logo

trugen jacn
13 Temmuz 2014

ÇİN’DEN YENİ ZULÜM : ORUÇ TUTAN UYGUR ÖĞRENCİLERE DİPLAMA VERMİYOR.

Doğu Türkistan’da baskılara rağmen oruç tutmakta ısrarlı olan öğrencilere diplomaları verilmiyor.

Oruç Tutanlara Diploma Yok

NORMAL BİR HAYAT SÜREMEZSİNİZ

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Ramazan ayında koyulan oruç yasağının ayrıntıları netleşiyor. Kaşgar Üniversitesi’nden bazı Uygur öğrenciler, öğretmenleri gözetiminde yemek yemeye zorlanarak oruçlarının bozdurulduğunu söylüyor. İsimlerini saklı tutan üç üniversite öğrencisi, ‘Eğer yemeyi kabul etmezsek normal bir hayat süremeyeceğimiz söyleniyor’ dedi.

BASKILARA RAĞMEN TUTANLAR VAR

Kaşgar Üniversitesi öğrencileri, bütün baskılara rağmen oruç tutma konusunda ısrarlı olan öğrencilerin ise yazılı olarak uyarıldığını ve mezuniyet sonrası kariyerlerine dair tehditler aldıklarını ifade ediyor. Öğrencilere göre bu olay okuldaki Müslümanların başına ilk kez de gelmiyor. Öğrenciler, önceki yıllarda oruç tutanların diplomalarını dahi alamadığı söylüyor.

‘ORUCUN ZARARLARI’NI YAZIYORLAR

Uygur öğrenciler, ‘Çoğunluğumuz oruç tutmak istiyor. Ancak şartlar böyle olunca tutmamaya karar verdik’ diyor. Doğu Türkistan’da devlet kontrolündeki medya organları da Ramazan ayında oruç tutulmasına karşı makaleler yayınlıyor ve oruç tutmanın ‘sağlığa zararlarını’ anlatan yazılara yer veriliyor. Doğu Türkistan’da öğrenciler ve memurlar için oruç yasak.

Kaynak   :  http://www.habervaktim.com/haber/378464/oruc-tutanlara-diploma-yok.html

Etiketler: » »

Share
1397 Kez Görüntülendi.