logo

trugen jacn

ÇİN,DİASPORA UYGURLARININ AİLE VE YAKINLARINI HAPSEDEREK ÖÇ ALMAYI SÜRDÜRÜYOR

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin  son yıllarda Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere karşı acımasız ve vahşi soykırım uygulamalarını sürdürürken, yurt dışında yaşayan yakınları ile tüm iletişimini yasaklayarak engellerken diğer yandan onların aile ve yakınlarını hapsederek,onlara işkenceler ederek öç almaya devam ediyor.Yıllardan beri ülkelerinde yaşayan  aile ve yakınlarının daha fazla baskıya maruz kalmamaları endişesi ile susan Muhaceretteki Uygurlar   Çin’in   son iki yıldır,  sınır tanımaz insanlık dışı baskı ve cinayetlerinin zirve yapması üzerine aile ve yakınları ve ülkesi için mücadele  saflarına koşmakta ve Doğu Türkistan’daki insanlık dramını gündeme getirmek için mücadele vermektedirler. Yıllardan beri şantaj,tehdit ve diğer yöntemler ile diaspora Uygurlarını susturmayı başaran Çin,bu son  aktif durum karşısında  kudurmuş ve  onların ailelerinden öç ve intikam alma yoluna baş vurmaya başlamıştır.

İşgalci Çin,Uygur aktivisit ve serbest gazeteci Tahir Emin’in aile ve yakınlarından sonra bu kez ABD’de yaşayan bir diğer aktivist Mariye Muhammed’in ailesi ve yakınılarından 60 kişiyi Çin Nazi Kkampları ile Çin Zindanlarına hapsederek intikam aldığı açıklandı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-1.jpeg

Mariye Muhammad : Ailemden 60 kişi Kamplarda.90 yaşındaki Annem ortada kaldı

Mariye Muhammed  yıllar önce 3 çocuğu ile birlikte ABD’ye göç ederek yerleşmiş ve Boston kentinde  Uygur yemeklerinin satıldığı  “İpek Yolu Restoranı”’ni açmış ve buradan elde ettiği kazanç ile ile çocuklarını okutabilmek için uğraş veren bir hanım.

Özgür Asya radyosuna konuşan Mariye Muhammed  Kaşgar’ın Artuş ilçesinde yaşayan 90 yaşındaki Annesi ile geçtiğimiz haftalarda Çin’in sosyal medya sistemi Wechat  üzerinden sesli mesaj ile haberleştiğini,Annesinin kendisine aile üyeleri ile yakınlarımızdan toplam 60 kişinin tutuklanarak Çin Nazi Kampları ile Cezaevlerine hapsedildiğini  bakıma ve başkasının yardımına muhtaç durumda olan kendisinin tek başına kimsesiz kaldığını ve bu durumdan son derece endişeli ve üzüntülü olduğunu söylediğini bildirdi.

Mariye Muhammed Ailesine Yönelik Takip ve Tutuklamalar 2015’te Başlamış

Mariya Muhammed’in Annesinin ifadelerine göre şunları belirtiyor : “ Çin’in  ailem ve yakınlarımıza yönelik kontrol.takip ve gözetleme operasyonları 2105 ‘te başlamış.Ben Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı ve zulmün artması üzerine 2017 yıldan itibaren ABD’deki Doğu Türkistan STK.larının faaliyetlerine aktif  olarak iştirak etmeye başladım. Çocuklarım ile birlikte tutuklanan aile fertleri ile yakınlarımın resimlerini gösteri ve toplantılarda taşıyarak Çin’in baskı ve zulümlerini teşhir ettim. Benim ailem geçtiğimiz yıl şehit edilen ve Ku’ani Kerim’in mealını Uygur Türkçesine tercüme eden  din bilgini Muhammed Salıh Damollam çok yakın akrabalık bağlarımız vardır. Merhum bizim yakın akrabamız olur. Bizim aile Artuş’ta dindar, inancı sağlam ve takva sahibi bir aile olarak tanınır. Son 2 yıl içinde  yakınlarımızdan 60 kadar kişi tutuklanarak Çin Nazi Kampları ile Hapishanelere hapsedilmiş. Annem Turnisa Hacım ile görüştüğümde kendisi vefat ederse defnedecek hiçbir yakının kalmadığını ve kimsiz ve kimsesiz olarak tek başına ortada kaldığını aktardığı belirtiyor.

Mariye Muhammed’in tutuklanan  Aile Üyeleri ile yakınlarının bazılarının  isimleri şöyle ;

 1. Eşi , Sadık Ali  Mariye Muhammed Hanımın eşi,ABD’ye geldikten sonra ülkesine dönmüş ancak,pasaportuna el korularak dönmesi engellenmiş.Yaşadığı başkent Urumçi’de Haziran – 2018’de tutuklanmış ve memleketi Artuş’a  götürülerek önce  Toplama kampına  daha sonra Hapeshaneye kapıtılmış.Nerede ve niçin hapsedildiği hakkında her hangi bir bilgi bulunmuyor.
 2. Kardeşi Burhan Muhammed
 3. Kardeşi İsmail Muhammed
 4. Kız Kardeşi Reşide Muhammed
 5. Asiye Muhammed
 6. Amcası  Abidin   Eyup 90 yaşında  Artuş Bostan Mahallesi Kayrak Camisinin imamı  
 7. Amcası Gaffarcan  Muhammed
 8. Amcası İbrahimcan  Muhammed
 9. Amcaoğlu Mahmut Abidin
 10. Amcaoğlu Abdussemi Abdullah
 11. Amcaoğlu Abdulkerim Abdullah
 12. Amcaoğlu Abdulgani Abdullah
 13. Amca Kızı Mihrigül Abdullah
 14. Kuzenleri  Envercan Ali
 15. Yakınılarından Ruzi Hamit
 16. Yakınlarından Saregül Ruzi

Tutuklanan bu yakınılarının çocukları ve torunlarının de tutuklu oldukları  ancak ne sebeple ve neden tutuklandıkları ve tutuldukları Çin Nazi Kampları ve Hapishaneleri hakkında bilgi bulunmuyor.

Çin Toplama Kampları resimleri ile ilgili görsel sonucu

Tutuklu Aile Yakınılarının Listesi Uluslara arası İnsan Hakları Kuruluşlarına verildi

Özgür Asya radyosuna açıklamalarda bulunan Mariya Muhammed,tutuklu aile bireyleri ile yakınlarından isimleri tesbit edilebilenlerin kimlik bilgileri ile isimlerinin Uluslar arası Af Orgütü,İnsan Hakları Gözlemevi başta uluslar arası insan hakları ve hukuk teşkilatları ile ABD’yönetiminin ilgili makamlarına bir dilekçe ekinde sunulduğunu de ifade ettiği belirtildi.  

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1498 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ