logo

trugen jacn

ÇKP FAŞİZMİNİN SİSTEMLİ SOYKIRIMININ 100.YILINDA UYGUR TÜRKLERİNDEN BÜYÜK İSYAN !

Doğu Türkistan Türkleri ÇKP  Faşist Terör Çetesinin kuruluşunun 100.yılı ve  vatanlarının işgalinin 72.yıldönümünde   İşgalci Çin’in 100 yıllık sistemli soykırımını tüm dünya’da çeşitli gösteriler düzenleyerek protesto ederem lanetlediler. Bu gösterilerin en  anlamlısı ve büyüğü  İngiltere’nın başkenti Londra’de yapıldı.   Müslümanların başını çektiği çeşitli Milletlere mensup İngiliz Vatandaşları  bu ülkede yaşayan Uygur ve diğer  Türkler ile birlikte, Çin’in Londra Büyükelçiliği önünde toplanarak, Çin işgal yönetiminin  Uygurlar,Kazaklar ve diğer Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm ve soykırım cinayetlerine tepki gösterdiler. Göstericiler ellerinde “Soykırıma hayır”, “Uygurların yanında olun” pankartları taşıdı. Benzer  gösteriler  Paris, Oslo,Stokholm, Amsterdam.Ottowa, Washington,New York, İstanbul, Canberra başta olmak üzere Doğu Türkistan Türklerinin yaşadığı dünyanın çeşitli kentlerinde sürdürüldü. Gösterilerde işgalçi  ÇKP Faşist yönetiminin Hitler’den örnek ve ilham alarak işledikleri insanlık dışı cinayetleri   protestolarla lanetlendi.

 Uygur Türkleri Avrupa'da sokağa çıktı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEREKEZİ(UYHAM)

İngiltere’deki Uygur Türkleri, Çin Komünist Partisinin 100. yıl dönümünde, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerini protesto etti. Çin’in Londra Büyükelçiliği önünde toplanan çok sayıda gösterici, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanlara yönelik uygulamalarına tepki gösterdi. Ellerinde “Soykırıma hayır”, “Uygurların yanında olun” pankartları taşıyan göstericiler, “Soykırım durdurulsun”, “Utan Çin” sloganları attı. Gösteriye destek verenler arasında yer alan eski Guantanamo tutuklusu Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı Muazzam Bek, burada yaptığı konuşmada, Çin’in Uygur Türlerine yönelik uygulamalarını soykırım olarak niteledi.
Sistematik baskı yapılıyor
Gösteriye katılan ve Uygur Türklerine yönelik uygulamaları protesto eden Çinli Müslümanlardan David Tsan da, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde sistematik baskı uyguladığını ve buradaki kişilerin sesinin kısıldığını belirtti. Tsan, bölgede yaşananları anlatmak isteyenlerin ise kamplara gönderildiğini dile getirdi. Gösteriye katılan ve ismini vermek istemeyen bir İngiliz vatandaşı da Uygur Türklerinin maruz kaldığı muameleleri yakından takip ettiğini fakat yaşananların çok az sayıda rapor edilmesi nedeniyle bilgiye ulaşmanın da zor olduğunu kaydetti. Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyunca eleştiriliyor.
Resim
Paris’te de gösteri vardı
Fransa’da sivil toplum kuruluşları da, Çin’in başta Uygur Türkleri olmak üzere farklı dini ve etnik azınlıklara yönelik baskıcı politikalarını protesto etti. Başkent Paris’te Dışişleri Bakanlığının önünde toplanan çok sayıda STK temsilcisi, Fransız hükümetinin Çin’in Uygurlara yönelik zulmünü ‘soykırım’ olarak tanımasını istedi. Fransa Uygurlar Derneği Başkanı Alim Ömer, halihazırda Çin’de 5 milyondan fazla Uygur’un Sincan Özerk Bölgesi’nde ‘eğitim kamplarında’ tutulduğunu, her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin bu kamplara yerleştirildiğini söyledi. Ömer, Müslüman ve Uygurların çocuklarının ebeveynlerinden alınıp Çinlilere satıldığını ileri sürdü.
BM’ye de izin verilmiyor
Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “yeniden eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor. Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.
KAYNAK : https://www.yenimesaj.com.tr/uygur-turkleri-avrupada-sokaga-cikti-H1397457.htm?fbclid=I
Share
171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ