logo

trugen jacn

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA UYGURLARA DEMOGRAFİK ASİMİSİLASYONUN ŞİDDETİNİ ARTTIRIYOR

Uygurlara Çin zulüm resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin işgal yönetimi, yıllardan beri uyguladığı Doğu Türkistan’daki demografik asimilasyonun şiddetinin arttırdığı ve ülke genelinde on binlerce Uyguru Ucuz İş Gücü = İşinca Emgek Kücü   adı altında merkezi Çin’in sanayi ve endüstri bölgelerine gönderme işlemine hız verdikleri açıklandı.
Özgür Asya Radyosunun Çin’in resmi Tengritagh haber sitesine dayanarak bildirdiğine göre, 2017 yılı içerisinde Hoten Vilayeti merkezin’den 28 bin, Çira İlçesinden ise, 60 bin kişiyi ucuz iş gücü olarak Çin’in iç bölgelerine gönderilmesinin planladığı açıklandı.
Çin’in resmi Tengritagh Haber Sitesinde yer alan bilgilere göre Teklemakan Çölündeki Çira ilçesinde ilk etapta bu ilçede tarım ile uğraşan bin Uygur gencinin seçilerek Çin’in “ Xinjiang Kunping İnşaat Şirketi^’ne işçi olarak kabul edildiği bilgisi yer alıyor.Haber’de adı geçen Şirket yetkililerinin işe aldığı bu Uygur gençlerinin barınma,beslenme ve diğer hayatı ihtiyaçlarını karşılayacağıni açıkladığını bildirdi.  Haberde Çira İlçesinin bölge genelinde bölge içi ve merkezi Çin’e en çok iş gücü gönderen ilçe olduğu,bu ilçe’den 18 bin kişinin Doğu Türkistan içinde ve 20 bin kişinin ise,Çin’in iç bölgelerinde “İşe Yereleştirilidikleri” ve bu uygulamanının ise “ Çok İyi Bir Örnek olduğu ”  öne sürüldü.
Çin yönetimi geçtiğimiz yıl içerisinde Hoten vilayeti genelinden toplam 38 bin kişinin Çin’in iç bölgelerindeki sanayi ve endüstri  tesislerine  ucuz iş gücü olarak gönderildiğini açıklamıştı.

Uygurlara Çin zulüm resimleri ile ilgili görsel sonucu
Uygur Öğrencilerin Çin’in İç Bölgelerine Gönderilmesi Devam Ediyor
Çin işgal yönetimi 2000’lı yılların başından beri Orta Okulu tamamlayan Uygur öğrenciler için merkezi Çin’de açtıkları özel “Xinjiang Sınıflarına” gönderilmesi Uygulamasını daha yaygınlaştırarak  sürdürdüğü bildirildi.   Bu yıl içerisinde Çin’in iç bölgelerineki özel olarak açılan “Xinjiang Sınıfları”’na gönderilecek “Azınılık Millet “ Öğrencilerinin sayısının 20 bin kişi olarak planlandığı  bilgisi de yer alıyor.

Uzmanlar,Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’ın tarihi sahip ve sakinleri olan Uygur Türklerinin evlerini, topraklarını,bağ ve bahçelerini,hayvanlarını velhasıl Uygur Türklerinin hayatlarını devam ettirebilmeleri için  gerekli ellerindeki  bütün gelir kaynaklarına el koyarak işsizliğe ve açlığa mahkum ediyor.Zorla el koydukları bu taşınmazları Ülkenin demografik yapısını değiştirmek için Çin’den getirdiği etnik Çinli göçmenlere peşkeş çekiyor. İşsiz kalan Uygur Türklerini ise,mecburen Çin’in endüstri bölgelerine ucuz ve köle işçi olarak gönderiyor. Bu uygulamanın  ise Çin’in bizzat imza koyduğu insan hakları evrensel beyannamesinde belirtilen   kendi yurtlarında yerleşim haklarının çiğnenmesi olduğu belirtiliyor.

Uygurlara Çin zulüm resimleri ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1137 Kez Görüntülendi.