logo

trugen jacn
30 March 2016

ÇİNLİ GAZETECİ YU, ÇKP.’NİN BASIN ÜZERİNDEKİ SANSÜRÜNÜ PROTESTO İÇİN İSTİFA ETTİ

Çin’de Southern Metropolis Daily gazetesinde çalışan tanınmış gazeteci Yu Shaolei , Çin Komünist Partisi’nin “medya üzerindeki kontrolünü” gerekçe göstererek istifa etti. Gazeteci ülkesinde popüler olan sosyal paylaşım sitesi Weibo’dan dün akşam paylaştığı istifa dilekçesinde, “Artık iktidardaki Komünist Parti’nin siyasi çizgisini izleyemeyeceğim.” dedi.

Devlet Başkanı Xi Jinping, gazetecilerden Komünist Parti’ye bağlı kalmalarını talep etmişti.

Çinli Southern Metropolis Daily gazetesinin kültür-sanat editörü Yu Shaolei.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin’de Southern Metropolis Daily gazetesinde çalışan tanınmış gazeteci Yu Shaolei , Çin Komünist Partisi’nin “medya üzerindeki kontrolünü” gerekçe göstererek istifa etti.
Gazeteci ülkesinde popüler olan sosyal paylaşım sitesi Weibo’dan dün akşam paylaştığı istifa dilekçesinde, “Artık iktidardaki Komünist Parti’nin siyasi çizgisini izleyemeyeceği” dedi.
Shaolei medya kontrolünden sorumlu yetkililerin, bundan sonra kendisinin sosyal medya hesabını iyi takip etmelerini de istedi.
Gazetecinin paylaşımı siteden çabucak kaldırılsa da, çevrimiçi görüntüleme siteleri aracılığıyla bir kopyası bir süre daha görülebildi.
Çin’de özellikle son yıllarda hükümetin medya üzerindeki kontrolünü arttırdığı biliniyor.

’MEDYA PARTİNİN SOYADINI TAŞIMALI’’

Gazeteci, fotoğrafını çektiği dilekçede “istifa nedeni” bölümüne ‘’soyadınızı taşıyamamak’’ cümlesini yazdı.

Shaolei’nin bu notu, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz şubat ayında devletin medya organlarını ziyareti sırasında sarf ettiği bir söze gönderme yapıyor.

Zira Jinping ziyareti sırasında, gazetecilerin Kominist Parti’ye mutlak bir sadakatle bağlı olmalarını istemiş ve ‘’partinin soyadını taşımaları gerektiğini’’ ifade etmişti.

Shaolei ise paylaşımına, ‘’Yaşlanıyorum ve yıllarca diz çöktükten sonra artık bacaklarım bunu kaldırmıyor’’ notunu ekledi.

BBC’nin ulaştığı gazeteci, ‘’söylemek istediği her şeyi sosyal medya hesabında söylediğini ve artık konuyla ilgili yorum yapmak istemediğini’’ belirtti.

Gazeteci Yu Shaolei'nin sosyal paylaşım sitesi Weibo'dan paylaştığı istifa dilekçesi.

Gazeteci Yu Shaolei’nin sosyal paylaşım sitesi Weibo’dan paylaştığı istifa dilekçesi.

GAZETECİLER İŞİNDEN OLDU, GÖZALTINA ALINDI

Jinping’in gazeteciler için sarf ettiği ‘’Partinin soyadını taşımaları gerekir’’ ifadesini eleştiren bir başka Southern Metropolis Daily gazetesi çalışanı ise geçen ay işten çıkarılmıştı.

Çin’de geçtiğimiz haftalarda da Jinping’i istifaya çağıran bir mektubun yayınlanmasına katkıda bulunduğu düşünülen 20’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Shaolei’nin herhangi bir ceza alıp almadığı ise henüz bilinmiyor.

GAZETECİLER İŞİNDEN OLDU, GÖZALTINA ALINDI
Jinping’in gazeteciler için sarf ettiği ‘’Partinin soyadını taşımaları gerekir’’ ifadesini eleştiren bir başka Southern Metropolis Daily gazetesi çalışanı ise geçen ay işten çıkarılmıştı.
Çin’de geçtiğimiz haftalarda da Jinping’i istifaya çağıran bir Mektubun yayınlanmasına katkıda bulunduğu düşünülen 20’den fazla kişi gözaltına alınmıştı.
Shaolei’nin herhangi bir ceza alıp almadığı ise henüz bilinmiyor.

 Kaynak ; NTV.com.tr

Etiketler: » » » » » »
Share
1024 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ