logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN RAMAZAN’I ÇİN’İN BASKI,ZULÜM VE SERT YASAKLARI ALTINDA KARŞILADI !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’in işgalı altındaki bin yıllık Türk İslam ülkesi Doğu Türkistan’da ayların en hayırlısı ve 11 ayın Sultanı Mübarek Ramazan ayı ÇKP-Faşist Irkçı ve ateist yönetiminin olağanüstü baskıları ve sert engel ve yasakları ve Çin    devlet terörü   uygulamaları  altında karşılandı. Çin işgal yönetimi 01 Nisan 2017’de çıkardığı Aşırılık ve Terörle Savaş yasası ile Oruç tutmayı ve Ramazan ibadetlerini  de aşırılık ve terör kapsamına aldığı için   oruç tutan ve dini ibadetlerini yerine getiren Müslüman Türkleri Aşırı Radikal ve Terörcü Unsur olarak tanımlıyor ve en ağır şekilde cezalandırıyor.
Özgür Asya radyosunda yer alan haberlerde bu Ramazan öncesinde Doğu Türkistan’da geçen yılkı Ramazan’dan daha sert ve ağır önlemler alınması için peş peşe talimatalar vee emirnameler yayınlandığı,bütün idari birimlerde Ramazan öncesi Güvenlik Toplantıları düzenlendiği bildiriliyor.

Radyo muhabirlerinin Doğu Türkistan’dan telefonla elde ettiği Ramazan ile ilgili yeni bilgiler şöyle ;


Restoran Görevlisi Kız : Biz Oruç Tutamadığımız İçin  Zamanını de   Bilmiyoruz
Mahabirin Urumçi’deki bir Restoran çalışanı Uygur kıza telefon ile ulaşarak ramazan’ın ne zaman başladığırı ve Restoran’in Ramazan ayında açılıp açılmadığı hakakında bilgi alamak istediği ancak grevli Uygur Kızın kendilerine ramazan kelimesi ifade edilirken çok tedirgin olduğunu ve çok duyarlı davrandığını belirtti ve kızın “ Ramazan ne zamanmış ? Biz Oruç tutamadığımız için Orucun başlama tarihini bilmiyoruz.” Şeklinde konuştuğunu bildirdi.


Çin İşgal Palisi : Ramazan’da Güvenlik, Devriye ve Nezaret Hizmetleri en üst Seviyede !
Radyonun Muhabirlerine  konuşan Aksu kentindeki bir Polis Merkezi’nde  görevli  bir Çin İşgal polisi Ramazan ayında hizmet ve görevleri hakkında ne gibi değişiklikler olduğu yolundaki sorularını ise şöyle cevaplandır ; “ Üst Makamlar  Ramazan sürecinde Güvenlik tedbirlerinin daha da üst düzeye çıkarılmasını ve Gözetim ve devriye hizmetlerinin birkaç basamak daha yükseltilimesi için talimat aldık. Güvenlik tedbirleri ile gözetim ve devriye hizmetlerini büyük bir ciddiyet ilee yerine getiriyoruz.”şeklinde konuştuğunu ve daha sonra telefonu kapattığını bildirdi.

Kent Müdürü : Ramazan Süresince 24 Saat Süre İle Evleri Denetliyor ve İkaz Ediyoruz
Radyo’ya konuşan ve ismini vermekten kaçınan Kaşga’in Feyizabat İlçesine bağlı bir kent MLüdürü şunları söyledi ; “ Ramazan öncesi İlçe yönetiminden gelen görevliler Ramazan sürecinde alınacak güvenlik tedbirleri ile devlet memurları,öğrenciler ve halkın oruç tutumamaları için alınacak tedbirler hakkında özel toplantılar yaptı. Bu toplantı’da ÇKP.üyeleri,devlet memurları ile öğrencilerin kesinlikte oruç tutmamaları, Ramazan ayına özgü dini faaliyetlere kesinilikle katılmamaları yönünde tedbirlerin zıklaştırılmasını talimatlandırdı. Ayrıca, Yerel ÇKP. Teşkilatı, Kent Yönetimi ve Güvenlik elemanlarının geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ailelerin evlerine bizzat girerek yası dışı dini faaliyet düzenlememeleri konusunda halkı uyarmalarını bildirdi.

Öğrenciler ve Aileleri Oruç Tutmama Taahhütnameleri İmzatılıyor
Urumçi’de yaşayan bir Uygur aile ve onun Orta okul öğrencisi olan çocuğu adı geçen radyo muhabirlerine Ramazar tedbirileri ile bilgiler verdi.
Ailenin Orta Okul öğrencisi , Okul idaresinin kendilerine oruç tutmamaları ıkonusunda Taahhütnameler imzalattıklarını bildirdi.Aile reisine de kendisinin aile bireyelerinin de oruç tutmamaları ve yasa dışı dini faaliyetlere katılmaları halinde ebeveyinlerinin de bu suçtan soruklu olacakları ve aynı şekilde cezalandırılacakları yolunda belge imzalattıklarını de bildirdi.


Dünya Uygur Kurultayı : Uluslar arası Toplum Çin’in Doğu Türkistan’daki Ramazan Yasaklarına Tepki Göstermeli
Almanaya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Ramazan ayı münasebeti ile bir bildiri yayınlayarak dünya Müslümanlarının ve Doğu Türkistan halkının  mübarek Ramazan  ayını kutladı ve iyi dileklerini sundu.Dünya Uygur Kurultayı İcra Kurulu Dini İşlerden sorumlu Üyesi  Turguncan Alauddin, Uluslar arası toplumdan  Çin’in Doğu Türkistan’daki hak ve hukuka aykırı Ramazan yasaklarının kaldırması ve Çin yönetiminin Doğu Türkistan halkına karşı icra ettiği dini ve etnik baskı ve zulmü bir ar önce sonlandırması için Çin’e baskı yapmalarını  de talep etti.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1420 Kez Görüntülendi.