logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA TİCARİ FAALİYET GÖSTEREN TÜRK ŞİRKETLERİNİ KOVUYOR

Urumçi Türk Pazarı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin ile Son yıllarda gelişen ticari ilişkilerden yararlanarak Doğu Türkistan’da başkent Urumçi başta olmak üzere önemli merkezlerde  ticari faaliyet gösteren Türk Vatandaşı iş adamlarının Şirketleri ve  Türk ürünü malların pazarlandığı dükkanlarını zorla  kapattırarak kendilerini de ülke’den  kovdukları açıklandı.

Çin Yönetiminin son  Aşırılıklar ve Terörle Savaş yasasından sonra bu ülkede iş yerleri açan Türk Vatandaşlarının vizeleri  iptal ediliyor.Bitenlerin uzatılmıyor ve ülkeyi terk etmeleri isteniyor. Çin’in vizelerini iptal ederek ve iş yerlerini zorla kapattırarak ülkeden kovduğu Türk vatandaşlarının  ifadelerine göre Çin’in bu uygulamalardan  esas  amacın  Türk Vatandaşlarının Doğu Türkistan’da bulunmaları ve yaşamalarının istenmediği şeklinde yorumlanıyor.  istenmiyor.

Urumçi'deki Türk Dükkan Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Türkçe  İş Yeri  Levhalar Zorla Kaldırılıyor
Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin Türkiye  ilgisi ve sevgisi bilinen bir gerçek.Türk ürünü elbiseler giymek, Türk imalatı eşyalar almak ve kullanmak (Özellikle Perde, ev ve mutfak eşyası) herkes ve aile  için  toplumda bir prestij ve övünç olarak kabul görüyor. Dükkan  ve işyerlerine de sırf bu Türkiye sevgisi yüzünden isim olarak Türkçe isimler veriyorlardı. Örneğin,Turan,Türkbazar,Öztürk Türkshov.ve benzeri.Bu isimler ise artık yasaklanmış durumda   ve  asılan bu Türkçe levhalar da zorla kaldırılıyor. Dükkan sahipleri bu isimlerin tescilli olduklarını beyan etseler,gelen   Çinli Sivil Polisler ” Bizim Tescil ile ilgimiz yok.Biz burada sözde yerli(Özerk bölge) siyasetini uyguluyoruz.Burası Çin topraklarıdır.Burada Çince isimler kullanacaksınız.”  tarzında tehditkar cümleler sarfediyorlar ve Levhaları de bizzat kendileri söküyorlar.
İstanbul’de Çin Bayrakları Asılı ve Çince isim Yazılı Dükkanlar var
Çin Doğu Türkistan’da Türklere ve Türkçe isimlere böylesine düşmanca tavırlar takınırken, İstanbul’un en gözde semtlerinde direklere Çin bayrakları asılı ve Türkiye semalarında özgürce dalgalanıyor. Üstelik Çince yazılı onlarca dükkan mevuct. Türkiye’de kimse bu Çin bayraklarına ve Çince isimli Levhalara karışmıyor.

Bu konuda Haber Merkezimize bilgi veren  Çin işgal yönetimi tarafından Doğu Türkistan’dan  kovulan  Türk  vatandaşı  Uygur Türkü Bu ilişkilerde adalet ve mütekabiliyet olması gerekir diye düşünüyorum,şeklinde düşüncelerini ifade ediyor.

Urumçi Türk Pazarı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Türk Mallarına Karşı   Çin Şövenizmi içerikli  Resmi Antipatı Var
Uygur Türklerinin Türk mallarını kullanma ve satın alma tutkusu Çinlileri adeta çılgına çeviriyor.Dükkan sahiplerine şu sözleri tehdit amacı ile her gün tekrarlıyorlar ; “Çin dünyanın en gelişmiş endüstri ve üretim merkezi bir ülke.Dünya bizim mallarımızı kullanıyor.Hal böyle iken,siz Uygurlar neden kendi devletinizin ürünlerini değil de ta 6 bin km.ötedeki Türkiye’den Türk mallarını Uçaklarla getirerek satıyorsunuz ? Bunu anlamak mümkün değil diye şikayetçi oluyorlar.

Urumçi Türk Pazarı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

TRT.Ekibi 2010’da Urumçi’ye gitmiş ve Çekim yaparak yayınlamıştı.

Ben Türk Mallarının Toptan  İthalatçısıyım.  Çin, Mallarımı Dükkanlarda  Sattırmıyor
Kon ile ilgili olarak Haber Merkezi’mize konuşan bir Doğu Türkistanlı iş adımı durum hakkında şunları ifade ediyor ; ” Ben bir kaç yıl önce Urumçi’de Toptan Türk  ürünleri  ithal ederek satmak amacı ile   bir şirket açmıştım.
Türkiye’den  ithal ettiğim Türk malı çeşitli marka   ürünleri toptan pazarlamasını yapıyordum.   İşlerim de çok iyi idi. Çin yeni çıkardığı yasa ile “Mallarda Helal Belge İbaresi Olmayacak” dediği için bu malları perakendecilerde raflardan kaldırttırıyor.Satmalarını engelliyorlar.Bu ürünlerin üzerinde Müslümanca yazı olmayacak diyorlar.Biz toptancılara her hangi bir şey söylemiyorlar.Ama,bütün sıkıntı perakende satanlarda.Perakende satıcılarımıza  bu malları   satmaları engellenince bizim işlerimiz de kendiliğinden durmuş  oluyor.”şeklinde konuşuyor.

İlgili resim

Bir diğer Türk Vatandaşı  Ticaret Erbabının Anlattıkları 

Ben  yaklaşık 15 yıldır Urumçi’de  Türk ürünü tekstil ticareti ile uğraşıyorum. İşlerimiz bir haylı iyi idi. Çin yönetimi son çıkardığı yasa ile durum tam tersine döndü. Benim Urumçi’de 3 adet satış dükkanım vardı. 2 tanesini  satabildim. Üçüncüsünü  de satıp işlerimi tasfiye edip Türkiye’ye döneceğim.Ancak, son dükkanı alan yok.Satamıyorum.Dükkanlarda hiç satış yok. Millet alınan aşırı ve devlet terörü içerikli tedbirlerden dolayı korku ve endişeden dolayı sokağa çıkamıyor.Alış veriş yapmak bir şeyler  almak,yemek,giymek veya eğelnmek artık geçmişte kaldı. Uygurları bunları  düşünecek durumda değil . Sadece hayatımı daha sorunsuz nasıl sürdüreceğim ? Bunun derdinde her kes. Uygurlar sokaklara çıktığı zaman her yerde kontrol ve kimlik taraması var.En basit bir eksiklik  büyük suç delili sayılıyor ve derhal hapsediliyor.  Çin işgal polis ve askeri  “Hergün Yeni Suç ve Suçulular Bulmak Zorunda.” öyle emir veriliyor kendilerine.  Ülke’de tam  resmi Çin devlet terörü hakim. Sokaklarda savaş kıyafetli Çin özel birlikleri,Tanklar,Zırhlı araçlar ve hatta hava’da Dronlar sürekli kontrol için uçuruluyor.

Urumçi Türk Pazarı Resimleri ile ilgili görsel sonucu
Türkiye’den Mal Akışı Durma Noktasında.
Çin bu yeni yasaları ile Doğu Türkistan’da Türk ürünlerine getirilen kısıtlamalar sonucu Doğu Türkistan’a Türkiye’den mal akışı durma noktasına gelmiş bulunuyor. Hükümetimiz bu konuda bir müdahalede bulunmaz ise İleride tamamen durabilir. Zaten Urumçi’ye Kargo götüren Şirketler tamamen kapandı. Urumçi’deki bu Kargo Şirketlerinin Temsilcileri çok baskı ve aşırı denetim altında.Çalışamaz duruma getirildiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Başbakan Yardımcısı Liu’yu Kabul Etti

Çin ile İyi Komşuluk,Mütekabiliyet   ve Stratejik İlişkiler Bunun neresinde ?

Son aylarda Çin’den üst düzeyde  başbakan Yardımcıları ve Bakanlar seviyesinde bir çok ziyaret gerçekleştirildi. Daha geçtiğimiz hafta Ankara’ya  Çin’in Kadın  başbakan Yardımcısı Liyu geldi.Cumhurbaşkanımız katında kabul  gördü.Çin devlet başkanı Şi’nin Türkçeye  çevrilen kitabı büyük devlet töreni ile kutlandı.İyi dostluk mesajları verildi.Nutuklar atıldı karşılıklı olarak. Ayrıca,Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin Türkiye Çin ilişkilerinde “Bir Köprü Görevi Olacağı” yıllardan beri dillendiriliyor. Ancak,uygulamalarda bunun tam tersi bir görüntü ortaya çıkıyor .Çin tarafı Karşılıklı gelişen  bu  iyi ilişkilerde  her zaman kazançlı ve karlı çıkan  ve kayırılan taraf olarak öne çıkarken,Türk Vatandaşları iş adamlarına bunun tam tersi bir muamele uygulanıyor. Karşılıklı   güven,saygı ve en önemlisi mütekabiliyet bunun neresinde  acaba ? şeklinde sorgulanmasına yol açıyor.

Urumçi Türk Pazarı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Türklerinin “Karşılıklı İyi İlişkilerdeki Köprü Olma görevi ” Çin tarafından  sinisice tahrip ve  yok ediliyor

Bütün bu vahim ve adil olmayan sözde  Stratejik ve iyi ilişkiler söyleminin   acilen sorgulanması gerekir.Halbuki Türkiye’deki Çinliler vizeden tutun her türlü ticari işlemlerde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmıyorlar. Üstelik  bir çok ayrıcalıklardan yararlandırıyorlar. Çin Temsilcilikleri bunların  en küçük sorunlarını bile çözmelerine yardımcı oluyorlar.

Türkiye'de Çin işyeri resimleri ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1187 Kez Görüntülendi.