logo

trugen jacn
26 Kasım 2014
Genel

ÇİN’DEN YENİ BİR SİNSİ UYGULAMA DAHA : UYGUR TÜRKLERİNİN KÜLTÜR VE MEDENİYETİNİ TEŞVİK PERDESİ ALTINDA DİNİ DUYGULARI YOK ETMEK..!

Çin’in resmi Tanrı Dağı internet sitesinde 20 Kasım’da yer alan bir habere göre, Kaşgar’ın Maralbaşı İlçesi’ndeki ilk ve orta öğretim seviyesindeki tüm okullarda, geçen yıldan beri bütün öğrencileri “Minnet Duyma Eğitimi = Minnettarlık Terbiyesi – Geleneksel Örf-Adet Eğitimi – Ulu Vatana Minnettarlık Bildirmek adı altında yeni bir kampanya başlattığı, bu eğitimleri sürekli tekrarlattıkları bildirilmektedir.
Çin işgal yönetimi, bir yandan sözde Uygur kültür ve medeniyetini öğrenmeyi, örf-adetlerini yaşama ve kutsal vatan kavramı üzerinde eğitim çalışmaları gerçekleştirirken, diğer yandan Müslüman Uygur Türklerinin kültür ve medeniyetinin temelini oluşturan dini değerleri yasaklamıştır. Namaz, hac, tesettür ve benzeri dini ibadetleri engellemekte, ramazan ayında öğrencilere ve devlet memurlarına kampanyalar düzenleyerek zorla oruçlarını açtırmaktadır. Uygur Türklerinin ruhunu besleyen, ona hayat veren İslami değerlere hayasızca saldırmakta ve bu değerleri yok etmeye çalışmaktadırlar.
Doğu Türkistan’ın Çin işgali ve isitilasına uğradığı 1949 yılından bu yana geçen 65 yıl zarfında, Uygur Türkleri, Çinlilerin kendilerine özgü bu tür hile, mekir, desise ve sinsi oyunlarını çok iyi öğrenmiş ve farkına varmış bulunuyor.
İşgalcı Çin, 65 yıldan beri Müslüman Uygur Türkleri’ni çeşitli bahaneler ile toplu tutuklamalar, kolektif infazlar yaparak, katliama tabi tutmaktadır. Günümüzde ise, bu insanlık dışı etnik soykırımlarının şiddetini, uluslararası toplumun, demokrasi ve insan hakları değerlerine bağlı olduklarını, işine geldikçe her fırsatta haykırmaktan çekinmeyen ülkelerin tepkisizliği ve sessizliği sayesinde, istediği şekilde engelsizce uygulamaktadır.
Bütün bu soykırımları, baskı ve zulümleri yetmiyormuş gibi; günümüzde milli örf adet vs. sinsi aldatmaca ve propagandaları ile halkımızı kandırmaya çalışmaktadır.
Bu sinsi uygulamadan,  işgalci Çin’in siyasi amacı başkadır. Ama şunu çok iyi bilmelidir ki; Müslüman Uygurları, bin yıldan beri et-kemik misali bütün vücuduna, ruhuna ve ayrılması imkansız derecede karışan ve sinen mübarek islami değerlerinden asla uzaklaştıramayacaklardır.
Doğu Türkistan halkı bu sinsi aldatmacanın çok iyi farkındadır. Bu sinsi Çin hilelerine ve aldatmacalarına asla kanmayacaklardır.
Çin’in en son uygulamaya çalıştığı bu sinsi uygulamalarını şiddetle protesto ediyor, uluslararası toplumun bir üyesi olduğunu iddia eden Çin yönetimini bu gibi insani değerlere aykırı davranışlardan uzak durmaya çağırıyorum.
Durumu, bütün Doğu Türkistanlıların ve kamu oyunun bilgisine saygılarımla arz ediyorum.

Abdulcelil KARAKAŞ
DOĞU TÜRKİSTAN ENFORMASYON MERKEZİ BAŞKANI  –  ALMANYA

Etiketler:
Share
1002 Kez Görüntülendi.