logo

trugen jacn
30 August 2019

ÇİN ZİNDANLARINDAKİ DR.TOHTİ VACLAV HAVEL İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTERİLDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin 2014 yılında ömür boyu hapis cezasında mahkum ettiği Uygurların Vicdanı olarak bilinen Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohti’nin Nobel Barış Ödülü sahibi Çekoslovakya eski Cumhurbaşkanı Vaclav Havel adına verilen 2019 İnsan Hakları Ödülü için aday gösterildiği açıklandı. Avrupa’da hem de küresel düzeyde insan haklarını konusunda çalışmalar yapan ve bu hakları savunan kişiler ile sivil toplum kuruluşlarına verilen bu ödüle Uygur Türklerinin vicdanı Doğu Türkistanlı bilim insani Dr.Tohti’nin aday gösterilmesi memnuniyetle karşılandı. Dr.Tohti Uygurlar başta Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman TÜrkler ve diğer Çinli olmayan azınlıkların insan hakları kaygılarını gündeme getirme ve Çin’de etnik gerilimi ve baskıları azaltmak için toplumlar arası diyaloğu teşvik etme konusunda yıllarca etkin ve yorucu çalışmaları ile tanıyordu. BM.’de Temsil Edilmeyen Milletler Teşkilatı(UNPO) da şu sıralar Avrupa Birliği tarafından verilen Sakharov Ödülü’nün Dr.Tohti’ye verilmesi yolunda etkin kampanyalar yürütüyor. Saharov ödülü de hayatlarını insan haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunmaya adayan bireyler ve gruplara veriliyor. Dr.Tohti’nin bu tür ödüllere aday olarak gösterilmesi uluslararası toplumun Çin Halk Cumhuriyeti ve iktidardaki Çin Komünist Partisi yönetiminin Doğu Türkistan’da yürüttüğü insan haklarına aykırı baskıcı ve etnik düşmanlık içeren uygulamalar karşısında destek göstermeye devam edebilmesinin mükemmel bir yolu olarak düşünülüyor.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Hamit Göktürk dahil, iç mekan

Başkanlığını Doğu Türkistan Milli Kurultayı’nın sabık Başkanı Uygur Türkü aktivist Enver Can’ın yaptığı İlham Tohti Girişimi (İnsiyatifi) bir bildiri yayınlayarak bu girişime destek verdiğini bildirdi. Dr.İlham Tohtı Girişiminin yayınladığı açıklamanın tam metni şöyle ;

İlham Tohti Girişimi eV (ITI), girişimi olarak Çin zindanlarındaki Uygurların vicdanı ve bilim insani İlham Tohti’nin 2019 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne finalist (aday) olarak seçilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. adı. Bilindiği gibi Dr. İlham Tohti, Eylül 2014’te başkent Urumçi’de Çin işgal yönetimi tarafından yapılan iki günlük bir yargılama sonucunda ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Dr.Tohti Çin işgal yönetiminin kendisine yaptıkları çeşitli baskı ve tehditlerine rağmen etnik uzlaşmaya yönelik ılımlı çalışmalar yapıyor ve ve etnik ve sosyal uzlaşmanın sesi olmaya devam ediyordu.

Dr.Tohti’nin Vaclav Havel Barış Ödülüne aday gösterilmesi haberi haberi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Sn. Liliane Maury Pasquier tarafından Dr.Tohti İnsiyatifi Başkanı Enver Can’a bir mektupla iletildiği bildirildi. gönderildi. Bayan Pasquier, Enver Can’a yazdığı mektubunda “Václav Havel İnsan Hakları Ödülü 2019 aday belirlemenmesinde gündeme getirildiği ve aday listesine konulmuştur. Sizin ısrarla savunduğunuz Dr.Tohti’nin bu ödüle aday olarak gösterildiğini size bildirmekten memnuniyet duyuyorum.” ifadeleri yer alıyor.

İlham Tohti Girişimi adına Sayın Can, eV, dört diğer insan hakları aktivisti ve STK’nın desteğiyle 29 Nisan’da Prof. Tohti’yi Ödül’e aday gösterdi. İlham Tohti Girişimi eV (ITI), Almanya merkezli, ünlü ve haksız yere hapsedilmiş Uygur akademisyeni adını taşıyan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve Prof. İlham Tohti’nin fikirlerini tanıtmak ve gerçeğe dönüştürmek için yardımcı olmayı hadeflemektedir.

Vaclav Havel Barış Ödülü
Ödül, 2013 yılında Avrupa Konseyi Parlamento Meclisi, Václav Havel Kütüphanesi ve Charta 77 Vakfı tarafından ortaklaşa ihdas edildi. Ödül Çekoslovakya ve Çek Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Václav Havel’in anısına veriliyor. Ödüle layık görülen adaylar Avrupa Parlamento Meclisi başkanının başkanlık ettiği yedi üyeli bir uluslararası jüri tarafından seçiliyor.

Ödül ile ilgili son karar 29 Eylül 2019 tarihinde Seçici Kurul tarafından belirlenecek . Ödül ise Strazburg’daki Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Odası’nda, 30 Eylül 2019’da saat 12: 30’da belirlenen adaya takdim edilecektir. Ödül töreni daha sonra listedeki üç adayın da katılımıyla gerçekleşecek. Aday listesinde bulunan diğer iki iki aday da Buzurgmehr Yorov (Tacikistan) ve ile Gençlik İnsan Hakları Girişimi olarak belirlenmiş bulunuyor.

Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü, Avrupa’da ve küresel düzeyda , insan haklarının savunulmasında çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara veriliyor ve ödülün miktarı yıllık 60.000 Avro’dur. Dünyanın herhangi bir yerinde insan haklarını savunmak için çalışan bireyler, sivil toplum kuruluşları ve kurumlar bu ödüle aday gösteriliyor. Vaclav Havel Barış ödülü şimdiye kadar 6 kişi ve Kuruluşa verilmiş olup,bunlardan 4’ü ödülü aldıkları için ülke yönetimlerince sırada insan hakları faaliyetleri nedeniyle gözaltına alınmıştır.

Kaynak : https://unpo.org/article/21639?fbclid.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
8511 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ