logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN 72 YILDIR ÇİN HALK CUMHURİYETİ YÖNETİMİNİN İŞGALİ ALTINDA !

 Mao Zedong Liderliğindeki  isyancı Çin Kızıl Ordusu   Mareşal Cang Kayşek’ın Çin Halk Partisi(Gou Mindang) hükümeti ile  1930’lu yıllardan beri sürdürdüğü iç savaşı ABD’nin Çin yönetimine yaptığı yardımı kesmesi ve  Stalin’in   isyancı Komünist güçleri ekonomik ve askeri olarak desteklemesi  sonucu kazanarak iiktidarı ele geçirdi. ÇKP Lideri Mao  1 Ekim’de 1949’da Pekin’in Tienenmin Meydanında  Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kuruluşunu ilan etti. Cang Kayşek ve Hükümeti ise,Tayvan adasına kaçarak 1970 yılına kadar  BM,’de Kıt’a Çini’nin meşru hükümeti olarak Çin’i temsil etmeyi sürdürmüştür.

HALİS ÖZDEMİR

Halis ÖZDEMİR

Çinli Komünistler 01 Ekim 1949’da Çin halk Cumhuriyetini ilan ettikten sonra ilk iş olarak Doğu Türkistan’ı işgal etti. 05 Ekim 1949’da ‘ÇKP’nin silahlı kolu olan “Halk Kurtuluş Ordusu” Birinci Kolordusu, Doğu Türkistan’a komşu Gansu Eyaletinin Jiuquan ilçesindeki kampüsünde “Sincan’a yürümek için büyük yemin ” adı ile büyük bir askeri tören   düzenledi. Komutan Wang Zhen, bu yemin töreninde coşkulu bir seferberlik nutku attı: “Şincang  için hiç bir  fedakârlıklardan çekinmeyeceğiz, Tüm zorluklardan korkmayacağız, cesurca ilerleyeceğiz, Beş yıldızlı kırmızı bayrağı PAMİR’in zirvesine dikeceğiz.”

Wangzhen “10 Ekim’de Sincan’a yürümeye” başlayacağını duyurdu. Kasım ayında, Wang Zhen’in önderliğindeki Birinci Kolordu Urumçi’ye girmiştir.

17 Aralık’ta “Sincan (Xinjiang) İl Halk Hükümeti” kuruldu.

Bağımsız kaynaklardaki kayıtlara göre Wangzhen yol boyu kimi yayınlara göre 1 milyona kimi yayınlara göre 2 milyona yakın Doğu Türkistan önderleri de dahil sivil halkı katletmiş, “Kasap Wang Pekin’e gittiğinde Uygurlar yirmi yıl kendilerine gelemezler” demiştir. Doğu Türkistan’da yaptığı katliamdan sonra kendisi  “Wang Kasap” unvanını almıştır.

Doğu Türkistan 1955 yılında, etnik bölgesel özerklik politikalarına göre, “Xinjiang Eyaleti” resmen “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” olarak değiştirildi.

Çin komünist yönetimi Doğu Türkistan’da Müslüman Türk halkına dünyanın gözü önünde SOYKIRIM yapmaya devam etmekte, Uygur Müslüman çocuklarını asimile etmekte ve komünist Çinli olarak yetiştirmekte, milyonlarca  Doğu Türkistan halkını kamplarda tutmakta, uyduruk mahkemelerde kendilerini sözde yargılayıp teröre yardımla suçlamalarla hapislere atmaktadır.

Hapisten çıkan kadın ve erkekleri şayet hayatta kalabilmişlerse köle pazarlarında köle işçi olarak resmen ilan ve reklamlarla pazarlamakta oldukları Müslüman halkın kadınlarına tecavüz ve işkenceler yaptıkları, Müslümanlara ait evleri boşaltıp Çinlileri yerleştirdikleri, Müslüman ailelere Çinlileri girdirip harimi izzetleri ile oynadıkları, tarihi eserleri camiler ve mezarlıklar dâhil yıkıp yok ettikleri, akıl almaz zulümleri sürdürdükleri bağımsız insan hakları kuruluşlarınca ilan edilmekte ise de Çin bütün uyarı ve çağrılara yeni yalanlar ekleyerek Müslüman halka yaptığı baskıların dozunu her geçen gün artırarak sürdürdüğü ve Doğu Türkistan topraklarına Çinlileri yerleştirmek sureti ile demografik yapıyı Çin lehine çevirmeye çalışmakta oldukları da ayrıca bilinmektedir.

Çin BM. dahil  Ülkelerin, İnsan hakları Kuruluşları ile  uluslararası toplumun ve çağrılarına olumlu cevap vermeli dünya barışına hizmet etmelidir.

  • Bunu yapmak için öncelikle derhal kampları kaldırmalı, düzmece suçlamalarla hapsettiği Müslüman Türkleri derhal HAPİSLERDEN çıkarmalı,  Toplama Kampları derhal kapatılmalıdır.
  • Çeşitli suçlamalarla tutuklanan Uygur iş adamları ve zenginlerin el konulan  mal varlıklarını kendilerine iade edilmelidir
  •  Doğu Türkistan’da soykırım, işkence ve tecavüz suçları işleyen zanlılar  yargı önüne  çıkarmalı,  işledikleri bu suçlar için  adil şekilde ceezalandırılmalı.
  • Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı, zulüm ve soykırım suçu işleyen ÇKP’lı  sorumlular
  • Müslüman halktan özür dilemelidir.

Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi şayet bütün  bunları  yapmaz ve  dünya barışına katkı vermezse dünya da her hangi  bir insan  için olduğu gibi Çinli içinde emniyetli olmaktan uzak olacaktır. Demokrasi ve insan hakları değerlerini  önceleyen  dünya, Çinlilerin nefret edilerek yaşanılan bir    gezegen   haline geleceğini söylemeye gerek var mı?

Çin, yukarıda bu saydıklarımızı yerine getirirse  dünya barışına hizmet edebilir ve yaptığı yanlıştan dönebilir.

Dünya artık barış içinde yaşanılan gezegen olmalıdır. Çin yönetimi bunu sağlamak için derhal harekete geçmelidir.

Çin Halk Cumhuriyeti devletinin Kendisi  ve dünya barışı için  en doğrusu  budur.

Vesselam…

https://www.bursaarena.com.tr/1-ekim-de-cin-halk-cumhuriyeti-nin-kurulusu-pekin-de-ilan-edildi-makale,6366.html?fbclid=IwA
Share
167 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ