logo

trugen jacn

Mehmet Emin HAZRET: ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DA HİDROJEN BOMBASI TESTİNİN 50.YILINDA DÜŞÜNDÜKLERİM

Komünist Çin, 50 yıl önce   yıllardan beri üzerinde çalıştığı Hidrojen Bombası yapımı çalışmalarında başarılı olmuş ve ilk  Hidrojen Bombası denemesini 17 Haziran 1967 tarihinde Doğu Türkistan’in Lop Nor bölgesinde  gerçekleştirmişti. Çin’in hiç bir koruyucu tedbir almadan yaptığı bu ve diğer nükleer denemelerinde binlerce Doğu Türkistanlı Müslüman Türk   hayatını kaybetmiş  ve yüz binlercesi ise,  çeşitli hastalıklara yakalanmıştır. Halen bu hastalıklarla boğuşan binlerce Müslüman Uygur can çekişmektedir.  Türk kamu oyunca pek bilinmeyen ve üzerinde de pek durulmayan bu Denemenin 50.yıl dönümünde  Yazarımız Mehmet Emin Hazret.düşündüklerini  kaleme alarak  bizimle paylaşıyor. Kendisine teşekkür ederiz. (UYHAM)

 

 

Mehmet Emin HAZRET

17 Haziran 1967 günü sabahı Çin ordusuna ait bir askeri uçak Doğu Türkistan’ın[1] Lop Nur gölü üzerinde  uçtu  ve Çin’in yaptığı  ilk hidrojen bombasını bıraktı. Patlamanın şiddeti ve  gücünü kontrol  ve ölçen aletler bu hidrojen bombanın patlama gücünün 3 milyon 300 bin ton TNT ‘e eş değer olduğunu  ölçmüştür. Patlatılan bu Hidrojen bombası ABD’nin   Hiroşima’ya attığı  atom bombasının 165 katına eşdeğer bir tahrip   gücüne sahip olduğu bildirildi.

Çin’in Doğu Türkistan’da hidrojen bombasını test ettiği  günler,   Çin’de “kültür devrimi”nin zirveye ulaştığı günler idi.  Xinhua ajansı, Bomba patlatmaya katılan Çinli yer ekibinin atom bombası bulutları arasında Mao’un Kırmızı Kitaplarını kaldırıp dans etmek sureti ile kutlama yaptıkları görüntülerini servis etmişti.  18 Haziran 1967 tarihindeki ÇKP organ gazatesi “Renmen rebao – Halkın  Gazetesi” inde Başbakan Zhu inlay (周恩来)’in bir elinde telefon, bir elinde Mao’u kırmızı kitabını yukarı kaldıran büyük resmi basılmış,  ve altına da manşette Zho inley’in “Yaşasın Mao!” diye attığı  slogan  büyük puntolarla yer alıyordu.

Hidrojen Bomba patlatmaya katılan Çinli yer ekibinin atom bombası bulutları arasında Mao’un Kırmızı Kitaplarını kaldırıp sevinç  gösterileri yaparak dans ettiklerine dair  görüntüler

Hidrojen bombası teknolojisi atom bombasından daha karmaşıktır. İlk olarak  yüksek dereceli ısı füzyon reaksiyonları üretilmesi gerekiyor. Daha sonra füzyon ile üretilen ve nötron sayısında nükleer fizyon güçlü çekirdeğinde ağır elementler tetiklenecekti. Tüm paket hacminde bir füze başlığı / anten bomba entegre edilmesi gerekiyor. O tarihlerde Hidrojen bombasına  sadece Birleşmiş Milletler Örgütü daimi üyesi olan 5 ülke sahip idi. Hidrojen bombasının  depolanması ve  korunarak saklanması işlemi ise, çok pahalıya mal olduğu için Çin’den başka diğer ülkeler Hidrojen bombası bulundurmaktan vaz geçmişti.

3 Eylül 2015 günü Çin ordusu Pekin Tiyan’anmen meydanında resmi geçit yaparken  hidrojen başlıklı “DF –  5B” tipi kıtalar arası füzesilerini de sergiliyor. 

Çin , 3 yıl önce yanı 16 ekim 1964 tarihinde aynı bölgede ilk atom bombası denemesini yapmıştı. [2]  5 bir 350  Km2. büyüklüğündeki  Lop Nur gölü, atom denemesi ve Tarım nehri ile onu beseleyen bir çok ırmak üzerine yaptıkları çeşitli büyüklükte  206  adet su barajı  ile Lop Nor gölü ve onu besleyen Tarım Nehrini tamamen kurutmuştu. Ayrıca, Doğu Türkistan’a yerleştirdikleri  yüz binlerce etnik han göçmen Çinliler ile  yerleşik Çiftçi Asker   Milisleri  olan  Bingtuwen ‘en de bu su kaynaklarını plansız ve hoyratça kullanması sonucu göl adeta çöle dünüştürülmüştü. İşte,Çin  bu hidrojen bombasını  çöle dönüşmüş susuz bir çöle dönüşen  Lop Nor gölüne  atmıştı.

Çin’in Tahribatları Sonucu Çöle Dönüşen Lop Nor Gölünden bir kare

Çin 1964 -1996 arası Doğu Türkistan’da 46  kez  atom bombası denemesi yapmıştır. Doğu Türkistan halkının  bu denemelerden hiçbir şekilde  haberi olmamıştır. Hlkın sağlığı ve güvenliğinin korunması  ve gerekli tedbirlerin alınması noktasında İşgalcı Çin yönetimi  yaptıkları  bu denemeler öncesi hiç şekilde    Müslüman Uygurları uyaramıştır. [3]Japonlar  başta  diğer batılı  uzman araştırmacılar,  Çin’in Doğu Türkistan’daki  atom denemeleri sonucu yakalandıkları çeşitli hastalıklardan dolayı  hayatını kaybedenlerin  sayısını 129 bin   kişi olarak açıklamıştır.  1992 yılında Kazakistan’da faaliyet gösteren Nevada-Şemey Antı Nükleer Teskilatına bağlı  Lop Nor Anti-nükleer gurubu başkanı Uygur tarihçi ve araştırmacı Yusuf Bek Muhlisi  Almanya’da düzenlenen Nükleer denemeler ile ilgili bir Konferansta,Doğu Türkistan’da Çin’in nükleer denemeleri sonucu 250 bir kişinin hayatını kaybettiğini ve 750 bin kişinin ise yakalandıkları kanser türü çeşitli hastalıklardan dolayı ıstıraplar içerisinde  ölümlerini beklemekte olduğu açıklamıştır.

Günümüzde Doğu Türkistan’da  Şuanda bile Uygurlar arasında Lenfoma, lösemi, akciğer kanseri  başta olmak üzere sebebi bilinmeyen ve teşhis konulamayan binlerce Uygur  çaresizce  bu hastalıklarla boğuşmakta ve ölümlerini beklemektedir.   Çin, Haziran 2017 de Doğu Türkistan için  özel olarak yayınladığı “Xinjang (Doğu Türkistan)  Beyaz  Kitap -Rapor”‘ unda ” Doğu Türkistan’da [4]1 milyon 69 bin engelli (新疆现有残疾人106.9万人) insan olduğunu itiraf etmektedir. Doğu Türkistan’ın resmi nüfus istatistiki bilgilerine göre   ülke’de  her 20 kişiden biri engellidir. Doğu Türkistan’da Engelli Kişi oranı  neden bu kadar yüksektir  ?

Bu sorunun cevabı ise şudur ; Çin’in bu ülkede yaptığı nükleer  denemeler sonucu  kanserli ve sakat doğumlar,çeşitli hastalıklar sebebiyle engelli sayısının toplam nüfusa oranı bu kadar fazladır. Doğu Türkistan’da engelli ve kanserli doğumlar çok yaygındır ve bu durum halen  devam etmektedir.

Uygur Türkleri günümüzde Çin’in baskı,zulüm,  aşırı siyasi ve dini baskılar engeller,yasaklamalar ve  katı sansürlerden dolayı , 50 sene önce bölgede  gerçekleştirilen nükleer ve hidrojen bombası denemeleri  ve onun sonucu meydana gelen toplu ölümler ve diğer bir birinden acıklı   bu trajediler  hakkında söz etmesi suçtur ve bunları açıklamak  terör suçu işlemekle eşdeğer  ağır bir suç olarak işlem görmektedir.

Sözde insan haklarına ve demokrasi değerlerine saygılı  olduğunu iddia eden Uygar dünya ise Çin’den gelecek ekonomik çıkarların peşinde olduğundan Biz Uygur Türklerinin  bu dramatik  durumunu görmezlikten gelmekte ve Çin’e hiç ses çıkarmamaktadır.

Çin’ in, Doğu Türkistan’da Hidrojen Bombası  Testini gerçekleştirmesinin  50. Yılında  Uygur Türklerinin  bu ve nükleer denemelerden gördüğü zarar ve bölge ekolojisinin uğradığı tahribat ile çevre sorunlarını  hatırlatmayı  elbette en başta  yine bize deşen bir görev olarak kabul ediyoruz.

Bu vesile ile Çin’in  Müslüman Türk insanının  hayatını  hiçe sayarak sırf emperyal amaçları uğruna yaptıkları bu denemeler sonucunda hayatlarını kaybeden aziz Kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Çin komünist patisini ise yaptıkları insanlık suçundan dolayı kınıyoruz.

Kaynaklar :

  1. 中国首枚氢弹试爆50周年
  2. Nükleer Silahların Kuşatması Altındaki Türkistan’i Bekleyen Büyük Tehlike  ( uyghurnet.org)
  3. 羅布泊僅3年乾枯 「離奇死亡」頻發
  4. 新疆人权事业的发展进步
Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
983 Kez Görüntülendi.