logo

trugen jacn
18 Mart 2014

ÇUBAROV : VATANIMIZDA BİZE SORMADAN REFERANDUM YAPACAKLAR.

Çubarov: Vatanımızda bize sormadan referandum yapacaklar!

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, Kırım’ın Ruslar tarafından adım adım işgaline karşı, kendilerinin bir nevi yol haritasını açıkladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, Kırım’ın Ruslar tarafından adım adım işgal edildiğini, kendilerinin şimdilik sadece mahallelerinde kalacağını, garantör devletlerin ise devreye girmesini istedi. Çubarov, Bizim vatanımızda bizden izinsiz referandum yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Çubarov, Kırım Tatarlarının bir nevi yol haritasını açıkladığı basın toplantısında satır başları olarak şunları söyledi:

“Barış ve huzur istiyoruz”

“Parlamento ve başbakanlık binalarını herhangi biri değil, belli askeri görevi olan kişiler planlı şekilde işgal etmişti.”

“Bugün mümkün olan en hızlı şekilde uluslararası forum yapılması gerekiyor, 1994 anlaşmasının yerine getirilmesi gerekiyor. Ukrayna’sız Kırım’ın hangi statüsü söz konusu olabilir?”

“İnsanlarımız provakasyona kapılmamalı. Kan dökülmemesi için herkesle konuşmaya hazırım.”

“Silah gölgesinde referandum yapılamaz, referandum olsa bile bunun üç ayrı etnik grup arasında olması gerekiyor.”

“Kırım Tatarlarının sokağa çıkmama kararı halen geçerli. Sadece kendi mahallelerini koruyacaklar. Türkiye, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer ülkelerin devreye girmesini istiyoruz. Bu bir Rusya işgali, Ukrayna’nın bu işgali önlemeye gücü yetmiyor. Garantör devletlerin devreye girmesi gerekiyor. Bizim vatanımızda bize sormadan referandum yapmak istiyorlar.”

sürecek…

 

Etiketler:
Share
764 Kez Görüntülendi.