logo

trugen jacn

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ BİR CAMİYİ YIKARAK YERİNE HİLTON OTELİ İNŞA ETMESİ

Ali Öztürk

Ali ÖZTÜRK(aliozturk@hotmail.com)

Amerika oteller zinciri Hilton, Çin’in işgalindeki   Uygur Özerk Bölgesinde yıkılan bir caminin yerine otel inşaatı başlatmayı planlıyor.

Durumun vahametine bakar mısınız?

Buna karşın ABD’nin en büyük Müslüman Sivil Halklar Örgütü, Hilton yetkililerine çağrı yaparak projenin durdurulmasını istedi. Yapılan açıklamada “Komünist Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin kültürlerini, tarihlerini ve özellikle de İslami kimliklerini yok etmeye çalıştığı buldozerlerle yıkılan caminin yerine Hilton’un otel inşa etmesi demek, Çin’in bu yok etme politikasına destek vermek anlamı taşıyor.” denildi. Açıklamada ayrıca Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün verilerinden hareketle son 4 yılda Sincan’da 16 bin caminin yıkıldığı kaydedildi. Ortada bir soykırımın varlığından bahisle “Hilton soykırıma yardım etmesin” denildi.

Haberi okuyunca aklımıza Türkiye’de ve Trabzon’daki Hilton otelleri geldi. Sonra da tabi ki kendimizi sorgulamak…

Amerika’daki Müslümanlar Uygur  Özerk Bölgesinde yıkılan caminin yerine otel yapmak isteyen Hilton yetkililerine seslenmek için Hilton’un önünde toplandılar da İstanbul’da Ankara’da Samsun ve Trabzon’da neden kimsenin kılı kıpırdamadı? Neden buralardaki Hilton otellerinin önünde demokratik gösteri yapılarak Amerika’ya ses ulaştırılmadı?

Neden biliyor musunuz? Kimsenin böyle bir meselesi kalmadı… Yönetim kendisini iktidara taşıyan nüvelerin ruhunu perişan etti. Ya makam verdi ya para… Dolayısıyla hepsinin ilkelerini önemsizleştirdi.

Alın Trabzon’daki STK’ları her biri bir makamda. Makam ve mevkiler onlardan soruluyor. Ekonomileri de hayli iyi olduğuna göre  Doğu Türkistan’daki yıkımı duymadılar bile. Müslüman Uygur Türkleri  için ABD’li Müslümanlar tepki göstersin!..

Unuttukları bir şey var. Bu bir imtihan ve bedelini inşallah hepimiz çok ağır ödemeyiz. ABD’deki  Doğu Türkistan’da yıkılan Cami yerine otel yapılmaması eylemini okuyunca bunları düşündük.

Kaynak :  https://www.61medya.com/hafta-sonu-iki-konu-makale,8836.html

Share
179 Kez Görüntülendi.