logo

trugen jacn

ÇİN’İN KAZAKİSTAN’A YÖNELİK SÖZLERİNİ PROTESTO EDEN KAZAK GENCİ TUTUKLANDI

Kazakhstan’a karşı herhangi bir müdalele girişimi olması halinde askeri müdahalede bulunacaklarını söyleyen China elçisi ZhangXiao’yu Alma-Ata ‘daki Çin Başkonsolosluğu önünde protesto eden Atayurt İnsan Hakları Platformu üyesi Serik Azhybai Kazakistan Polisi tarafından gözaltına alınarak tutuklanmıştır.
Çin büyükelçisinin Kazakistan hakkındaki sözlerini protesto eden Kazak gözaltına alındı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

çıkacak ” diyerek Kazakistan ve Çin arasındaki askeri işbirliğinden söz etti. Almatı Çin konsolosluğu önünde işgalci Çin büyükelçisinin Kazakistan’a yönelik askeri müdahale imasında bulunduğu sözleri protesto edildi.

Yerel bir gazeteyle yapılan BİR röportajda, Çin’in Kazakistan Büyükelçisi Zhang Xiao, “iki ülkenin silahlı kuvvetleri” üç kötülükle (terörizm, aşırılık ve ayrılıkçılık) savaşacak ve bölgedeki ‘renkli devrime karşı koyacak ” sözleri Kazakistan halakının büyük tepkisine sebep olmuştu.

3 Ağustos öğleden sonra, Almatı’daki Çin Konsolosluğu önünde Çin Büyükelçisinin bu haddınıaşan konuşmasını protesto için eylem yapan Serik Azhibai polis tarafından gözaltına alındı. Onun elinde “Büyükelçiden uzlaşmaya, düşmandan düşmana” kelimesiyle küçük bir posteri vardı.

 Polis tarafından gözaltına alınmadan önce Azhibai, RFE / RL’ye neden protesto eylemi yaptığını şöyle açıkladı:

” Son zamanlarda, Çin’in Kazakistan Büyükelçisi Zhang Xiao, Kazakistan ve Çin’de bir devrim olursa, birliklerini birbirlerine göndermek zorunda kalacaklarını söyledi. Büyükelçinin söylediklerini protesto etmeye geldim. Çin’in özerk bölgesi değiliz. Biz egemen bir ülkeyiz. Biz bağımsız bir devletiz. Kendi işlerimize karar verme hakkımız var. İster halk ister hükümet olsun. Halk ve hükümet birdir. Hepimiz tek bir devletiz. Çin ve diğer ülkelerin ülkenin içişlerine müdahale etme hakkı olmadığını düşünüyorum”

Tek kişilik Kazak eylemçi bu açıklamayı yaptıktan sonra Sonra yerel Özel Pdlis Birliği amiri onun bu eyleminin “yasadışı” olduğu konusunda uyardı. Daha sanra Kazak Polisleri Azhibai’yi göz altına alarak götürdü.Onun ereye götürüldüğü bilinmiyor.

Daha önce protestocular, Almatı’daki Çin konsolosluğu önüne gelen Protestocular Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında haksız ve hukuksuz tutulan aile ve yakınlarının serbest bırakılmasını ve Kazakistan’a gitmelerine izin verilmesini talep eden sloganlar atarak Çin’i protesto ettiler.  Bunlardan biri olan Serik Azhibai, daha önce Almatı ve Nur-Sultan’daki Çin misyonlarını protesto etmiş ve akrabalarını ülkeye geri göndermesini  istemişti

KAYNAK : Azatlık Radyosu(Radio Liberty of Europe RL)

Share
784 Kez Görüntülendi.