logo

trugen jacn

ÇOCUKLARI İÇİN SEFERBER OLANLAR,KONU UYGUR ÇOCUKLARI OLUNCA NİÇİN SUSUYORLAR ?

Küresel çapta faaliyet gösteren Uygur Hareketi Platformu’nun Kurucusu ve İcra Kurulu Direktörü Ruşen Abbas, uluslararası toplumun Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur çocuklarının ana babalarından zorla koparılarak etnik Çinliye dönüştürülmesi uygulamalarına karşı duyarsızlık ve kayıtsızlığıne tepki göstererek kınadı. Uygur Hareketı Başkanı Abbas çocuk hakları için seferber olan uluslararası toplumun Uygur çocukları söz konusu olunca hareketsiz kalmalarına anlam veremediğini belirterek, “Bugün 500 binden fazla Uygur evladı anne ve babalarından koparılarak, komünist partinin yetimhanelerine gönderildi. Medeni hiçbir toplumda kabul edilemeyecek bu durum görmezden geliniyor” sözleri ile tepki gösterdi. 

Çocuk haklarını savunanlar konu Uygur olunca neden susuyor?

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygur Hareketi Lideri Ruşen Abbas Çin’in İşgalindeki Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Müslüman azınlık halklara yönelik baskı.zulüm,etnik ayırımcılık ve ırkı soykırım cinayetlerini dünya’ya duyurmak ve uluslar arası toplumun bu insanlık dışı cinayetlerine karşı tepki göstermesi ve katkılürının sağlanması için mücadele ediyor. Bu Hareketen Kurucusu ve Başkanı Ruşen Abbas, “Anne ve babaları toplama kamplarında veya fabrikalarda zorla köle olarak çalıştırılan Uygur çocuklar, Çin Komünist Partisi’nin yetimhanelerinde beyinleri yıkanıyor. Birçoğu hem aç bırakılıyor hem de dövülüyor.  Uygur aileler bugün dayanılmaz şartlar altında yaşıyor. Onlar soykırım ile karşı karşıya.” Diyerek uluslararası kamuoyuna sesleniyor. 

Dünyanın gözleri önünde akla hayale gelmeyecek bir zulmün işlendiğini belirten Abbas, “Uluslararası toplumun sessizliği ve bunu onaylar şeklindeki duruşu hastalıklı bir yaklaşım” diyor. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere batı dünyasının önde gelen isimlerinin, sinema sanatçılarının özellikle de çocuk hakları savunucularına seslenen Abbas, “Bu kesimlerin ve ana akım medya kuruluşları kendi değerlerini ve vicdanlarını Çin’in kanlı parası karşılığında satıyor” ifadelerini kullanıyor. 

Kalbi olan herkes Uygur Çocuklarının çığlıklarını Duymalı !

Uygur çocukların hem bedensel hem de zihinsel olarak maruz kaldıkları şiddetin ve tahribatın artık onarılamaz hale geldiğine dikkat çeken Rushan Abbas, “Uluslararası kamuoyu daha önce ‘bir daha asla’ diye yemin etmişti ancak hatalarından ders alınmadı ve yeni dünyanın şeytani devleti Çin bütün toplumları tehdit etti” şeklinde konuşuyor. 

“Kalbi olan herkes bu çığlığı duysun” diyerek dünya kamuoyunu harekete geçmeye çağıran Abbas, “Çin’in bir toplumun en kırılgan ve en çok korunması gereken kesimi olan çocuklara bu zulmü yapmasına asla izin verilmemelidir. Çocuklara bunları yapan bir yönetim her türlü zulmü işleyebilir” diyor. 

 Kaynak : https://www.referansmedya.com/mobi/cocuk-haklarini-savunanlar-konu-uygur-olunca-neden-susuyor-42

Share
353 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ