logo

trugen jacn
28 March 2020

ÇİN’İN ” ÇİNVİRÜSÜ SIFIRLANDI ” İDDİASI HUBEİ’DEKİ ÇKP KARŞITI GÖSTERİLERLE YALANLANDI

Çinvirüsü Covid-19 salgınının çıkış noktası ve bu salgının tüm dünyaya yayılmasını sağlayan Çin’in Hubei eyaleti 26 Mart Cuma günü yüzbinlerce Çinli’nin ÇKP yönetimi karşıtı gösterilere sahne oldu.Bu gösteriler ÇKP rejiminin Çin’de ” SIFIR ÇİNVİRÜSÜ” iddialarının tamamen Çin halkını ve uluslar arasıı toplumu kandırmaya yönelik yalan olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin yönetimi Hubei eyaletine bağlı Wuhan Kentinde başlayan ve bütün dünyaya yayılan Çin Virüsü Covid-19 sonrası Çin’in bu bölge ve diğer komşu eyaletleri karantina altına alması ile önlendiğini ve Çinvirüsü salgınının tamamen ortadan kalktığını iddia eden açıklamalar yapmıştı. Ayrıca,Çinvirüsü nedeniyle bütün işletme ve Fabrikalar üretimlerini durdurmuştu . Bu kez ÇKP iktidarı çökmekte olan Çin ekonomisini kurtarmak ve canlandırmak için aylar sonra ”SIFIR VİRÜS” yalanını ortaya atarak, halkın tekrar fabrikalara dönmesi için kandırmaya çalışmıştı.

Bu kapsamda Çinvirüslü olmayan Çin vatandaşlarına yeşil seyahat kartı düzenlemesi hayata geçirilmişti. Yeşil karta sahip olanların başkent Pekin dışındaki bütün şehirlere iş bularak çalışmak için ziyaretinde bulanabileceği ve Pekin dışındaki bütün eyaletler arasında geçiş sağlayabileceği duyurulmuştu.

Bunun üzerine Yeşik Kart sahibi binlerce işsiz Çinli Çin Virüsü Covid-19 un çıkış merkezi olan Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhen başta olmak üzere bir çok kentten Jiangxi eyaletine geçmek istemişti. Ama,Hubei eyaletini Jiangxi eyaletine bağlayan köpünün başındaki Kontrol noktasında tertibat alan ÇKP. polisleri Yeşil kart sahibi olarak geçiş hakkı olanları engellediler,Bunun üzerine Polisler ile halk arasında gerginlikler yaşandı. Ayrıca bu gösterilere Hubi’lilerin kendi eyaletlerine girmesini istemeyen Jianggshi halkı de karşı gösterilere başladı. Gerginlik önce tartışma ve daha sonra çatışmalara sebep oldu.

Olay yerine gelen Hubei eyaleti polis genel müdürü Jiangshi sakini Çinlilere yeşil kart sahibi Hubei sakinlerinin eyaletlerine geçişlerinin yasal olduğunu ve gösterilere son verilmesini talep eden bir konuşma yaptığı bunun üzerine Emniyet Müdürünün Jiangxi sakini göstericilerce tartaklandığı ifade edildi. Bunun üzerine Polis toplu tututklamalar yaparak gerginliği önlemeye çalıştığı görüldü.

Göstericilere katılan ve her iki eyalet sakini halk ÇKP rejiminin ”SIFIR VİRÜS” yalanına inanmadıklarını, çünkü eyaletlerinde salgının sürdüğünü ve toplu ölümlerin devam ettiğini bildirdiler.Ayrıca,göstericiler ÇKP yönetiminin “Sıfır Çinvirüsü” iddialarının doğruu olduğunu kanıtlaması için Salgının çıktığı tarihten beri çıkış çıkışlada kapatılan başkent Pekin’e yeşil kart sahiplerinin girebilmelerine izin verilmesini talep ettiler.

Bu arada gösterilere Wuhen’de görevli bazı Çin Polislerin halkın başlattığı bu gösterilere katılarak destek verdikleri görüldü. Göstericilerin attıkları ” HA GAYRET WUHAN” sloganları dikkati çektiği belirtildi.

گۇگۇم پەسلى‎ paylaştı: 28 Mart 2020 Cumartesi

Çinvirüsünün çıkış noktası olan Wuhen merkezli Hubei eyaletinde geçtiğimiz haftalarda Bu eyaletin Çin’den ayrılarak bağımsız bir devlet ilan edilmesi için ÇKP muhaliflerince bir bildiri yayınlanmış ve bu açıklama sosyal medya’ya da yansımıştı.

Ayrıca, Wuhen kenti Çin’in siyasi tarihinde önemli olaylara ev sahipliği yapmış bir şehir olarak biliniyor. Çin’e 300 yıl süre ile hakim olan Mançur İmparatorluğun yıkılarak yerine Çin Cumhuriyetinin kuruluş Beyannamesi Modern Çin’in Atası olduğu iddia edilen Dr.Sun tarafından bu kentte açıklanamıştı.

1949’da Çin Komünist Rejimini büyük katliamlar yaparak kuran ÇKP Lideri Mao de ilk Komünist hareketi bu kentten başlatmıştı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
447 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ