiğimi hissediyorum, şimdiden kendimi ölü gibi hissediyorum açıklamasında bulundu.

ÇİN HÜKÜMETİNİN BASKISI

Serikjan Bilaş, Çin’de bulunan Türk azınlıklara karşı yapılan kötü muameleleri gözlemlemek ve raporlamak amacıyla Atajurt Eriktileri isminde bir teşkilat kurmuş ve bir açıklamasında Çin’e karşı “bilgi cihadı” çağrısında bulunmuştu. Bu açıklaması üzerine Kazakistan’ın en büyük ticaret ortağı Çin’in baskısıyla ev hapsine alındığı ve neticede siyasetten uzaklaştırma cezası verildi.

Serikjan Bilaş’ın yasaklı hâle getirilip Atajurt Eriktileri teşkilatından uzaklaştırıldıktan sonra teşkilat bölünmüş şekilde faaliyetlerine devam ediyor.

Kaynak: (https://www.npr.org/2019/10/26/771989624/an-advocate-for-kazakhs-persecuted-in-china-is-banned-from-activism-in-kazakhsta,/ Haberin Türkçesi : https://millidusunce.com/kazak-turku-aktivist-7-yil-boyunca-siyasetten-uzaklastirildi/(A.Selim Babaoğlu)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
641 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ