logo

trugen jacn

ÇKP SEKRETERİ : DOĞU TÜRKİSTAN’DA SON 5 YILDA ” İSLAMI ÇİNLİLEŞTİRMEYİ” BAŞARDIK !

ÇKP. GENEL SEKRETERİ ÇEN'DEN , DOĞU TÜRKİSTAN'DA 8 MADDELİK YENİ BİR İNTERNET ZULMÜ | World Uyghur Congress | Dünya Uygur Kurultayı
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZKİ(UYHAM)

ÇKP’nin 2016 yılında sözde Uygur Özerk Bölgesi ÇKP.Genel  Sekreteri olarak  atadığı Xİ’TLER’in Urumçi’deki  eli kanlı çomağı  Chen Chuanguo, son 5  yılda ” Sözde Uygur  Özerk Bölgesinde Çin ulusunun ortak bilincinin  oluştuğunu ve İslam dininin de  Çinleştirildiğini”  öne sürdü.

  ÇKP Bölgesel Sekreteri   Çen,   21 Ekim 2021’de Urumçi’de toplanan  ÇKP Bölgesel Komitesinin  toplantısında konuştu ve kendisinin Urumçi’ye atanmasından sonraki 5 yıl içerisindeki icraatları hakkında   bir rapor sundu.

ÇKP Bölgesel Sekreteri Çen Konuşmasında, Çin’in son beş yıldır Uygur Özerk Bölgesi’nde uyguladığı politikaların başarılı olduğunu iddia ederek : ”  Ancak  ÇKP’nın Uygur bölgesindeki bu uygulamalarının bazı Batılı hükümetler ve parlamentolar tarafından “soykırım” olarak  kabul edildiğini  öne sürdü.ÇKP Bölgesel Sekreteri Çen sözde “Sincan Yönetim Stratejisi”nin ÇKP ve halk tarafından  onaylanmıştır.  Bu dönemde Sincan’daki etnik gruplarda “Çin ulusunun ortak bilincinin” tesis edildiğini ve bölgede “İslam’ın Çinlileştirilmesi ” Uygulamasının gerçekleştiğini de  öne sürerek şöyle devam etti “Yukarıdaki  uygulamalar ve aldığımız önlemlerin Sincan’da uzun vadeli istikrar için sağlam bir temel oluşturmuştur. Son beş yılda Tiananmen Meydanı’nın güneyinde ve kuzeyinde muazzam bir değişiklikler olmuştur. Bu başarı ÇKP’nin   yeni dönemde Sincan’ı yönetme stratejisinin çok akıllıca ve doğru olduğunu tamamen kanıtlamaktadır. Çin Komünist Partisi’nin politikasının “Sincan’ın uygulamalarıyla tamamen uyumlu” olmuştur. Sincan’da iyi bir iş çıkarmak, sosyal  ve uzun vadeli istikrarı desteklemek için partinin yeni dönemde  Bölgeyi   yönetim stratejisini şaşmaz bir şekilde uygulamaları gerektiğinin derinden farkındayız.”  dedi.

Fotoğraf açıklaması yok.

ÇKP.Bölge Sekreteri Chen Chuanguo, ABD liderliğindeki bazı Batılı hükümetlerin ve parlamentoların Çin’in son beş yılda Uygurlara yönelik politikasını “soykırım” olarak kabul ettiği ve Çin’in sorumlu tutulmasının  talep  edildiği bir süreçte bu açıklamaları yapması  dikkat çekti. ÇKP Sekreteri Çen’in bu açıklamaları yaptığı aynı gün BM.Örgütünün özel bir oturumunda konuşan Batılı ülke Temsilcileri Çin’in Uygur bölgesindeki ağır insan haklarını ihlallerini kınamış ve sert sözlerle kınamıştır. Ayrıca,yapılan oylamada  43 ülkeden Uygurların durumuyla ilgili endişelerini dile getiren  ve bölgedeki insan hakları ihlallerinin  araştırılması için BM.Heyetinin bölgeye ulaşımının sağlanması talep edilen  ortak bir bildiri yayınladı. Ortak açıklamada, Çin’e BM.başta  bağımsız Araştırmacıların ve insan hakları kuruuluuşlarının   Uygur Özerk Bölgesi’nde soruşturma yürütmesine izin vermesi çağrısında bulunuldu.

ÇKP Bölgesel Sekreteri Chen Chuanguo, raporunda ÇKP’nin soykırım uygulamalarındaki başarılarından övgü ile söz ederken, bu sözde başarıların Uygurlara ve diğer Müslüman Türk halklarına  maliyetin ne olduğunu  ve Türk  kökenli yerli halkların ne kadar zarar  verdiğinden hiç söz etmedi.
Kaynak : rfa.org/Uygurca
Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ