logo

trugen jacn

ÇİN’İN TOPLAMA KAMPLARINA HAPSETTİĞİ 90 YAŞINDAKİ DİN ADAMI EYUP’TAN HABER YOK !

Bir 2 kişi ve şunu diyen bir yazı '90 YAŞINDAKİ DOĞU TÜRKİSTANLI İMAM TOPLAMA KAMPINDA IMAM ABIDIN AYUP HABER NIDA 2017 yılının başlarında gözaltına alınan Imam Abidin Ayup, Mayıs 2017'de hastaneye kaldırıldı. Nerede olduğu ve sağlık durumu bilinmiyor. HaBeR niDa Bizi takip edin...' görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEREKEZİ(UYHAM)Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı  Artuş şehrindeki bir camide İmam-Hatiplik yapan   90 yaşındaki Uygur Türkü  Abidin Eyup 2017 ylında Çinli işgalcılarca tutuklanarak  Çin tipi Nazi Toplama Kamplarına konulduğu bildirilmişti.

Dini adamı Abidin Eyup’un tutuklanmasının ardından  6 yıl geçmiş olmasına rağmen kendisinden hiç bir şekilde haber alınamadığı hayatta olup olmadığı yolunda hiç bir bilgi  bulunmadığı  bildirildi.

Din  Adamı Abidin Eyyup’un yurt dışında yaşayan yakınlarının ifade sine göre ;  Abidin Eyyup  tutuklanarak Toplama kampına konulduktan bir süre sonra rahatsızlandığı İşgal güçlerince hastaneye kaldığı yolunda çok sonraları bilgi sahibi olabildik. Şu anda nerede vee nasıl tutuluyor? Hayatta mi yoksa değil mi? Hiç bir bilgimiz yok. Zaten  Doğu Türkistan ile her türlü iletişim kesilmiş durumda.Kendisi din adamı olduğu için çocuklara dini bilgiler ve dersler verdiği iddiası ile kampa hapsedildiği söyleniyor.  Çinli işgalciler  İmam Abidin Eyyup’u  ” Aşiri Dini Düşüncelerin Mirasçısı ” olarak  tanımladığı ve  kendisi Radikal olmakla suçladığı bildirildi.

 

Abidin Eyyup Hoca Kimdir ?

1930’lu yıllarda Artuş’ta dünyaya gelen Abidin Eyyup Hocamız ilk öğrenimi Artuş’ta tamamladıktan sonra Kaşgar’a giderek oradaki Medreselerde önde gelen din alimlerinden dersler alarak din  eğitimini tamamlar ve daha sonra memleketi  Artuş’un  Kayrak  Köyü Camii’nde  imam-Hatiplik  yapar Bu arada  açtığı gizli Medresede onlarca talebe yetiştirir.  Abidin Eyüp’ün  2017’de toplama kampına götürüldüğü bilgisini  ABD’de yaşayan yeğeni Meryem Muhammed  ifade etti. Meryem Muhammed Amcasının 2017’nin başında tutuklandığını ve hala kendisine dair bir bilgi alamadıklarını ifade etti.

Haberin yazımında   rfa.org/Uyghur, QHA ve Haber Nida.com’dan yararlanılmıştır.

Share
302 Kez Görüntülendi.