logo

trugen jacn

ÇİN’İN NAZİ KAMPLARINDAKİ DOĞU TÜRKİSTANLI AYDINLARIN İSİMLERİ TESBİT EDİLİYOR

Görüntünün olası içeriği: 35 kişi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP işgal yönetiminin 2017 yılında EĞİTİM MERKEZLERİ adı ile başlattığı Çin tipi Toplama/Nazi Kampları uygulması sonucu milyonlarca Türk asıllı Bilim ve din adamı,Akademisyenler,Cemaat ve kanaat önderleri, şair ve yazarlar.Sanatcılar, Sporcular başta olmak üzere topulumun önde gelen aydınları bu kamplara hapsedilmiş durumda. Muhacerette yaşayan Doğu Türkistanlı Aktivistler Çin’in bu ölüm kamplarında tutulan ve isimleri bilnmeyenlerin kimlikleri, kişisel bilgileri,meslekleri,nerede ve ne zaman tututklandıkları ve halen nerede tutuldukları konusunda bilgi toplayacaklarını ve yurt dışında yaşayanların bu konuda kendilrine yardımcı olmalarını talep eden bir çağrı yayınladılar.

Özgür Asya radyosunda yayınlanan ve sosyal medya’da da alıntı yapılarak tekrarlanan bu yardım çağrılarında dünyanın değişik ülkelerinde muhacerette yaşayan Doğu Türkistanlıların kamplara hapsedilen ailesi,yakınları, komşuları ve diğer tüm tanıdıkları hakkında yukarıda kendileri hakkında belirtilen bilgileri ihtiva eden bilgileri en kısa sürede kendilerine ulaştırmaları konusunda yardımcı olmalarını talep ediyorlar. Aktivistler,formlara uygun olarak kendilerine ulaşan bilgilerin kanıt olarak toplayacaklarını ve bunları BM.insan hakları Yüksek Konseyi bşta olmak üzere insan hakları ve Hukuk alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarına ileterek bu kouda bu tutukluların serbest bırakılması ve bu Çin tipi Toplama kamplarının kapatılmasını talep edeceklerini açıkladılar.

8 Haziran 2020’de açıklanan çağrıda Çin toplama kamplarında hapiste tutulan onbinlerce tutuklunun kimliklerinin bilinmediği için onlar hakkında her hangi bir dosya tanzim edilemediği bilgisi de çağrıda yer aldı. Bu konuda yanlış yargılanan ve haksız olarak uzun hapis cezalarına çarprılan 4 kişinin durumlarını ortaya koyan röportajı örnek olarak yer verildi. Ayrıca ; Eğer sizler aileniz,yakınlarınız ve tanıdıklarınız ve ait olduğunuz toplum bireyleri için bildiklerinizi bizimle yaplaşmaz iseniz, onların kamplarda sonsuza dek kalabileceklerine sebep olacaklarını onlar hakkında hukuki ve yasal işlemler için eksik bilgiler nedeniyle mümkün olamayacağı de özellikle hatırlatılıyor.

دوكتۇر راھىلە داۋۇت قەيەردە؟ (قىسقا Video)(Twetter ھەمبەھىرلەش ئۇلىنىشى https://twitter.com/i/status/1271162578119602176)Where is Professor Rahile Dawut?(The English text is at the end)دوكتۇر راھىلە داۋۇت، ئىنسانشۇناسلىق، ئۇيغۇر فولكلور تەتقىقاتى ، مازارچىلىق ۋە ئەنئەنىۋى ئۆرپ-ئادەتلەر تەتقىقاتىدا ۋەتە ئىچى ۋە سىرتىدا تۇنۇلغان مۇتەخەسسىسلەرنىڭ بىرى ئىدى. ئۇ 2017 – يىلى دېكابىردا ئۈرۈمچىدىكى ئۆيىدىن بىر ئىلمى يىغىنغا قاتنىشىش ئۈچۈن بېيجىڭغا قاراپ يولغا چىققان كۈندىن ئېتىبارەن ئىز- دېرەكسىز غايىپ بولغان. ئارىدىن يېرىم يىل ئۆتكەندە ئۇنىڭ ئائىلىسىدىكىلەر راھىلە داۋۇتنىڭمۇ باشقا مىڭلىغان ئۇيغۇر سەرخىللىرى قاتارىدا خىتاي دائىرلىرى تەرىپىدىن يۇشۇرۇن قۇلغا ئېلىنغانلىغىنى جەزىملەشتۈرگەن ۋە مەتبۇئاتتا بۇ ھەقتە بايانات بەرگەن. ئارىدىن ئىككى يېرىم يىل ئۆتكەن، خەلقئارا مەتبۇئاتلار،ھەرقايسى ئىنسان ھەقلىرى تەشكىلاتلىرى ھەمدە ئۇ بۇرۇن ھەمكارلىشىپ ئىشلىگەن ئىلمى تەتقىقات ئورۇنلىرى ۋە ئۇنىۋېرستىتلار ئۇنىڭ ھەققىدە كۆپلىگەن ماقالە، بايانات ۋە مۇراجەتلەرنى ئېلان قىلغان بولۇشىغا قارىماي، خىتاي دائىرلىرى تېخىچە راھىلە داۋۇتنىڭ زادى قەيەردە تۇتۇپ تۇرۇلىۋاتقانلىغى ۋە ئەھۋالىنىڭ قانداقلىغى توغرۇلۇق ھىچقانداق مەلۇمات بەرگىنى يوق.يېقىندا، راھىلە داۋۇتنىڭ ئامرېكىدا تۇرۇشلۇق قىزى ئەقىدە پولات ئاپىسىنى قۇتۇلدۇرۇشنى مەقسەت قىلغان ئىمزا توپلاش ۋە باشقا تۈرلۈك پالىيەتلەرنى ئۇيۇشتۇرغان ئىدى، مەنمۇ بۇ پالىيەتنى قوللاش ۋە قىزغىن ئاۋاز قوشۇش ئۈچۈن بۇ قىسقا ئېنگىلىسچە خەتلىك ۋىدىونى ئىشلىدىم. تۋىتتېرغىمۇ چىقاردىم، كۆپلەپ تارقىتىپ قويۇشۇڭلانى ئىلتىماس قىلىمەن.سەمەت ئابلانورۋېگىيەWhere is Professor Rahile Dawut?Rahile Dawut, PhD, is a celebrated Uyghur anthropologist and renowned scholar of Uyghur foklore. She was a professor at "Xinjiang" Univerisity in Urumchi, East TurkestanDr. Dawut has been missing since December 12, 2017. In 2018 it was known that Prof. Rahile Dawut had been arrested secretly by the Chinese authorities.#FreeRahileDawut @Akida63218352 still has no contact with her mother since she disappeared more than 2 yrs ago. The #Chinese govt still has not provided information. @AmbCuiTiankai @SpokespersonCHN The intl. community must help! @amnesty @AmnestyUN @amnestyusa https://t.co/fHYfHoluAB

Semet Abla paylaştı: 11 Haziran 2020 Perşembe

Çin,Tutukluların Kendi Suçlarını Listeden Seçmeye ve işlemedikleri bu suçları İtiraf Etmeye Zorluyor

Açıklamada şu hususlar da özellike vurgulanıyor ; ” Çin işgal yönetimi Çin tipi Toplama Kamplarına hapsettikleri insanları düzenlenen suç Listelere göre suçlarını seçmeye ve daha sonra işlemedikleri bu suçları itiraf etmeye mecbur ediyor. Onların kendinlerini anlama ve günahlarını yasallaştırmaya çalışıyor. Bu son olarak bu hukuksuz zulüm uygulamaları için Doğu Türkistan için özel olarak çıkardıkları (01 Nisan 2017 Terör ve Aşırılıkla Savaş Yasası)yasalarda Çin ceza yasası, cezaevi yönetim yasası vb. konularda değişiklikler yaptı ve bu bir tesadüf değil!ileriye dönük yeni bir soykırım uygulamasının ön hazırlığı olduğu açıktır. Çin yönetimi bunun için, yerel yargı organlarına binlerce yeni eleman alarak yargı sistemini güçlendirmiş bulunuyor.

Milyorlarca Müslüman Türk 4 yıldır Çin Tipi Toplama Kamplarında Hapis
2017’den beri binlerce Uygur aydın ve elitleri hukuksuz ve haksız olarak bu kamplara Leniden Eğitim adı altında hapsedilmiş bulunuyor. Bunların ne zaman yargı önüne çıkarılacakları da belirsiz. İleri yaşlarda olan bu litlerin bir kısmı bu kamplardaki kötü hayat şartları,baskı,zulüm,fiziki ve piskolojik işkencelere dayanamayarak hayatlarını kaybediyorlar. Bunlar kendilerinin ömür boyu bu kamplarda hapiste tutulacaklarını tahmin ediyor ve geleceklerinden endişe ediyorlar. “
Yakınları yurtdışında olup te tutuklu aile üyelerine ait bilgileri paylaşılan bir kaç tutuklu Uygur’u ÇKP’nin güdümlü   resmi medyasına zorla sahte röportajlar yaptırıyor ve bu yolla Çin Nazı Kamplarının varlığını reddetmeye ve uluslar arası toplumu bu konuda yalanları ile aldatmaya çalışıyor.

Kaynak : https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/uyghurda-saqchi-05282020142335.html?(Sosyal medya paylaşımları)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
296 Kez Görüntülendi.