logo

trugen jacn

DOĞAN : ÇİN, EŞİMİN BABASINI EVLENMEMİZE İZİN VERDİĞİ VE ŞİİR OKUDUĞU İÇİN HAPSETTİ

دوغان ئەردوغان ئەپەندىنىڭ ئائىلىسى.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

  Türk Vatandaşı Diyarbakırli Erdoğan Doğan Doğu Türkistanlı Eşi’nın babası Tursuncan Ahmet’in eşinin kendisi ile evlenmesine izin verdiği için Baldızı Nazile ile birlikte Çin yönetimince 2018’de Gulca kentindeki bir Çin Toplama Kampına hapsedildiğini açıkladı. Doğan ayrıca ünlü bir şair ve   Sunucu ve sanat Programcısı olan Kayınpederi Tursuncan Ahmet’in 17 yıl önce Urumçi’de düzenlenen bir toplantıda şiir okuduğu için suçlandığını de bildirdi.

Özgür Asya radyosuna açıklamalarda bulunan Doğu Erdoğan   evlenme süreci ile eşi,çocuğu ve Kayınpederinin tutuklanması ve kendisinin Çin işgal yönetimi tarafından eşi ve evladından zorla ayırarak sınır dışı  edilmesi olayı ile ilgili olarak  şunları ifade etti ;

دوغان ئەردوغان ئەپەندى قېيناتىسى  تۇرسۇنجان ئەمەت ۋە قېينانىسى بىلەن. (ۋاقتى ۋە ئورنى ئېنىق ئەمەس)

Doğu Türkistan’a Gidişi ve  Uygur Türkü Eşi ile  Evlenmesi

Kendisinin Diyarbakırlı bir Türk Vatandaşı olduğunu belirten Erdoğan 2013 yılında  iş bulmak ve çalışmak amacı ile Doğu Türkistan’a ilk kez gittiğini  bir süre kaldıktan sonra Türkiye’ye geri döndüğünü belirterek açıklamalarını şöyle sürdürdü ; “ 2016’de Doğu Türkistan’a tekrar gittim ve Gittiğim Gulca şehrinde şimdiki eşim ile tanıştım.Babası  Tursuncan Ahmet Gulca’da tanınan ve sevilen bir  şair, sunucu ve Program yöneticisi ve kültür adamı idi. Kendisinin ve ailesinin onayı ile kısa süre sonra evlendim.Fakat Çinliler bana sürekli eşimin yanında kalabilmem için oturma izni   vermeyi reddettiler.Bu nedenle ben 3-6 ay aralıklarla yurt dışına çıkarak tekrar vize alıp ailemin yanına gelebiliyordum. Bu arada bir de evladımız  oldu.Mutlu bir hayatımız vardı.

Kayınpederim, ve Baldızım Çin Toplama Kampına Hapsedildi

Çin yönetimi 2017 yılından itibaren Uygurlara yönelik politikasını aşırı şekilde sertleştirdi.Eğitim Merkezleri adı altında Toplama Kampları kurdu ve binlerce masum insanları bu kamplara sorgusuz sualsız hepsetmeye başladı. Bu arada Kayınpederim 2002 yılında  Urumçi’deki bir  etkinlikte Şiir okuduğu için  2018’de tutuklandı. Daha sonra baldızım Nazile Tursun kampa atıldı. Kayınpederime isnat edilen diğer suçlama da  kızının Türk Vatandaşı olan  benimle evlenmesine onay vermesi ve engellememesi olduğu bildirildi.  Kayınpederim Tursuncan Ahmet ve diğer kızı Nazile Tursuncan’ın  siyaset,aşırılık veya teröristlikle hiçbir ilgisi yoktur.Çin yönetimi buna rağmen sudan sebeplerle bir ailenin 2 üyesini hapsetti ve bu suretle aileyi darmadağan olmasına sebep oldu. Kayınvalidem şu anda ağır  hasta.Sürekli yatakta.kendisi ve aile çok zor durumdadır.

دوغان ئەردوغان ئەپەندىنىڭ لاگېرغا ئېلىپ كېتىلگەن قېينسىڭلىسى نازىلە تۇرسۇن. (ۋاقتى ۋە ئورنى ئېنىق ئەمەس)

Çin yönetimi Beni De Zorla Sınırdışı Etti

Kayınpederim tutuklandıktan sonra Çin yönetimi resmi evli olmama, eşim ve bir çocuğum bulunmasına olmasına rağmen  beni de zorla sınır dışı etti.Tekrar ailemin yanına gidebilmem için Çin Konsolosluğu bana giriş vizesi vermedi..Ben de çaresiz bir şekilde Doğu Türkistan-Kazakistan sınırındaki   İpek yolu Ortak Serbest Ticaret merkezi olan Korgas’da  kalıyorum ve ailemin yanına dönmek ve eşimi ve çocuğumu görebilmek için çabalıyorum. Ancak, bana reva görülen bu insanlık dışı tutum ve zulme çok üzülüyorum.

pEKİN bÜYÜKELÇİSİ öNEN rESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Pekin Büyükelçiliği Benim Sorunumu Çözmedi

Ben sınır dışı edildikten sonra Pekin Büyükelçiliğimize   yazılı ve sözlü olarak dafalarca baş vuruda bulundum ve durumumu  ayrıntılı bir şekilde anlattım. Ancek Pekin Büyükelçiliği  her seferinde ilgililerle görüşüyoruz  ancak cevap alamıyoruz  sözlerini tekrarlıyor. Artık Türk Büyükelçiliğinden bu konuda ümidimi kesince derdimi Basın aracılığı ile duyurmaya karar verdim ve size konuştum . Bu  açıklamalarımın eşim ve çocuğumun en azından Toplama kampından azat edilmesine yararlı olacağını düşünüyorum.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
782 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ