logo

trugen jacn

ÇİN’İN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR ?

Doğu Türkistan’da neler oluyor?

İbrahim AHMETHAN (GP.Yalova İl  Teşkilatı Dı İlişkiler Başkanı)

Doğu Türkistan, başka bir adı ile Sincan, Çin’in 1949 yılından itibaren yönetimi altına aldığı ve otoriter bir rejim ile yönettiği bölgedir. Bölgenin yerel halkına, son istatistiklere göre, 20 milyon Uygur Türküne karşı uygulanan soykırım gün geçtikçe şiddetini artırmaktadır.

Doğu Türkistan çöllerinde inşa edilen toplama kampları Birleşmiş Milletler’e (BM) göre 1 milyon Uygur Çin tarafından ‘Eğitim Merkezi’, “Rehabilitasyon Merkezi” ya da “Mesleki Eğitim Merkezi” olarak dünyaya lanse edilen toplama kamplarında içinde yüz binlerce Uygurun yargısız bir şekilde yıllarca tutuklu tutması ve bunların yanı sıra işkence, insan hakları ihlali, asimilasyon ve hatta yargısız infaz şeklinde Uygur halkına uygulanan vahşeti Çin otoritesi ufkun ötesine taşımıştır.

Doğu Türkistan Çin’in stratejik olarak en önemli bölgelerinden birisidir. Çin’in batısında yer alan Uygur bölgesi Türkiye’nin iki buçuk katı ve Fransa’nın yaklaşık üç katı büyüklüğünde alana sahiptir.

Bu bölge zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahiptir. Aynı zamanda Batı Türkistan’dan (Orta Asya) Çin’e giden enerji hatlarının da geçiş güzergahıdır, Çin’in sömürgecilik, emperyalizm vahşeti, semavi dinlere karşı olan, özellikle islam dinine karşı olan, düşmanlığı nedeni ile türlü bahaneler üreterek ve terörizm ile mücadele kisvesi altında Uygurlara karşı soykırım  suçu işlemektedir.

Türkiye cumhuriyeti olarak tek yürek olup barbar Çin otoritesinin zülmüne karşı stratejik hamleler atmakla beraber dünya kamuoyuna Uygur soykırımını taşımakla mükellefiz.

Kaynak :  https://mirayhaber.com/dogu-turkistanda-neler-oluyor/?fbclid

 

Share
88 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ