logo

trugen jacn

İŞGALCI ÇİN, COVİD-19 KARANTİNASI BAHANESİ İLE DOĞU TÜRKİSTAN’I DÜNYA’DAN KOPARDI

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetimi ” Son 135 günden beri (4,5 aydır) Doğu Türkistan’da Çirvirüsü covid-19 salgınına rastlanılmamıştır. ” açıklamasını yaptıktan hemen sonra Urumçi’de Çinvirüsü Covid vakasının gröüldüğünü açıkladı.

16 Temmuz 2020 Çarşamba günü Çin işgal yönetimi yetkikilerinin Çinvirüsü vakalarının arttığını ileri sürerek başkent Urumçi’de savaş halı ve Karantına tedbirleri almaya başladıkları haberleri sosyal medya üzerinden paylaşılmaya başlandığı bildirildi.

Urumçi’der alınan bilgilere göre Urumçi Belediyese Zabıta ekipleri ile Çin işgal polislerinden teşkil eden ekipler 15 Temmuz sabahından itibaren Uygurların ticaret yaptıkları merkezlere gelerek iş yeri sahiplerini 15 Temmuz öğleder sonra bütün dükkanların kapılmasını ve o gün gece yarısından sonra Urumçi genelinde Savaş halı ve karantına tedberleri uygulanacağı bildirdikleri açıklandı. Urumçi Uluslar arası hava alanı,tren Otobüs ve diğer ulaşım araçlarının seferlerinin durdurulduğu verilen bilgiler arasında.

Bir Uygur Genç Kız Çinvirüsüne Yakalandığı Bildirildi

Urumçi’den alınan bir diğerbilgi ise şöyle, Urumçi’de ticaret ile iştigal eden bir Uygur genç kızın iş için merkezi Çin’e yaptığı gezi sırasında Çinvirüsüne yakalandığı ve Urumçi’ye döndükten sonra derhal göz altına alınarak Hastaneye yatırıldığı bildiriliyor. İş gezisi için bulunduğu Çin’de Çinvirüsü salgınına yakalanan Uygur kızın açık kimliği ise bilinmiyor.

Kaşgar’da Düğün ve Dernek Yasaklandı

Kaşgar’dan alınan bilgilere göre Urumçi’de başlayan Savaş hali tedbirleri ile Karantina uygulamalarının bu kent başta bütün diğer Doğu Türkistan kentlerinde de uygulamaya konulduğu bildiriliyor. Kaşgar’da özellikle yaz aylarında yapılan sabah namazından sonra verilen geleneksel Düğün yemeklerinin de yasaklandığı ve sokağa çıkma ve karantina tedbirlerinin sıkı şekilde kontrol edildiği verilen bilgiler arasında. Çin işgal Ordusuna ait Savaş hali durumundaki Birliklerin yerel İşgal Polislerinin işbirliği ve yönlendirmesi ile sokaklarda 24 saat süre ile sürekli devriye gezdikleri Uygur Türklerin oturduğu evleri tek tek aradıkları ve tutuklamalar yaptığı bildirildi.

Bir Haftalık Sokağa Çıkma Yasağı ilan edildi

Özgün Asya radyosunun Çin’in sosyal medyada yayınlanan bilgileri kaynak göstererek verdiği habere göre bölgede yeniden Çinvirüsü vakaları görülmesi üzerine Urumçi Özel bölge yetkililerinin 16 Temmuz akşamı saat 20,oo acil olarak toplandığı 17 Temmuz’dan başlayarak bir hafta süre ile karantina karantina kararı alındığı ,bütün ulaşımın kesildiği,resmi daineler,Okulların tatil edildiği bütün dükkan ve iş yerlerinin tatil edilerek karantina ve savaş hali uygulanması ile ilgili bildirilerin arka arkaya yayınlanmaya başlandığını duyurdu.Ayrıca,karantina ile ilgili 6 maddelik bir tedbirler paketi açıklandığını de bildirildi.

Çin merkezi Tv.(CCTV)’nin bildirdiğine göre 6 kişide vaka tesbit edildiği toplam 135 kişinin gözetim altına alındığı şüpheli sayısının ise 11 olduğu de açıklandı.

Savaş Halı ve Karantina Tedbirleri Haberi Teyit Edildi

Radyo muhabirlerinin Urumçi’de Uygurların çoğunlukla yaşadığı Tengritagh bölgesindeki bir Polis Merkezine telefonla ulaştığı Nöbetçi İşgal Polis memurunun karantina ve savaş halı tedbirlerinin uygulanmakta olduğunu teyit ettiklerini açıkladı.

Urumçi’deki bir 5 yıldızlı Otel görevlisi ise Otel’in faaliyetlerinin tamamen durdurulduğunu müşteri kabul etmediklerini karantina tedbirlerinin uygulandığını bildirdi.

Radyonun Çince servisinin bir etnik Han Çinlisi ile yaptığı telefon görüşmesinde şunları ifade ettiğini bildirdi ; ” Çoğunlukla Uygurların oturduğu Tengritagh bölgesi ilk olarak karantinaya alındı. Bu tedbirler daha sonra tüm kent genelinde uygulanmaya başlandı. Bölge sorumluları evleri tek tek dolaşarak aile bireylerinin isimleri başta tüm kişisel bilgilerini kayıt altına alıyorlar. Sağlık görevlilerinin ise daha snra evlerde kontrol etmeye başlayacaklarını açıkladılar. Halkın ne sebeple olrsa olsun dışarı çıkmaları yasaklanmış durumda.Asker ve Polislerden başta kimse sokakta görünmüyor. ” sözlerini aktardı.

Bir Uygur Genç Kız Çinvirüsüne Yakalandığı Bildirildi

Urumçi’den alınan bir diğerbilgi ise şöyle, Urumçi’de ticaret ile iştigal eden bir Uygur genç kızın iş için merkezi Çin’e yaptığı gezi sırasında Çinvirüsüne yakalandığı ve Urumçi’ye döndükten sonra derhal göz altına alınarak Hastaneye yatırıldığı bildiriliyor. İş gezisi için bulunduğu Çin’de Çinvirüsü salgınına yakalanan Uygur kızın açık kimliği ise bilinmiyor.

Doğu Türkistan’daki bu Ani Savaş Hali ve Kantina Tedbirleri Şüpheleri arttırıyor

Çin işgal yönetiminin 4,5 aydır(135 gündür) bölgede Çinvirüsü vakası görülmedi resmi açıklamasından sonra Urumçi başta olmak üzere Doğu Türkistan genelinde anider savaş hali ve karantina ilan etmesi İşgalci Çin’in her olayda olduğu gibi kendi bulaştırdıkları Çinvirüsü salgınını da bahane ve istismar edebilecekleri şüphesini arttırıyor. Uzmanlar Doğu Türkistan’da son 4 yıldır kesilen iletişimin yanında Çin’in kendi sosyal medya platformlarının da çok sıkı şekilde kontrol edildiği bir ortamda Çin’in bölgeyi dünyadan tecrit ederek etnik soykırım cinayetlerinin şiddetini daha da arttırabileceklerini belirtiyorlar.

Share
421 Kez Görüntülendi.