logo

trugen jacn

ÇİN’İN ÇİNVİRÜSÜ SALGINI İLE BU SALGINDA ÖLENLERİN SAYISINI GİZLEDİĞİ BELGELENDİ

Çin yönetiminin Wuhan’deki Viroloji Labratuvarlarında ürettiği ve kontrol edemediği için salgın halinde yaydığı Çinvirüsü Covid-19 ile bu salgında ölenlerin gerçek sayısını dünyadan gizlediği ortaya çıktı.Çinli bir üniversiteden sızdırılan belgede ülkedeki gerçek vaka sayısının 640 binden fazla olduğu ortaya çıktı.ÇKP.yönetimi bu açıklama üzerine suçu Wuhen Yerel Yönetimine yıkarak 6 üst sağlık görevlisi görevden aldığını açıkladı

UYGUR VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığı ülke olan Çin’de hayat normale dönmüş gibi gösterilse de olayın iç yüzü yeni ortaya çıktı. Uzun süredir dünyada tartışılan konulardan biri Çin’in vaka sayısını gizlediği yönündeydi. Çinvirüsünün tüm dünyaya yayıldığı Çin’de resmi verilere göre 82 bin 947 vaka ve 4 bin 633 vaka olduğu açıklanmıştı. Ancak bazı iddialara göre Çin’deki gerçek vaka sayısı açıklananlardan kat kat daha fazla. Changsha şehrindeki Ulusal Savunma Teknolojisi Üniversitesi’nden sızan bir rapora göre, ülkede 640 bin vakanın olabileceği söyleniyor.

ABD’li yayın kuruluşu Foreign Policy’nin iddiasına göre sızan raporda 230 şehirden 640 bin vakanın tespit edildiği belirtiliyor.

ÇİN‘DE GERÇEK ÖLÜ SAYISI 40 BİN CİVARINDA

Sızan raporda farklı şehirlerden hastanelere yapılan girişlerin referans alındığı belirtiliyor. Daha önce ortaya atılan iddialarda da Çin’de gerçek ölü sayısının 40 bin civarında olduğu belirtilmişti.

Çin hükümetinin koronavirüsle mücadeledeki başdanışmanı Prof. Dr. Zhong Nanshan de CNN’e verdiği röportajda Kovid-19 salgınının yayılmaya başladığı Vuhan kentinin bazı bilgileri gizlediğini söylemişti.

6 Üst Düzey Sağlık Yetkilisinin Görevine So Verildi

Çin basınından Caixin gazetesinin haberine göre, salgın vakalarının son günlerde arttığı Cilin eyaletinde, Jilin Kenti Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Liu Şıcün görevden alındı.

Aynı eyaletteki Şulan kentinde ise Çin Komünist Partisi Sekreteri Li Pıngfey, Kamu Güvenlik Bürosu Parti Sekreteri Yardımcısı Gıng Ciencün, Sağlık Bürosu Direktörü Yüe Şiaoyen ve Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Liu Hanyin’in görevine son verildi.

YERE TÜKÜRMEK YASAKLANDI 

Diğer yandan Şanşi Eyalet Halk Kongresi, ülkede yaygın bir davranış olarak kabul gören yere tükürme hareketini, Kovid-19 salgını sürecinde halk için bir tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle çıkardığı bir yasayla yasakladı.

Yasaya göre, yere tükürenler ve tükürdüğünü temizlemeyenler 70 dolara kadar para cezasına çarptırılacak. Eyalet ayrıca idari ceza kayıt sistemi kurarak, yasayı ihlal edenleri kamuoyuna ifşa edecek.

Ülkede sokaklarda, metrolarda, kapalı alanlarda bile yere tükürme hareketiyle karşılaşılabiliyor. 

 Çin’de bugüne kadar 82 bin 947 Kovid-19 vakası görüldü, salgın nedeniyle 4 bin 633 kişi yaşamını yitirdi.

Kaynaklar : Karar.com – Haber7.com ve diğerleri

Etiketler: » » » » » » » »
Share
481 Kez Görüntülendi.