logo

trugen jacn

ÇİN, İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRKLERİ İLERİ TEKNOLOJİYİ KULLANARAK YOK EDİYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ÇKP yönetimi 1949 yılında zorla işgal ettiği doğu Türkistan’da 71 yıldan beri bu ülkenin tarihi ve öz sahipleri olan Uygur topluluğunu yok etmek için taktiklerini zaman içinde yeniden şekillendirerek soykırımlarını sürdürüyor. Pekin yönetimi son yıllarda, Uygur bölgesindeki etnik Türk soykırımını bir an önce tamamlayabilmek için modern ve ileri teknolojiyi kullanmaya başladı.
Dış Politika’nın bildirdiğine göre, Çin, Sincan’ı bir ızgara yönetim sistemi altına alarak Uygurların hayatının her yönünü ; toplumsal(aile) sosyal kültürel ve dini hayatlarını de çok sıkı şekilde kontrol etmeye başladı. Ülkede mevcut tüm yönetim sistemi altında, şehirler ve köyler yaklaşık 500 kişilik karelere bölünmüştür. Burada Uygurlar toplu olarak meydanlara zorla getiriliyorlar. Eğitim adı altında Çince marşlar ve ÇKP öğretilerini söylemeye zorlanıyorlar. Ülkede yaşayan ve etnik azınlık olarak tanımladığı Çinli olmayan halkların kimlik kartlarını, yüzlerini, DNA örneklerini, parmak izlerini ve cep telefonlarını düzenli olarak tarayarak sakinleri yakından izleyen gözetleme, kontrol ve bu kişisel bilgileri arşivleme Merkezleri vardır.
“Bu yöntemler, Entegre Ortak Operasyonlar Platformu olarak bilinen makine ile çalışan bir sistemle destekleniyor. Sistem, gözetim listeleri oluşturmak için video gözetimi, akıllı telefonlar ve diğer özel kayıtlardan kişisel verileri toplamak için makine öğrenimi kullanıyor. Bir milyondan fazla Han Çinli izleyicisi Uygur hanelerine kurulmuş, hükümetin gözünde bile samimi mekanlar oluşturmuş, “dedi

Dış Politika makalesinin yazarları Rayhan Asat ve Yonah Diamond.
Soykırım Sözleşmesine göre, soykırım, bir grubu tamamen veya kısmen yok etmek amacıyla bir grubun üyelerine karşı özel eylemler olarak tanımlanabilir. Bu eylemler arasında (a) öldürme; (b) ciddi bedensel veya zihinsel zarara neden olmak; (c) grubun fiziksel yıkımını sağlamak için kasıtlı olarak yaşam koşullarını zorlamak; (d) grup içindeki doğumları önlemeye yönelik önlemler almak ve (e) grubun çocuklarını zorla başka bir gruba aktarmak.
İronik bir şekilde, Çin, Sözleşmenin bir üyesidir ve kendi etnik topluluğuna karşı soykırım yapmaya devam etmektedir.
Çin hükümeti tarafından yapılan zulüm örneklerinden biri olan Rayhan Asat, kardeşi Ekpar Asat’ın işkencelerini hatırlattı. Ekpar, komünist Parti tarafından toplum liderliği nedeniyle etnik azınlıklar ve Sincan yerel yönetimi arasında bir “köprü kurucu” ve “pozitif güç” olarak örnek Çin vatandaşı olarak görülüyordu. Bununla birlikte, diğer Uygurlar gibi Asat da 2016 yılında toplama kamplarına konuldu. O, iletişimsiz tutuldu ve “etnik nefreti kışkırtmak” suçlamasıyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildiriliyor. Rayhan, davası hakkında tek bir mahkeme belgesi bulunmadığını söyledi.
Uygur toplumu arasında en kötü acı kadınlardır. Sincan hükümeti, 2017 yılında, belirli yerel direktiflerle birlikte “Doğum Kontrolü İhlallerini Kontrol Etmek için Özel Kampanya” başlattı ve 2019 yılına kadar hükümet, doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 80’inden fazlasının zorla rahim içi cihazlara (RİA) ve sterilizasyona girmesini hedefledi . Amaç “sıfır doğum kontrol ihlali olaylarına” ulaşmaktı.
Kampanyanın bir parçası olarak, hükümet çocuk doğurma çağındaki kadınları avlamaya başladı ve ardından bir toplama kampına gönderilmemeleri için onları sterilizasyona zorladı.
Yazarlar, “2015-2018 yılları arasında Uygur merkezindeki nüfus artış oranları yüzde 84 oranında düştü. Buna karşılık, resmi belgeler, Çin’in geri kalanına daldığında Sincan’da sterilizasyon oranlarının hızla yükseldiğini ve bu programların finansmanının sadece 2017-2018 yılları arasında bir bölgede infertil veya dul olan kadınların oranı sırasıyla yüzde 124 ve yüzde 117 arttı. “
Diyerek şöyle devam etti: “2018’de, Çin nüfusunun sadece yüzde 1.8’ini oluşturmasına rağmen, Çin’deki tüm RİA yerleşimlerinin yüzde 80’i Sincan’da gerçekleştirildi. Bu RİA’lar sadece devlet onaylı cerrahi ile kaldırılabilir – yoksa hapis cezası uygulanır. Kaşgar, çocuk doğurma yaşındaki evli kadınların sadece yüzde 3’ü 2019’da doğdu. “
Diyerek şöyle devam etti: “Bu bölgelerin bazılarının son yıllık raporları, yıkım ölçeğini gizlemek için doğum oranı bilgilerini tamamen atlamaya başladı. Hükümet bu vahiylerden sonra tüm çevrimiçi platformunu kapattı. Bu önlemlerin ölçeği ve kapsamı Uygur’u durdurmak için açıkça tasarlandı “diye ekledi yazarlar.
Sincan’daki gözetim sistemine katılan Çinli yetkililere Magnitsky yaptırımları uyguladığı için ABD’yi överken, Beyaz Saray’ı Uygur topluluğuna işkenceyi soykırım olarak ilan etmeye çağırdılar. Yazarlar bu hareketin, Sincan’daki devam eden soykırımı sona erdirme çabalarında diğer ülkeleri de teşvik edeceğini belirtti.
Ayrıca, tüketicileri soykırımdan yararlanan 80’den fazla uluslararası markayı reddetmeye ikna edecek. Yazarlar, “Karar, Çin’de tedarik edilen tedarik zincirlerinde modern kölelikten kazanç sağlayan ve ticari kuruluşları soykırımdan kâr etmekten kaçınmaya ve etik kaynak sağlamayı taahhüt eden yaptırımlara yönelik yasal çözümleri güçlendirecek.” Dedi. (ANI)

Kaynak : http://www.businessworld.in/article/China-uses-technology-to-wipe-out-Uyghurs/20-07-2020-299201/?fbclid=

Share
261 Kez Görüntülendi.