logo

trugen jacn

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÇİN LİDERİ Xİ’YE : UYGUR MESELESİ İLİŞKİLERDE ÖNEMLİDİR!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye- Çin ilişkilerinin başlamasının 50.yılı dolayisiyle ÇKP Genel Sekreteri ve Çin devlet Başkanı Xi Jingping ile  bir telefon görüşmesi yaptığı  açıklandı.  Cumhurbaşkanı Endoğan’in  telefon görüşmesinde Çin Lideri Xİ’ye Türkiye- Çin ilişkilerinde Uygur Türkleri sorununun  çok önemli olduğunu, Uygur Türklerinin kendi ana vatanlarında  eşit  Çin vatandaşları olarak  refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği  bildirildi.

Son dakika! Erdoğan'dan Çin'e: Uygur Türkleri bizim için önemli

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, bu yılın Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini ifade etti.

İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubu’nun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiye’nin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/gundem/cumhurbaskani-erdogan-cin-devlet-baskani-si-ile-telefonda- goruştu-

Share
128 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ