logo

trugen jacn
02 January 2016

ÇİN’İN KOVDUĞU GAZETECİ : FRANSA VE AB. ÇİN’DE NE OLUP BİTTİĞİNE DİKKAT ETMELİDİR 

uRSULA-mASA

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Fransız haber dergisi L’Obs,’nin Pekin Muhabiri iken, 18 Eylul 2015’te  Doğu Türkistan’in Aksu İli,Bay ilçesi’nde bulunan ve etnik Çinlilerin işlettiği  Sogan Kömür Maden işletmesinde meydana gelen olaylarla ilgili haberler yapan ve bu olayları yorumlayan  Fransız kadın gazeteci Ursula Gauthier’in, basın kartının yenilenmemesi ve Vizesinin uzatılmaması üzerine 31 Aralık 2015 günü Pekin’den ayrıldığı  bildiriliyor.

Fransız Gazeteci Ursula  Gauthier’in  31 Aralık’ta Pekin’den ayrılımadan önce Fransız Haber Ajansı(AFP)’na yaptığı açıklamada “Fransa ve Avrupa Birliği Çin’in  bu ülke’de ve özellikle azınlık Milletlerin yaşadığı bölgelerde neler yaptığına çok dikkat etmelidir.” uyarısında bulundu.

Özgür Asya Radyosu’nun  (rfa.org/uighur) haber sitesinde yer alan ve  AFP. haberlerini kaynak göstererek verdiği bilgilere  göre Fransız Gazeteci Ursula Gauthier   Çin’in kendisine karşı tutumu ve Çin yönetiminin Çin ve Çin’in idaresindeki azınlık Milletlerin yaşadığı bölgeler ile ile ilgili politikaları hakkında şunları ifade ettiğini bildirdi, ”Fransa ve Avrupa Birliği benim Çin’den çıkarılmam konusunu sadece bir gazetecilik veya basın özgürlüğü açısından ele almamalıdır.Ülkem Fransa ve AB.,ÇKP.iktidarının merkezi Çin’de etnik Han Çinli vatandaşları  ile Çin’in yönetimindeki Doğu Türkistan,Tibet başta  Çinli olmayan diğer azınlıkların yaşadığı bölgelerdeki neler yaptıklarını  pürdikkat izlemeli  ve bu  bölgelerde yaşayan Çinli olmayan Milletlerin durumuna dikkat  etmeli ve ilgi gösötermelidir. Bu bölgelerde azınlık olarak tabir edilen Uygurlar,Tibetliler ve diğer azınılık uluslar çok zor şartlarda  yaşamaktadırlar.  Hatta etnik Çinli çoğunluk da çok zor ve sıkınlı durumdadırlar.Çin çok iyi takip edilmeli ve izlenmelidir.” Şeklinde konuştu.

aKSU-bAY hARİTASI

Fransız  kadın Gazeteci Ursula Gauthier  Doğu Türkistan’ın Aksu İli,Bay İlçesinde 18 Eylul 2015’te meydana gelen  olaylar  ile ilgili bir çok haber yorum kaleme alarak yayınlamıştı.Ayrıca, Çin yönetiminin  13 Kasım Paris saldırılarının meydana geldiği gün Bay kömür işletmesi olayı ile ilgili  ilk kez  açıklamalar yapan çin yönetimini eleştirmiş ve “ Bay olayları ile Paris Saldırılarını  mukayese etmek mümkün değildir.Bay olayları,Çin yönetiminin bölge’de uyguladığı yanlış politikalar sonucu meydana gelmiştir. Olayların gerçek sebebi Çin’in uyguladığı yanlış politikalardır.” açıklaması ile Çin yönetiminin tepkisini çekmişti. Çin Dış işleri Bakanlığı Fransız  kadın Gazeteci ile ilgili olarak  açıklama yapmış ve “Fransız Gazetecinin  Demecinden ve haber yorumlarından ciddi şekilde kızgın olduklarını” açıklamıştı.

Ayrıca Çin dış işleri bakanlığı Fransız kadın gazetecinin bu haber-yorum ve olumsuz açıklamaları sebebi ile özür dilemesini ,aksi taktirde gazetecilik  Çalışma belgesi ile  Oturma izninin uzatılmayacağını belirtmişti.

Cesur Fransız Kadın Gazeteci Çin yönetiminin özür talebini reddetmişti.Bunun üzerine Çin yönetimi 31 Aralık 2015 tarihinide Çin’i terketmesini  istemiştir.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
979 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ