logo

trugen jacn

ÇKP YÖNETİMİ,UYGUR TÜRKLERİNE ETNİSİTİ VE SOYKIRIM YAPIYOR

Çin Devleti, Uygur Türklerine Etnisiti ve Soykırım uyguluyor dünya sessiz.Çin’in 1949 yılından bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’ın kırsal kesimlerinde etrafı yüksek duvarlarla çevrili toplama kamplarında 5 milyonu aşkın Uygur Türkünün tutsaklığı devam ediyor.‪

Ahmet KAPLAN

Çin Devletinin kontrolünde, Uygur halkı “Haşar”( ÜCRETSİZ KÖLE) işçi olarak çalıştırılıyor.

Kamplarda polisler ve evlere yerleşen Çinliler namus cinayeti işliyor çocuk yaştaki Uygur kızlarına ve kadınlarına zorla tecavüz ediliyor.

Doğu Türkistanda Uygur Türklerine yönelik önceki dönemlerden beri devam eden etnisiti uygulamaları ve soykırım, 2020 yılında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in özel talimatıyla artarak devam ediyor.

Her fırsatta Uygur Türklerine karşı toplu katliamlar ve işkenceler uygulanıyor.

Çin’in 5 Temmuz 2009 Urumçi Katliamını Unutmak mümkün değil.
Urumçi Katliamını tetikleyen Şauguan katliamı hafızalardan silinmesi imkansız izlere sahip.

5 TEMMUZ URUMÇİ KATLİAMI

26 Haziran 2009 da dönemin Cumhurbaşkanı Gül Urumçi’de ziyarette iken Çin’in Şauguan şehrinde 800 Uygur kız erkek işçilerin çalıştıkları fabrikanın işçi evleri, 4 binden fazla ırkçı Çinli tarafından basılarak Uygur gençler çok feci bir şekilde katledilmişti. 

5 Temmuz 2009 tarihinde Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin işgal güçleri ile Çin yönetiminin silahlandırdığı etnik şovenist, ırkçı Çinli paramiliter çetelerin Müslüman Uygur Türklerine karşı yaptığı soykırım temelli büyük bir katliam gerçekleşmişti.

DOĞUTÜRKİSTANDA NELER OLUYOR?

– Çeşitli kültürel asimilasyon faaliyetleri  ve soykırım artarak devam ediyor.
– Uygur genç kız ve Erkekler köle işçi olarak Çine gönderiliyor. Kırsal alanlarda Uygur halkı topyekün “Haşar”( ücretsiz köle) işçi olarak çalıştırılıyor. 
– 30 bin caminin yarısı yıkıldı ve kalanlar eğlence mekanlarına çevrildi.
– Kuran kerim başta olmak üzere her türlü dini kitap ve semboller tamamen toplatıldı.‪

– Başkent ve Kaşgar’da büyük iki cami dış dünya için göstermelik ibadete açık gibi süs vererek sadece müze olarak kullanılıyor. Zaman zaman Müslüman Uygur Türklerini fişlemek için ibadete açılıyor.

– Müslüman Uygur Türklerine zorla domuz eti yediriliyor.

– Müslüman Uygur Türkleri İslam’dan çıkmaya zorlanıyor.

– Tesettür kıyafetleri ve sakal yasak.

– Helal haram kavramları tamamen Yasak.

– Her Türlü dini ibadet ve faaliyet yasak.

– Uygur kızları Çinlilerle Zorla Evlendiriliyor.

– Kamplarda polisler ve evlere yerleşen Çinliler namus cinayeti işliyor çocuk yaştaki Uygur kızlarına ve kadınlarına zorla tecavüz ediliyor.
– Kamp ve hapisteki Müslüman Uygur Türklerinin organları çalınıyor.
– Ana dilde Eğitim yasak.‪
– Etnisiti, Soykırım ve İşkence ‪artarak devam ediyor.
– Gayri meşru Çinli yerleşim politikası ile demografik değişim son hızla devam ediyor.
– Uygur Türklerine yerel ve yurtdışı seyahatler yasak.

ŞAUGUAN’DA 800 UYGUR TÜRKÜ KATLEDİLDİ

23-29 Haziran 2009 da dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beraberinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, milletvekilleri, bürokratlar, işadamları ve basın mensupları olduğu halde,  Çin Halk Cumhuriyetine resmi ziyarette bulunmuştu.

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun davetine icabet, ederek Pekin, Xi’an, Shenzhen ve Urumçi şehirlerini ziyaret etmiş, yerel yöneticilerle görüşmüştü.

26 Haziran 2009 da dönemin Cumhurbaşkanı Gül Urumçi’de ziyarette iken, Çin’in Şauguan şehrinde 800 Uygur Türkü kadın ve erkek işçinin çalıştıkları fabrikanın işçi evleri, 4 binden fazla ırkçı Çinli tarafından basılarak Uygur gençler çok feci bir şekilde katledilmişti. 

ÇİN DEVLETİ KATLİAMA SEYİRCİ KALMIŞTI

Bu baskında çok sayıda masum kız ve erkek Uygur Türkü şehit edilmesine ve bu vahşi katliam operasyonu sabaha kadar devam etmesine rağmen, Çin devleti katliama hiç bir şekilde müdahale etmemiş seyirci kalmıştı.

Bu barbarlıktan sonra Urumçi sokaklarında 26 Haziran Şauguan katliamının sorumlularının cezalandırılmasını isteyerek sokaklara dökülen Uygur gençleri de Çinli İşgal Güçleri ve Katil Çinli çeteler tarafından büyük soykırım cinayeti sonucu şehit edilmişti.

Allah şehit Uygur Türkü soydaşlarımıza rahmet eylesin.

5 TEMMUZ SOYKIRIMI

5 Temmuz 2009 tarihinde Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin işgal güçleri ile Çin yönetiminin silahlandırdığı etnik şovenist, ırkçı Çinli paramiliter çetelerin Müslüman Uygur Türklerine karşı yaptığı soykırım temelli büyük bir katliam gerçekleşmişti.

Share
280 Kez Görüntülendi.