logo

trugen jacn
09 Temmuz 2014

ÇİN’İN YÜZSÜZLÜĞÜ VE İDDİASI : DEMOKRASİ’YI VE UYGURLARI SAVUNAN YAYINLAR KIŞKIRTICI VE BÖLÜCÜ !

indir

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin yönetiminin resmi yayın organı “ Dünya’da Zaman” gazetesi Uygurca Özbekçe ve Çince yayın yapan başta Hür Asya radyosu başta bir çok yayın kuruluşunu ”Doğu Türkistancılar ile söz ve işbirliği yaparak Uygurları etnik Çinlilere karşı milli kin ve nefret duymaları için kışkırıtmaktadır.” Başlığı altında bir makale yayınlamıştır.
4 Temmuz’da yayınlanan bu makalede , ABD.merkezli Hür Asaya radyosu Uygurca bölümü ile adıgeçen bölümün bir muhabirini , Çin Komünistleri’nin ancak yapabileceği bir tarzda haksız ve yersiz ağır iftira ve suçlamalarda bulunmuştur. Makale’de RFA’nın Çince bölümü,Amerika’nın Sesi’nin Özbekçe ve İngiliz yayın kuruluşu BBC.’nin Çince yayınlarını “Uygurları bölücülğe, Çinilileri ise, mevcut rejime karşı kin ve nefrete sevkeden haber ve analizler yayınladığını “ iddia etmiştir. Ayrıca,Fransa’nın Sesi ve Almanya Avazı radyolarının Çince bölümlerini de “Uygurların Bölücülük Hareketlerine Aktif Olarak Katkı Sağladığı” gerekçesi ile eleştirmiştir.
Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da halkın bağımsız ve yansız haber almasını temin eden ve Çin’deki sosyal medya ve bağımsız internet haberleşmesini tamamen kestiğine inandıktan sonra, bu kez dış ülkelerde Uygurlar hakkında doğru ve tarafsız haberler,makaleler ve analizler yayınlayan kurumları yok ve helak etme sevdasına kapılmış görünmektedir.
Çin işgal yönetimi esaretinde tuttuğu Uygurların gerçekleri açıklamalarından o kadar çok korkuyorlar ki, http: //www.uyghurnet.org internet haber sitemize geçen hafta içinde 2 kez saldırmış bir süre yayınlarımızın kesilmesine sebep olmuştur. Buna rağmen bu saldırılarını sürdürmektedir. Çin, bu kadar asker.polis ve silahlı gücüne ve topuna,tüfeğine ve muazzam teknolojik imkanlarına, ve insanlık dışı rejiminin propagandasını yapan binlerce yayın ve sosyal medya ağlarına sahip olmasına rağmen,niçin bu kadar korkak ve tedirgin? ! Uygur Türklerinde bir deyim vardır ; “Oğri’nın Yüreği Pok pok = Hırsızın kalbı korktuğu için her zaman hızlı atar.)”.
Şimdi Çin’in bu töhmet ve tehditlerine cevap verme sırası, Hür Asya Radyosu başta olmak üzere “Dünya’da Zaman” gazetesi tarafından isimleri anılarak suçlanan yayın organlarında !
Biz,Hür Asya Radyosu,Uygurca bölümünün yayınlarının süresinin azlığından ve Çin’de mevcut haber kaynaklarının bu kadar fazla olmasına rağmen, 1-2 muhabir dışında diğer çalışanlarının Doğu Türkistan’dan haber alma, toplama ve yayınlama işine pek hevesli olmadıklarından şikayetçi idik.Bu çok az yayın süresini de ülke dışındaki pek önemli olmayan ikinci el haber ve yorumlarla heba ettiklerine şahit oluyor idik. Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur kardeşlerimize yönelik yürüttüğü devlet terörü ve onun sonuç ve etkilerini ciddi şekilde araştırma ve incelemelerde bulunamadıklarından şikayetçi ve dertli idik. Bu nedenle Muhacerette yaşayan Uygur toplumundan bir çok aydının ve dinleyicinin Amerika’nin Sesi ve BBC.gibi uluslar arası yayın kuruluşlarının de Uygurca bölüm açmaları ve Uygurca yayın yapmaları hususunda imza toplama aşamasında bulunduğu bir sırada ,Çin’in Hür Asya Radyosunun yayınlarından bu kadar çok şikayetçi olmasından son derece rahatsız olduk.
Çin yönetimi,son zamanlarda ABD.AB.ve diğer bir çok ülke’ye maddi çıkar sağlamak vaadi ile çeşitli baskılar uyguladığını biliyoruz ve Uygurların diasporadaki hür ve bağımsız seslerini boğmak ve yok etmek istediklerini yakından takip etmekteyiz. Böyle bir durumda biz Muhacerette yaşayan Uygurlar Hür Asya Radyosu Uygurca yayınlarını günde en az 4+4 = 8 saat’a yükseltilmesini, Amerika’nın Sesi ve BBC.yayın kuruluşlarının Uygurca bölümlerini yeniden açmalarını , Fransa ve Almanya’nin Sesi radyolarının de Uygurca yayına başlamaları hususunda derhal kapsamlı bir imza kampanyalarına başlatmamız gerektiğine inanıyoruz.Bu yayın kuruluşları ile direkt temasa geçerek Uygur halkının yerinde ve acil olan bu istek ve taleplerini ciddi olarak bu yayın kuruluşlarının yetkililerine iletmemizin de çok önemli ve gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak   :环球时报:自由亚洲电台勾结东突 煽动“仇汉”思想

Etiketler: »
Share
1127 Kez Görüntülendi.