logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGURLARA ARA VERDİĞİ KÜRTAJ CİNAYETİNE TEKRAR BAŞLADI

İlgili resim

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi yıllardan beri vahşet derecesinde sürdürdüğü  nüfus planlaması ve planlı doğum uygulamalarına son verdiğini açıklamış ve Çin genelinde doğum yasağının kaldırıldığını iddia ve ilan etmişti. Ancak. bir yıl önce Doğu Türkistan’a özellikle atanan Tibet’teki acımasız ve insanlık dışı uygulamaları ile ünlenen ÇKP.bölge genel Sekreteri meekezi hükümletin bu doğum yasağını kaldırdığını ilan etmesine rağmen, Doğu Türkistan’da 1990’lı yıllarda uygulanan mecburi kürtaj  operasyonlarını  yeniden başlattığı açıklandı.
Özgür Asya radoyusunun verdiği haberlere göre ÇKP’nin Faşist Çinli genel sekreteri Çin, Uygur Türklerin kahir ekseriyeti oluşturduğu güney vilayeteleri ile sözde İli Kazak Vilayetinde yaşayan Uygur ve Kazak Türklerine karşı doğumu yasaklama ve mecburi kurtaj uygulamalarına yeniden başlattığını bildirdi. Özellikle dini ve milli duyarlılığın çok güçlü olduğu Hoten ili ile  bağlı ilçe,kasaba ve yerleşim birimlerinde kolektif Doğum Kontrol Operasyonu adı altında yeni bir vahşet ve cinayet kampanyası başlattıkları bildirildi. Ayrıca.daha önceden fazla çocuk yapan aileler hakkında yeniden soruşturma başlatıldığı ve kota fazlası çocuklar için ağır para cezaları uygulandığı belirtiliyor.

Doğu Türkistan'da kürtaj resimleri ile ilgili görsel sonucu

Özgür Asya radyosu Hoten bölgesinden adını açıkılanmayan bir kişinin kendilerine ulaştırdığı bir mektupta şu bilgilerin yer aldığını aktardı.
Hoten Vilayeti Genelinde Kadınlar Ev Ev Kontrol ediliyor
Radyoya ulaştırılan mektubu yazan Uygur Türkü,kendisinin Karakaş ilçesinde ikamet eden Kız Kardeşinin geçtiğimiz ay içerisinde Mahalle Yönetimi  ile Planlı Doğum ve Kurtaj elemanlarının birlikte evine geldiğini ve onların zorlaması ile bir daha anne olamayacak şekilde kendisine operasyon yapıldığını bildirdi. Kızkardeşinin sağılığının aradan  bir ay geçmesine rağmen normale dönmediğini kocası, diğer çocukları ve aile büyüklerinin ağır bir travma  geçirdiklerini ve kendisinin de deprasyon içinde  olduğunu bildirdi. Mektupta operasayon yapılan kız kardeşinin 30’lu yaşlarda bulunduğunu ve 2 çocuk sahibi olduğunu de açıkladı.
Hoten bölgesi genelinde mahalle ve köyler bazında Planalı Doğum ve Kurtaj Kliniklerine bağlı çalışan sağlık elemanlarının evleri girerek her kesi kontrol ettiklerini  hane halkını   Çin’in yeni planlı doğum uygulaması hakkında bilgilendirdiklerini kota dışı çocuk yapanların çocuklarını kendilerine bildirmelerini istedikleri  belirtti.Kota fazlası çocukların bu Planlı Doğum ve Kürtaj İdaresi elemanları tarafından bizzat tesbit edilerek kayıt altına alındıklarını ve her çocuk başına 30 bin Yuan (Yakalaşık 5 bin $ ) para cezası tahakkuk ettirildiğini de bildirdi.   Çinli sağlık elemanları ayrıca kota fazlası çocuk sahibi olan hanımların mecburi olarak kısırlaştırma operasyonuna tabi tutulduklarını de aktardı.

Doğu Türkistan'da kürtaj resimleri ile ilgili görsel sonucu

01 Nisan 2017’de ilan edilerek yürürlüğe konan “Aşırılıklar ve Terörle Savaş “ yasası gereğince bu yeni yasaya aykırı olarak kota fazlası çocuk yapanların “Devletiin Planlı Doğum Politikasına Muhalefet” etmek suçu ile yargılanacakları ve ağır cezalara çarptırılacakları  tehdidinde bulundukları de bildirildi.
Çin’in Planlı Doğum Ve Kürtaj İdaresi Yeni Yasa ve Uygulamalarını Teyit etti  
Radyo muhabirileri kendilerine ulaştırılan mektuptaki  bilgilerin  doğruluğunu teşyit etmek için Karakaş İlçesi Nüfus ve Planlı Doğum İdaresi Mesleki ve Operasyon Birimine telefonla ulaştı.Yetkili bu uygulamanın yürürlükte bulunduğunu doğruladı  ve şunları söyledi ; “Şimdi yeni yasa ile bölgemizde yaşayan  her ailenin 2 çocuk sahibi olma hakkı vardır. 3.kez hamile kaldığında bunu zorunlu olarak kürtajla aldırması yasal zorunluluktur. Birim elemanlarımız her ay düzenli olarak bölgemizdeki aileleri evlerde kontrol ediyoruz. Size daha fazla konuşamam.
Hoten Langru Kenti Planlı Doğum ve Kurtaj İdaresi Yetkilisi

Kota fazlası hamile kalan anne adaylarına zorunlu kürtaj ile  karnındaki çocuklarını alıyoruz.İdaremiz bu operasyonu bizzat yapıyor,Her kota fazlası hamile kalandan 700 Yuan peşin ücret tahsil ediyoruz. Zorunlu kürtaj operasyonunu tamamladıktan sonra bu parayı kendisine iade ediyoruz. Bizim kent Hoten’e çok uzak olduğu için burada yaşayanlar 3 çocuk sahibi olabiliyor. Biz bu yeni uygulamayı sürekli ve titizlikle uygulamaya çalışıyoruz.Bunu yapmak bizim yasal mecburiyetimizdir.

İlgili resim

Guma İlçesi Yengiyer Sağlık Ocağı Hemşiresi : Sağlık Ocağımızda zorunlu Kürtaj  operasyonu yapamıyoruz.Çünkü,operasyon için yeterli uzman doktor ve ekipmanlarımız yok. Tesbit ettiğimiz kota fazlası hamile kadınları İlçe Hastanesine zorunlu kürtaj için yolluyoruz.Kota fazlası  hamile kalanların bir daha çocuk sahibi olayacak şekilde operasyon yaptırması şarttır. Zorunlu Kurtaj için ücret alınmıyor ancak,yatak parası ödemek zorundalar,Bu uygulama Mayıs ayında başlatıldı, Etnik Çinli göçmenlere bu uygulamanın yapılıp yapılmadığı hakkında her hangi bir bilgim yok.Ben burada görevli bir hemşireyim.Verilen görevleri yaparım.Daha fazlasını bilmiyorum.

Uzmanlar,Pekin  yönetiminin  Doğu Türkistan Türklerini  bir an önce  ve kollektif şekilde assimile ve soykırım  ile yok etmek amacını gerçekleştirmek için Urumçi’ye atadığı  Çin Faşisti Uygur Celladı Çin Çüvenggou’nun çeşitli uygulamalar ve baskı ve zulüm  türleri icat ederek  bunu gerçekleştirmekte olduğunu ifade ediyorlar.

خىتايدا كۆپ ئۇچرايدىغان پىلانلىق تۇغۇت تەشۋىقاتلىرى

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1263 Kez Görüntülendi.