logo

trugen jacn
14 Ağustos 2014

ÇİN’İN Dr.TOHTİ’Yİ “BÖLÜCÜLÜK”’LE SUÇLAMASI ULUSLAR ARASI TOPLUM’CA TEPKİ İLE KARŞILANDI.

Londra-1Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
15 Ocak’tan beri tutuklu bulunan Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi ve Uygur Hukuk ve Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı’nın 30 Temmuz’da kendisi hakkında “Devleti Bölmek ve Parçalamak” iddiası ile dava açılması uluslar arası toplum tarafından itiraz ve tepki ile karşılandı.
Dr.Tohti hakkında hazırlanan iddianamenin Çin medyasında yer almasından sonra Ülkeler,Uluslan arası insan hakaları ve Hukuk teşkilatları ile uluslar arası medya ve toplum yaptıkları açıklamalar ile bu karara itiraz ettiler ve tepkilerini ortaya koydular.
İlk tepki ABD.yönetiminden geldi. ABD.Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf yaptığı açıklama’da Çin’in Dr.Tohti’yi bölücülük ile suçlamasından derin endişe duyduklarını belirterek,Dr.Tohtı ve onunla birlikte tutulanan diğer 6 Uygur öğrenci’nin de derhal serbest bırakılmasını istedi. ABD.yönetiminin Dr.Tohti’nin hukuk kurallarına ve uluslar arası hukuk normlarına ve teamüllerine uygun yargılanması için bütün mahkeme safhasını büyük bir dikkatle izileyeceklerini de sözlerine ekledi.Çin hükümetinden,Dr.Tohtı ve diğer tutuklu Uygur öğrencilerin yasal haklarına riayet etmelerini ve uluslar arası anlaşmalara ve taahhütlerine sadık kalması gerektiğini de bildirdi.
ABD.ve Batı merkezli bir çok medya kuruluş Dr.Tohti’nin eşi ve Avukatı Le Fang Ping ile yaptıkları söyleşileri bir biri ardından gündeme taşıyarak Çin’den Dr.Tohtı ve onunla birlikte tutuklanan 6 Uygur öğrencinin en kısa zamanda şartsız olarak salıverilmesini talep ettiler.Dr Tohti’nin Uygurların Çin anayasa ve Özrek bölge yasalarında verilen kanuni haklarının verilimesini talep eden,bu hakları talep ederken de tamamen dialog ve barış yolunu seçen bir Uygur Aydını ve bilim insanı olduğunu vurgulayan Medya,Çin’in onu Bölücülük ile suçmasının hiçbir dayanaktan yoksun ve gülünç karşılandığı belirtildi.
ABD.başta AB.ülkeleri ile Londra Merkezli Uluslar arası Af örgütü ,Dünya Uygur Kurultayı vebenzeri bir çok kurum ve kuruluşlar Dr.Tohti’nin suçlanmasına karşı gösterdiği tepki’ye Çin yönetiminden itiraz açıklaması geldi. Çin Hükümet Sözcüsü ABD.hükümeti başta dış ülkelerin Dr. Tohti meselesinde yaptığı açıklamaları kabul edilemez olarak nitelendirdi ve reddettiklerini açıkladı.
DUK Sözcüsü Dilşat Reşit medya’ya yaptığı açıklamada; “ Çin’in Dr.Tohti’yi bölücük ile suçlaması ve Çin’in Uygurlara karşı sıklıkla kullandığı “Devleti Parçalamak” kalpağını giydirmesi, Çin’in gizli Uygur gündeminin bir maddesi olduğunu belirtti. Çin’in yasal haklarını barışçıl ve dialog yolu ile talep eden Dr.Tohti’yı cezalandırmak suretiyle yasal haklarını talep eden diğer Uygurlara de gözdağı vermek istediğini ifade ederek,uluslar arası toplumun Çin’in bu niyetine dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

Etiketler: » »
Share
709 Kez Görüntülendi.