logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA NAZİ KAMPLARI UYGULAMASI İLE TÜRK NÜFUSUNU YOK EDİYOR

Avustralya merkezli ‘Mercatornet’ adlı web sitesinde yayınlanan bir raporda, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk nüfusunun son üç yılda önemli ölçüde azaldığı, ancak dünyanın Doğu Türkistan’ındaki bu demografik değişikliğe yani etnik Türk soykırımına göz yumduğu belirtildi. Rapor, Doğu Türkistan’ın 2017’den önce Çin’deki eyaletlerle karşılaştırıldığında en yüksek doğum oranına sahip olmasına rağmen, 2017’den itibaren yıl içinde en düşük doğum oranına sahip bölge haline geldiğini de kaydetti.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan’daki Türk nüfusundaki bu azalmanın, bölge’de Çin tipi Toplama kampların kurulmasıyla başladığını vurgulayan raporda, 2017’de bölgede yüzde 15.88 olan doğum oranın (bin kişide), 2018’de üçte birinden daha fazla bir düşüşle yüzde 10.69 olduğu ve yıllık doğal nüfus artış oranının (bin kişide) yüzde 11.40’tan yüzde 6.13’e düştüğü, nüfustaki bu düşüşün 2019’a kadar daha da azalarak devam ettiği açıklandı.

Raporda yine 2017 yılında bölgede 330 bin ile 345 bin  arasında bebeğin doğduğu ve 2019’da bu sayının 205 bine düştüğü, böylece 2019 yılında doğum oranının yüzde 8,14  olarak  Çin’deki eyaletlerle karşılaştırıldığında en düşük doğum oranı haline geldiği belirtiliyor. Uzmanlar, toplama kampları ve aile planlamasının Uygur nüfusunun keskin düşüş yaşamasında önemli bir rol oynadığını vurgulamakta. 

Uygurlarla ilgili çalışma yapan ve ABD’de Komünizm Kurbanları Anıtı Derneği’nde bir araştırmacı olan Adrian Zenz, “Bu, Doğu Türkistan’daki Uygurlar için çok anormal bir durum. Bunun iki ana faktörden kaynaklandığını düşünüyorum. Toplama kampları ve aile planlaması gibi faktörlerle ilişkili olabilir. Ancak toplama kamplarından dolayı olduğu ihtimali yüksek olduğunu ve 2019’da Doğu Türkistan’daki durumlarda hiçbir gelişme olmadığından nüfusun devamlı azalma ihtimali olduğunu” ifade etti. 

Rapora göre, Hotan ve Kaşgar, Uygurların nüfus düşüşü en belirgin olan bölge. 2017 yılında Hotan’daki Uygur nüfusunda artış yüzde 3,1 iken, 2018’de yüzde 0,3 olmuş ve doğum oranı yüzde 16.3’den 8.6’e düşmüş durumda. Aynı şekilde Kaşgar’da yüzde 13 olan doğum oranı 2018’de yüzde 7.94’e düşmüş. 

Miami Üniversitesi’nde profesör olan Stanley Tups, 12 Mayıs’ta verdiği röportajda, Doğu Türkistan’daki ebeveynlerin birinin ya da her ikisinin kamplarda tutuklu kalması ve siyasi baskılar nedeniyle çocuk sahibi olamadıklarını ve böylece nüfus artışının azaldığını ifade etti. Tups sözlerine şöyle devam etti:  “Ancak,  ebeveynler mevcut siyasi, ekonomik ve sosyal baskılar altında çocuk sahibi olma fırsatına sahip olsalar bile, çocuk doğurmayı bırakacaklar. Bu faktörler de nüfus artışı hızını etkileyecektir. Tups yine nüfus artışını engelleyen bir diğer faktörün Uygur gençlerin çalıştırılmak üzere Çin’e gönderilmesi olduğunu, bunun gençlerin evlenme ve çocuk sahibi olma şansını azalttığını” dile getirdi.

William Huang, “Dünya Doğu Türkistan’daki Demografik Katliama Göz Yumuyor” başlıklı raporunda yukarıdaki istatistiklerin kaynağını belirtmedi. O yine Uygurların doğum oranının daha önce nispeten istikrarlı olduğunu, doğum oranının her zaman nesil değişim oranından yüksek olduğunu ileri sürerek eskiden Uygur nüfusunun % 26’sının 14 yaşın altındaki çocukların oluşturduğunu, ancak Çin’de ise bu oranın sadece 13.5 olduğunu ifade etti.

Kaynak : https://www.karar.com/toplama-kamplariyla-uygur-nufusuna-tirpan-1563290?fbclid=
 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
269 Kez Görüntülendi.