logo

trugen jacn
28 Eylül 2014

ÇİN’İN YARKENT-İLİŞKU KATLİAMINA AİT YENİ BİLGİLERI.

hamit-gokturk11

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Bir süre önce Doğu Türkistan’dan yurt dışına çıkabilen bir Hemşehrimiz ile telefonla görüşmemiz oldu. Kendisi olaylar esnasında Yarkent’te olduğunu, bir çok hadise’ye bizzat şahit olduğunu ve bir çok olayı de birinci ağızdan şahitlerinden duyduğunu ifade etti. Ben de kendisine Yarkent olayları hakkında yurt dışına Cesur ve Kahraman Uygur genci Ebubekir Rahim’in mektubunun dışında hiçbir haber ve bilgi’nin aktarılamadığını Çin’in de bu konuda bilgileri sansürlediğini, bildiklerini yazması halinde yayınlayabileceğimizi ve bunun de Yarkent-İlişku katliamının duyurulması açısından büyük bir hizmet olacağını ifade ettim. Kendisi bu konudaki bildikleri ile duyduklarını akıcı ve güzel bir Uygur Türkçesi ile kaleme alarak Merkezi’mize yolladı. 3. ve son bölümünün Türkiye Türkçesini bilgilerinize sunuyoruz.
Bilgileri Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) ve dolayisiyle siz değerli Okuyucular ve kamu oyu ile paylaşan Vatansever bu kardeşimize teşekkür eder, minnettarlığımızı sunuyoruz.

YARKENT MEKTUBU (III. VE SON BÖLÜM)
Esselamunaleykum.
YARKENT ŞEHRİNDE GÖRDÜKLERİM VE DUYDUKLARIM.

بەزىلەرنىڭ دىيشىچە شۇ كىچىدىلا چىقىپ قىرغىن قىلغان. شۇ جەرياندا دۆڭباغيىزىسنىڭ يىزا باشلىقى غۇلام شاڭجاڭغا دەرھال يىزىغا چىقىش بۇيرۇقى كەلگەن . ئۇ ۋە يەنە بىر شۇجى بىلەن بىللە يىزىغا چىققان سائەت 02 لەردە چىققان ۋە ئۇلارغا تەربىيە ئىشلىگەن، ئەتىگىنى ھەربىيلەر چىققاندا غۇلام شاڭجاڭ تىخىمۇ ھاياجانلىنىپ جامائەتنىڭ ئارىسىغا كىرىپ ئۇلارغا تەربىيە ئىشلىگەن ئەمما يۇقۇردىن بۇيرۇق كۈتۈپ تۇرغان جاللاتلار «ئات«دىگەن بۇيرۇقنى تاپشۇرۋىلىش بىلەن بىللە ھىچكىمگە قارىماستىن قولىدا تۆمۈر توقماقتىن باشقا قۇرال يوق جامائەتنى غۇلام شۇجى بىلەن قىتىپ قانلىق قىرغىن قىلغان .(بۇ خەۋەرنى ئۆزىنىڭ ئىشچى خىزمەتلىچىرىگە قوزغىلاڭچى جامائەت غۇلام شاڭجاڭنى گۆرۆگە ئىلىۋىلىپ پىچاق بىلەن بوغۇزلىۋەتتى دەپ تارقاتقان) (غۇلام شاڭجاڭنىڭ سىڭلىسى شاڭجاڭنىڭ جەستىنى كۆرگەندە بەدىنىدە ئوق ئىزنىڭ بارلىقىنى بايقايدۇ ۋە بىر ئاماللار بىلەن ئوق تىشىۋەكتەن قان يۇقى كۆڭلەكنى تاشلىۋىتىلگەن يەردىن تىپىپ يۇقۇرىغا ئەرز قىلىش ئۈچۈن ساقلاپ قويىدۇ.)  (ھەتتا غۇلام شاڭجاڭنىڭ مىيىتىنى يۇيۇش ئۈچۈن مەخسۇس ئىمامدىن بىرنى تىپىپ كىلىپ ئۇنىڭغا كۆرگەن بىلگەنلىرىنى ھىچكىمگە تىنماسلىقا ۋەدىلەر ئالىدۇ)  ئەتىسىدن باشلاپ يەكەن ئاسمىنىدا ھەربى تىك ئۇچار ئايروپىلانلىرى ئۇياقتىن بۇياققا ئۇچۇشقا باشلايدۇ

İlişku Kenti ile çevre köyleri kuşatarak katliam yapan Çin işgal Ordusu askerleri arasında anlaşmazlıklar ve hatta birlikler arasında silahlı çatışmalar çıktığı ve bir çok askerin bu çatışmalarda öldüğü söyleniyor.Toplam 100 civarında çeşitli tip ve büyüklükte askeri araçların yakılarak tahrip edildiği ifade ediliyor. Tahrip edilen bu askeri araç iskeletlerinin kamyonlara yüklenerek Yarkent şehir merkezine getirilerek otoparklara konulduğunu gördüm.

Noçı Bazarı (Haftanın belirli günlerinde Pazar kurulan Köyden büyük yerleşim merkezi bazar = Pazar olarak anılıyor) başta olmak üzere civardakı Üç köy(15-16 ve 17.Kentler) halkının tamamen soykırım yapılarak yok edildiği ifade ediliyor. Bu kentlerde Kadın,erkek,genç yaşlı ve çocuklar dahil her kes öldürüldüğünden bu köyler tamamen insansız kalmış. Köylerde kimse olmadığı için ağıllarda bulunan İnek,Koyun,Keçi Vebenzeri hayvanaların açlık ve susuzluktan günlerce bağırarak telef olduğu beliritiliyor.
Ayaklanmalarda ölenler çok fazla olduğu için,cesetlerin Müslüman Uygur veya Çinli olduğu , erkeklerin sünnetine bakılarak tesbit edilebilmiş.
Çinlilerin cesetleri morglarda saklanarak ailelerinei teslim edilmiş ve her ölen Çinli için aileler 5 milyon Yen( 8.300 $) tanzimanat talebinde bulunmuşlar.
Müslüman Uygurların ölüleri ise, olduğu yerde çukurlar kazılarak gömülmüş veya kamyonlara doldurularak uzak yerlere görtürülerek rastgele çukurlara rastgele defnedildiği bildiriliyor. Çinli Askerler Müslüman Uygurların cenaze namazı kılmalarına ve cesetlerinin İslami usullere göre hazırlanmasına müsaade etmemişler.
Müslüman Uygur Mücahitler Çinli işgal Askerlerinin silahlarını ele geçirerek işgalcilere kahramanca karşı koydukları ve onları en sert şekilde cezalandırdıkları söyleniyor. Bir kısım Mücahitlerin Teklemakan çölünün deriniliklerine kaçtıkları bildiriliyor. Bazılarının ise ekinlerin içine saklandıkları ve Çin Askerlerinin bunları bulmak için ekinleri tahrip ettikler veya yaktıkları belirtiliyor.
Yarkent – İlişku Ayaklanmasına katılanların arasında Kargalık ve Poskam İlçelerinden gelen silahlı mücahitlerin de olduğu söyleniyor.
Olaydan sonra civar köy ve kentlerde yaşayan halkın hiçbir şekilde evlerinden dışarıya çakmalarına izin verilmemiş.Her evin kapısına birer polis veya Asker nöbetçi konmuş. Ramazan Bayramının 2.gününden(30 Temmuz’dan) itibaren ilişku ve civarında büyük bir tutuklama kampanyası yürütülmüş. İlişku Kenti’nin Çilanguy Köyünde elinde ağaç sopa ile nöbet beklemekte olan Yardımcı Kent Başkanı(Şövdüycang) nöbet mahallinden Çin askerlerince gözaltına alınıp götürülmüş. Ancak buna yerel KP.Sekreteri ve diğerleri müdahale etmeye cesarete edememişler. Bu kişiden hala haber alınamadığı söyleniyor. Niçin tutuklandığı ve nerede olduğu hakkında her hangi bir bilgi verilmemiş. Bu şekilde tutuklanıp yok edilenlerin sayısının yüzerlerce olduğu ifade ediliyor.
Yarkent şehir merkezinde konuşlu Askeri Polislerin(Özel Çin Birlikleri) tamamı olay bölgesi olan İlişku ve civarı köylere sevkedilmiş. Şehir merkezi her taraftan Çin işgal askerlerince kuşatılarak giriş çıkışlar kontrol altına alınmış. Katliamın yapıldığı adı geçen köylerin (15-16 ve 17.Kentl olarak anılıyor.) nüfusuna kayıtlı hiç kimsenin köyden dışarı çıkmalarına izin verilmemiş.Olaydan yaklaşık 3 hafta sonra ancak,bu köy halkı Kent Polis Merkezi’nden aldığı yolculuk izin belgesi ile ancak dışarıya çıkabilmiş.. Seyahat için İzin verileceği söylentisi yayılmış olsa da şimdiye kadar kimseye bu izin verilmiş değil. Kimse de köyünden dışarı çıkamıyor ve bir başka bir yere gidemiyor ve seyahat de edemiyor.
Olaylardan sonra Yarkent yehir merkezi ve civarında yaşayan Uygur gençlerinden onlarcası önemsiz trafik ihlalı yaptıkları veya Polise karşı geldikleri bahanesi ile olay yerinde tabanca ile infaz edilerek öldürülmüş. Yarkent Eskişehir ( Köhneşeher)’de bir Uygur Kadın başörtüsünü çenesinin altından bağladığ için polislerce dövülerek ekip otosuna bindirilip götürülmüş.Bunlar gögü şahitlerinin ifadesi.
Olaylardan bir süre sonra İlçe KP.Propaganda(Teşvikat) Bürosunun elemanları bütün mahallelerde halkı toplayıp İlişku olayları hakkında guya bilgi verdiler. KP.İlçe yönetiminde görevli Cesaret Muhammed adında bir kadın memur’un şöyle konuştuğu söyleniyor , “ Yarkent-İlişku olayı 5 Temmuz 2009’daki Urumçi olayalarından kat kat daha büyük nitelikte. Bu olaylarda devletin zararı çok fazla. Kendi kanına susayan Teröristler Bayramıda olay çıkardılar ve karşılığını ve cezalarını de çok iyi bir şekilde aldılar. Ölenlerin sayısı Xinhua’da(Resmi yeni Çin Ajansı) ne yazıldı ve söylendi ise,odur. Az bir süre sonra Kırsal’daki(Olay bölgesindeki) operasyonlarımızı tamamlayacağız .Bundan sonra sıra şehir Merkezinde.Bugünkü bu toplantımıza iştirak etmeyenlere de gerekli cezalar verilecektir.” Şeklinde konuşmuştur.
Daha sonraki günlerde Şehir’in çeşitli yerlerinde Hükümete ve Çinlilere ait bir çok iş makinalarının yakılarak tahrip edildiği söylentisi yayıldı.
Yarkent,İlişku ve civar ilçelerdeki Hapishaneler,Polis Tutukevleri tamamen dolmuş durumda. Sokaklarda genç insanlara çok az rastlanıyor. Yarkent şehir merkezinde ve civarında yeni Hapishaneler yapılmakta olduğunu duydum.Bir kısımını de bizzat gördüm.
Ben yurt dışında tahsilimi yarıda bırakıp temelli olarak memleketime dönmüştüm.Memleketimdeki bu acımasız ve zor durumu gördükten sonra derhal ülkeyi terk ettim.Çünkü,beni de her an tutuklayabilirdi.Güvenliğim tehlikede idi.
İlave Duyduklarım,
Hoten vilayetinde Kaştaşı(Yeşimtaşı) ticaretinden zengin olan Uygurların tamamen tutuklanıp hapsedildiği bildiriliyor.
Çin’in bu Müslüman Uygur zenginleri tutuklamak için kullandığı yöntem şöyle ; Çinli Polis ve askerler yol veya trafik kontrolu esnasinde önceden tesbit ettiği tutuklayacakları kişilerin araçlarına kendi elleri ile patlayıcı veya bomba koyuyor. İlerideki kontrol noktasındaki ekibe bunu haber veriyor. İlerideki ekip de bu patlayıcı ve bombaları eli ile koymuş gibi buluyor.Şahsa suçüstü uygulayarak aracına, Banka’daki veya evindeki parasına, malına ve bütün mülklerine el koyarak müsadere ediyor.Zengin iş adamı bir anda hiçbir şeyi olmayan çırılçıplak birisine dönüştürülüyor.(Bitti.)

Etiketler: » » » »
Share
2511 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER